Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Újabb közösségi projektek valósulhatnak meg Kézdivásárhelyen

Újabb közösségi projektek valósulhatnak meg Kézdivásárhelyen Kovászna megye

November 15-én immáron negyedszer indítja útjára a részvételi költségvetés pályázatát Kézdivásárhely Polgármesteri Hivatala. A kezdeményezés célja bevonni a város és a hozzá tartozó települések lakosságát a közösség igényeinek meghatározásába, illetve a városfejlesztésbe. A lakók által tett javaslatok megvalósításához szükséges összeget és a kivitelezést az önkormányzat biztosítja.

Hirdetés
Hirdetés

A kezdeményezést szabályzata szerint a helyi tanács minden évben elfogad egy keretösszeget a beruházásoknál, amelyet fizikai személyek vagy egyesületek pályázhatnak meg. A részvételi költségvetés olyan kezdeményezéseket foglalhat magába, amelyek a lakóktól származnak, és nem képezik az önkormányzat beruházási tervének részét.

A részvételi költségvetés alakításában minden olyan személy részt vehet, aki betöltötte a 18. életévét, és kézdivásárhelyi lakhellyel vagy ott bejegyzett lakcímmel rendelkezik. A projektjavaslatokat magánszemélyek mellett egyesületek, nem kormányzati szervezetek vagy alapítványok is benyújthatják. A pályázathoz mellékelni kell a látványtervet és költségvetést is.

„A részvételi költségvetés egy lehetőség arra, hogy bármelyik 18. életévét betöltő lakos kezdeményezőként szubjektíven, de a közérdeket képviselve tegyen le javaslatokat a hivatal asztalára. A kezdeményező nem csak javasol, hanem költségvetéssel és látványtervvel ellátott pályázatot kell leadnia, világossá kell tennie, hova, miként akarja megvalósítani azt, mi célt szolgál a pályázata, és milyen pozitív hatással lesz a város életére” – áll az önkormányzat weboldalán. 

Projektjavaslatot benyújtani az alábbi hat kategória valamelyikében lehet:

  • utcai infrastruktúra: sétányok, járdák, terek és gyalogosövezetek;
  • közterületek, köztéri bútorzat rendezése;
  • zöldövezetek, játszóterek és közterületek rendezése (köztéri bútorzat, közvilágítás stb.);
  • mobilitás, akadálymentesítés és biztonságos közlekedés (közlekedést szolgáló utak javítása, hozzáférhetőség növelése fogyatékkal élők számára, videós megfigyelő rendszerek stb.);
  • oktatási és kulturális infrastruktúra;
  • Smart City – digitális város.

A benyújtott projektjavaslatnak több kritériumoknak kell megfelelnie: közérdekű célt kell szolgálnia, az önkormányzat hatáskörébe tartozó közterületet kell céloznia, nem tartozhat Kézdivásárhely önkormányzatának más finanszírozási körébe, nem lehet ellentétes vagy összeegyeztethetetlen az önkormányzat más, folyamatban levő terveivel, nem lehet kereskedelmi vagy reklám jellege, nem lehet etnikai vagy politikai töltete, nem generálhat jelentős működtetési költségeket a megvalósítás után, területileg behatároltnak kell lennie, és nem lehet túl általános, továbbá a projektenként meghatározott maximális költségkereten belül kell maradnia.

A részvételi költségvetés pályázatra az idei helyi költségvetésben 100.000 lejt különítettek el, egy projektre legfeljebb 50.000 lej kérhető, de támogató – szponzoráció gyanánt – tehet még hozzá pénzt, amit szponzorszerződéssel kell eljuttatnia az önkormányzat felé.

A projektjavaslatokat a Részvételi költségvetés honlapján lehet regisztrálni. Egy kategóriában egy személy csak egy javaslatot nyújthat be. Ha egy pályázat átment a szűrőn (jogilag és technikailag megvalósítható), felkerül az online felületre, ahol a lakosság szavazhat rá. Csak a lakók által leadott szavaztok számítanak, és a legtöbb szavazatot kapó projektek kerülnek megvalósításra.

A pályázatokat 2023. november 15-e és december 15- között fogadják, az ellenőrzési szakasz december 16-22. között zajlik, szavazni 2023. december 23-a és 2024. január 10-e között lehet. A győztes projektek kivitelezése január 12-től indul.

Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata

Kézdivásárhely önkormányzata 2020-ban írta ki először a részvételi költségvetést, amelynek részeként az elmúlt évek során összesen hat projekt került megvalósításra. A tavalyi pályázatnak két győztese volt: az egyik egy közösségi tér kialakítását célozta a kézdivásárhelyi Dózsa György utcában, a másik pedig egy ifjúsági ház létrehozását irányozta elő Nyujtódon. Előbbi projekt kivitelezése befejeződött, utóbbié még folyamatban van.

Több információ a bp.kezdi.ro weboldalon érhető el.

Nyitókép: Pinti Attila

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2023. november 7., 12:49
    ÉRTÉKELÉS: 18

    Le a kezekkel Kezdivasarhely parkjarol !!! Csinaljatok meg az utat korulotte es a park jardait, es legyen mar vege a favagasnak, termeszetpusztito barmai e foldnek. Meghogy „smart city” ? Hulyekkel nem lehet okos varost epiteni ! Olyanokkal akik meg egy kockakovet sem tudnak rendesen lerakni, es egy vizvezeteket megcsinalni ugy, hogy minden nap ne kelljen folturni a varos utcait, a napi csorepedesek miatt .(A kockakovet a sima , csiszolt felevel folfele rakjak, „smart city” !)