Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Egy hónap – vagy több – műanyag nélkül

Egy hónap – vagy több – műanyag nélkül Kovászna megye

A Műanyagmentes július kihívást nyolc évvel ezelőtt indította az ausztrál Plastic Free Foundation, a kezdeményezés most ért el Romániába is. Háromszékről többen csatlakoztak, a cél a műanyag teljes kiküszöbölése vagy legalább csökkentése július folyamán.

Hirdetés
Hirdetés

A kihívás lényege: egy hónapig nemet mondani a műanyagra, főleg az egyszer használatos zacskókra, evőeszközökre vagy poharakra, fagyisdobozokra, azokra a tárgyakra, melyeket nap mint nap használunk, de keveset, és végül a kukában végzik.

– A vékony falú műanyag zacskókat elsősorban a nagyáruházakban használják, és sokszor olyan termékeket is becsomagolnak, melyeket nem kellene – mondja Ambrus Noémi, a Csemete Környezetvédelmi Egyesület tagja, a kihívás egyik sepsiszentgyörgyi szervezője. Ezért döntött úgy, hogy csatlakozik a kezdeményezéshez, és erre buzdítja családját, ismerőseit, barátait is.

– A legdurvább kép, ami illusztrálja a kártékony műanyagot és azt, hogy amit ma eldobunk, évtizedek múlva is megmarad, az volt, amit Magyarországon fotóztak egy tejeszacskóról, amely több mint 40 évig volt a Duna fenekén. Ezt látva elgondolkodtató, hogy ma még több műanyagot használunk és dobunk ki, mint fél évszázaddal korábban, így még több káros anyag kerül a környezetbe. Ezért is csatlakoztam a kihíváshoz, be akarom, akarjuk bizonyítani, hogy műanyag nélkül is van élet, sőt! – magyarázta a környezet szakos egyetemi hallgató.

A kezdeményezők egy csoportot is létrehoztak a közösségi oldalon, melyhez már több százan csatlakoztak és ahol ötleteket, praktikákat osztanak meg egymással arról, miként lehet csökkenteni vagy teljesen kiiktatni a műanyagot a hétköznapokból. Ezek közül a legfontosabb a bevásárlás, hiszen így szerezzük be a legtöbb dobozt és zacskót. Fontos, hogy saját kosárral vagy vászontáskával induljunk el, és amit lehet, azt saját tárolóba kérjük. Fontos a műanyag zacskók visszautasítása is, és bár sok helyen segítőkészek az eladók és bezacskóznak mindent, ha nemet mondunk, sem sértődnek meg – írják a kezdeményezők. Ugyanakkor a műanyag flakonos csomagolású termékek, italok helyett is lehet üveget választani, de ugyanez igaz a kozmetikumokra is. Ugyanígy nemet lehet mondani a szívószálra, kávézóban saját bögrébe lehet kérni a kávét, sőt a műanyag fogkefét – amit havonta kell cserélni – át lehet váltani kerámiára – adták az ötleteket a kezdeményezők.

Várkonyi Eszter színésznő az újraindult tej-kifli-alma program kapcsán tapasztalta a szülők felháborodását az egyenként nejlonba csomagolt alma miatt. Ekkor határozta el, hogy összegyűjti mindazokat, akikkel közösen bizonyos lépéseket el lehetne érni.

– Apró lépésekre gondolok, pl. kereskedői szempontból a pékárut ne nejlonban, hanem papírzacskóban adják a pékségek és a boltok. A vásárlók pedig vigyenek magukkal vászontáskát a bevásárláshoz, a zöldségnek-gyümölcsnek külön tasakokat, a cél a nejlonzacskók használatának minimálisra csökkentése – magyarázta Eszter.

Egy ABC-ben nem is lehet szemétmentesen vásárolni, de például a csomagolásmentes boltokban a vásárló maga viszi a tárolóedényt, papírtasakot, befőttesüveget, és bevásárlás után csak a terméket viszi haza, fölösleges szemetet és főleg műanyagot nem. Ilyen korábban nem volt Szentgyörgyön, ám épp ma nyílik egy a központban, a Szimpla terében, a Lucky Day Fancy Shop.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük