Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Egy legendás csata helyszínén

Egy legendás csata helyszínén Kovászna megye

A kökösi csatára és Gábor Áron halálának 170 éves évfordulójára emlékezett egy kisebb közösség kedden délután azon a helyszínen, ahol maga a csata jelenetei zajlottak több mint egy évszázaddal ezelőtt.

Hirdetés
Hirdetés

A megyei önkormányzat Háromszék nem alkuszik programsorozata keretében, a kökösi Gábor Áron emlékműnél megtartott rendezvényen Nagy Zoltán történész, huszár hagyományőrző köszöntötte az egybegyűlteket. „Ezekben a délutáni órákban ért véget a kökösi csata, egy győztes csata, mely a székelység történelmének meghatározó pillanata volt. Nem is a csata nagysága vagy halottainak száma az, ami az emlékezetünkben megmaradt, hanem az, hogy ebben a csatában vesztette életét Gábor Áron, a híres ágyúöntő, a székelyek nagy büszkesége.”

Tăraș Silviu, Kökös község polgármestere felidézve a csata jeleneteit elmondta, minden évben emlékeznek azokra a hőstettekre, arra az emberi nagyságra, amely példaértékű a közösség számára. Kiemelte, számos kérdés vetődhetett fel a történelmi jelentőségű pillanatok során, de nem volt kérdés az, hogy Székelyföldnek hol van a határa.

A székelyek példaértékű kitartásról, elhívatásról és akaraterőről tettek bizonyságot a történelem során. Ünnepi beszédében Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke kihangsúlyozta: „Ez a nagy különbség, ami minket, székelyeket elválaszt a Székelyföldet körbevevő ország népeitől. Más nemzeteknél az ünnep a naptárba szabadnappal van beírva. Mi a lelkünkben, a csontunk velejében érezzük történelmünk fordulópontjait. Az a nagy különbség, hogy mi hiszünk benne! Gábor Áron is hitt az álmában. Abban, hogy a kilátástalan, vesztesnek hitt helyzetből ki lehet törni.”

Az eseményen Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja elmondta: „Amiként 170 éve a szabadságharc dicső eseményeit itt, Háromszéken vérrel, lelkesedéssel, hittel és munkával írták, úgy a ma felmerülő nehézségek és feladatok megoldásához is szükség van lelkesedésre, hitre, munkára és ama székely leleményességre.”

Az eseményen közreműködtek a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület és a Hannoveri Huszárezred uzoni hagyományőrzői, valamint a kökösi Gábor Áron Gimnázium diákjai és a helyi Harmónia vegyeskar. Áldást mondott Kovács Levente, református lelkipásztor. Az esemény az emlékkoszorúk elhelyezésével és a himnuszok eléneklésével ért véget.

(Kovászna Megye Tanácsának sajtóirodája)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük