Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Com’ON Sepsi: minden korosztályt megszólítottak a közösségi kezdeményezések

Com’ON Sepsi: minden korosztályt megszólítottak a közösségi kezdeményezések Kovászna megye

Mondókázó, önvédelmi felkészítő, faültetés, bizsukészítés, gyermekek érzékenyítése a mozgássérültek problémáira, kávékóstolás: csak néhány abból a 21 programból, amely idén fiatalok kezdeményezése által önkormányzati támogatásból valósult meg Sepsiszentgyörgyön. A Művész moziban megtartott második Com’ON gálán kezdeményezők, a programvezetők, a facilitárorok és résztvevők közösen tekintettek vissza az elmúlt mozgalmas időszakra.

Hirdetés
Hirdetés

A Com’ON Sepsi célja egy olyan részvételi folyamat lebonyolítása, amely ifjúsági közösségek kulturális és kreatív kezdeményezéseit hozza létre, dolgozza ki, gyűjti össze és lépteti életbe Sepsiszentgyörgyön, a részvétei költségvetés elveit követve – hirdeti a program honlapja. A részvétel nyitott volt bármely kezdeményező csoport számára, amelyet legalább három, 14-35 év közötti fiatal alkot.

A moziban megtartott gálán Knop Ildikó programvezető köszöntötte a megjelenteket és összegezte az elmúlt öt hónapban megszervezett programokat, amelyeknek nagy erénye, hogy minden korosztályt megszólítottak, mozgósítottak: a totyogóktól a szépkorúakig mindenkit bevontak valamilyen tevékenységbe, aktivitásra és kapcsolódásra ösztönöztek. Ezért gratuláció és köszönet járt nekik, mint az önkormányzatnak is a lehetőség megteremtéséért.

Knop Ildikó programfelelős. Fotó: Com'ON Sepsi/Facebook

Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere személyes hangvételű felszólalásában arra biztatta a fiatalokat, hogy bármikor bátran keressék meg őt minden ötletükkel, kezdeményezésükkel.

A Com’ON programot Farkas András, a Pont Csoport, illetve a Prospero Ifjúsági és Kulturális Egyesület vezetője álmodta meg, aki szintén jelen volt a gálán. Mint arról beszámolt, a program először 2015-ben Kolozsváron indult el, majd 2019-ben Sepsiszentgyörgy is felvállalta, idéntől pedig már Szatmárnémeti is csatlakozott a szervezőkhöz. Az eddig javasolt ötletek száma 200 fölé nőtt, több mint 100 támogatott program valósult meg, talán ennek köszönhetően is fordult meg a fiatalok elvándorlási kedve. A fiatalok szeretik a Com’ON programot, mert nem bürokratikus, könnyen megvalósíthatók a kezdeményezések.

Farkas András, a Pont csoport vezetője, a Com’ON program ötletgazdája. Fotó: Com'ON Sepsi/Facebook

A román törvénykezés olyan, hogy amikor az önkormányzat ad 9 lejt, valaki más támogató is hozzá kell tegyen 1 lejt, ezt a 10 százalékot a Román Kereskedelmi Bank, illetve annak a tulajdonosa, az Erste Bank adja annak a felismerésnek köszönhetően, hogy az az ember, aki tudatos a társadalomban, tudatos a pénzügyekben is – ismertette Farkas András. A bank hosszútávú stratégiájának része tehát a kevésbé látványos, mégis nagyon fontos ifjúsági programok támogatása. Az ötletek megvalósítása sok tapasztalatot nyújtott a fiataloknak, ugyanakkor közösséget is épített, de buktatókat, akadályokat is tartalmazott.

Csutak József Lóránd a SepsiÉRT csapat képviseletében beszámolt arról, hogy elültetett facsemetéik egy részét ellopták, ezért más helyszínt kellett keresniük. A Föld Szint nevű csapat nevében Ilyés Réka nyilatkozott: mint elmondta, a reggel 7 órakor zúgó fűnyírók ihlették arra, hogy a tömbházak között kis konyhakertet létesítettek, és ehhez sok támogatást kaptak, főleg a nyugdíjasok segítették őket nagy lelkesedéssel.

Néhányan az aktív fiatalok, szervezők és facilitátorok közül. Fotó: Com'ON Sepsi/Facebook

Györgyjakab Pál cserkészvezetőként szerzett tapasztalatát kamatoztatva a gyógynövényeket akarta megismertetni a fiatalokkal, az őszi időszak azonban némileg beszűkítette a lehetőségeiket: ennek ellenére jól sikerült a kivitelezés.

Majd Pető Ágnes a MásKént MásKépp csapat képviseletében mesélt arról az érzékenyítő programról, aminek a részeként gyerekeknek építettek akadálypályát, és több módszerrel is elérték, hogy átélhessék a kerekesszékes mozgássérültek, látássérültek és hallássérültek helyzetét és nagyobb empátiával viszonyuljanak hozzájuk.

Pető Tímea mutatta be érzékenyítő programjukat. Fotó: Com'ON Sepsi/Facebook

Az idei Com’ON keretében 21 csapat 25 kezdeményezést vitt véghez, szinte mindegyikről kisfilm készült, az ezekből készült összeállítást is levetítették a moziban: jó hangulatú, színes összképet nyújtott a nézőknek (akiknek zöme a programszervező fiatalokból került ki), akik aztán telefonos applikációval helyben vissza is jelezhettek az egész programra, a facilitátorokkal folytatott munkára vonatkozóan, és szavazhattak is a legjobbnak ítélt kezdeményezésre. A már említett érzékenyítő program lett a nyerő.

Gyermekeket érzékenyítettek a mozgás, látás- és hallássérültek problémáira. Fotó: Com'ON Sepsi/Facebook

Végül minden csapat kis ajándékot – noteszeket, tarisznyát, mozi- és színházjegyeket – kapott a szervezőktől, majd a fiatalok kis állófogadáson ismerkedhettek, tekinthettek vissza élményeikre.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások