Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Szuperül működik a Lábbusz – mások is igyekeznek „beszerezni”

Szuperül működik a Lábbusz – mások is igyekeznek „beszerezni” Kovászna megye

A Lábbusz programot, melynek keretében különböző útvonalakon – járatokon – reggelente felnőttek kísérik gyalog iskolába a kisebbeket, a közösségi összefogásnak köszönhetően működik Kovászna megye székhelyén. Reggelente több mint száz, de néha kétszáz kisiskolás „száll fel a buszra”, közben pedig új ismeretségek köttetnek, történetek születnek.

A programot a sepsiszentgyörgyi önkormányzat indította be külföldi minta alapján, Kondor Ágota és Buslig Kincső helyi tanácsosokat bízva meg azzal, hogy dolgozzák ki a részleteket. A cél kettős: csökkenteni a reggeli forgalmi torlódásokat a városban, melyeket a gyerekeiket iskolába szállító szülők okoznak, illetve egészséges életmódra, mozgásra sarkallni a kicsiket. Nem utolsósorban a közösségi szellem is megnyilvánulhat a program által, hiszen nagyon sok intézmény, szervezet, vállalkozás munkatársai szállnak be csoportosan és önkéntesen vezetőnek, de alkalmanként a szülők is felvállalják a „sofőr” szerepét. Sőt, már egy 74 éves nyugdíjas is jelentkezett kísérőnek! „Ritka szerencsés eset – mondja Buslig Kincső programfelelős –, hogy ilyen jó a közösségi szellem egy városban.” Ezen túlmenően azonban sokban hozzájárul a program jó működéséhez az önkormányzat támogatása is.

Télen-nyáron Lábbusz, jó társaság, friss levegő (Fotó: Lábbusz/Pedibus/Facebook)

A Lábbusz-járatok a város összes negyedét és iskoláját érintik, kivéve a református elemit, viszont ha szükséges, oda is elkísérik az oda járó pár gyereket. Reggelente adott időpontokban találkoznak egy-egy megállóban az önkéntes sofőrök és a nebulók, majd ha szükséges, egy-egy csomópontban „át is szállnak”. Összesen 10 útvonal van, azaz 10 „járat”.

Hirdetés
Hirdetés

A leggyakrabban az Állomás negyedből a központba tartó Lábbuszt veszik igénybe a kicsik, átlag 40-es létszámú a csoport, de voltak már közel 70-en is, ez időjárásfüggő. A központban aztán, ahol öt járat találkozik, átcsoportosul, oszlik a társaság, öt iskolát célozva meg. A kitartóan gyalogoló gyerekeket matricákkal, a sok matricát összegyűjtőket pedig kisebb-nagyobb ajándékokkal jutalmazza az önkormányzat: bögrékkel, táskákkal, kulcstartókkal stb.

A sárga trikót megtiszteltetés viselni a sofőrnek (Fotó: Lábbusz/Pedibus/Facebook)

A múlt tanévben több mint 1000 felnőttet vett igénybe a program, ám ezt szívesen vállalják a helyiek – számolt be lapunknak Buslig Kincső. Hiszen a kis gyermekkezeket megfogni, a gyerektörténeteket meghallgatni, a barátságok kötődését elősegíteni felemelő és jókedvre derítő feladat az önkénteseknek is. Szívesen jönnek a színészek, a város- és a megyeháza munkatársai, a könyvtár és a múzeum alkalmazottai, és ha nincsenek elegen, akkor két vagy három szervezettől mindig összejön, vagy éppen a szülők sietnek a szervezők segítségére.

Kulacs, bögre, táska és még sok egyéb - van amivel büszkélkedni, van amiért matricát gyűjteni a napi gyaloglással (Fotó: Lábbusz/Pedibus/Facebook)

Több város is próbálta lemásolni a szentgyörgyi mintát, ami sikerült is Nyárádszeredában és Székelyudvarhelyen, tudtuk meg Buslig Kincsőtől, de Gödöllőről is jártak náluk tapasztalatcserén ez ügyben. Másutt viszont nem tudtak elegendő önkéntest beszervezni (ez történt Csíkszeredában), Marosvásárhelyen is elhalt a kezdeményezés, mert túl nagy a város.

Sepsiszentgyörgyön a Lábbusz kedd reggel indul, a második iskolai napon, mivel hétfőn eltérő időpontokban kezdődnek a tanévnyitó ünnepségek.

Címlapfotó: Fotó: Lábbusz/Pedibus/Facebook

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások