Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Csillagász vezérkar

Át kell festeni, szerkeszteni eget s földet Európában, és fölötte is ám! Nem csak úgy Hübele Balázs, pardon: Blaj módra. Egyelőre nem a migráció szabja meg az égi és földi le- és felújítást, hanem a romániai állami nemzetpolitika, mely szerint a csillagoknak is annyi ága van egyenként, amennyi nem sérti az örök éber román neofasizmust.

Hirdetés
Hirdetés

Aki tudja, bocsássa meg nekem, s aki nem, avval annyi, hogy az immár örök ragyogású magyar költő, Szabó Lőrinc (1900–1957) verséhez is fordulok segedelemért, az emberi meg isteni mindenségben megértetni a magyarság iránti gyűlöleten tenyésző micsimannok ostromát. Azt írja szerelmes versében (Semmiért egészen): Mint lámpa, ha lecsavarom,/ Ne élj, mikor nem akarom; az itt uralkodó gátlástalan nacionalizmus semmit nem ad, mindent magának követel.

Ami a fölöttünk sirdogáló csillagzatot illeti, Erdélyben s abban Székelyföldön azt is megszabja a felénk áradó gyűlölet, hány ága lehet a csillagnak, hány csillagból van a Göncöl szekere… Marosvásárhelyen a csillagász román városi tanács eltörölte a székely vértanúk emlékműve előtt a kockakőből kirakott hatalmas, nyolc ágú csillagot. A 8 ág szúrta a román szemet, tompította a Római Birodalmat is megelőző román történelem legújabb fényáradatát – hát az ágközöket kitöltötték mind kockakövekkel.

„Ne élj, ha nem akarom.” Ezt az utóbbit ugyan szerelemből mondta a költő, a román földfoglalók viszont másmilyen, övön aluli vinnyogásból kifolyólag lapították síkidommá, oktogonná a magyar szabadságharc emlékét őrző csillagot. Sír a város. Sergiu Papuc alpolgármester azt káromkodta az ég felé: – A November 7. városnegyedből nem csinálunk Székelyföldet!

És mit csináltak Székelyföldből? Arról már beszéltünk sokat, nem eleget, de még máskor is. November 7. viszont a Nagy Októberi Szocialista Forradalom őrjöngő ünnepnapja volt – Romániában, Székelyföld egykori fővárosában ma is ragyog, lám, az ötágú csillag! Annyi millió ember halálcsillaga. A nyolcágú viszont nem is székely, hanem a kereszténység egyik örök jelképe. A Háromkirályokat az vezette Jézus bölcsőjéhez. De hát a három közül egyik se vala vallah.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük