Csak a jéghegy csúcsát látjuk – a legtöbb bántalmazott nő nem tud segítséget kérni
A bántalmazók elszigetelik áldozataikat ismerőseiktől, manipulálják és zsarolják őke...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Van, ahol hiány van, máshol lépést tudnak tartani a kórházak igényeivel a vérközpontok, a betegek folyamatos ellátásához viszont állandóan szükség van önkéntesekre, akik egy véradás során akár három rászorulónak is segíthetnek. A Maros Megyei Vérközpont rendszeresen felhívja a figyelmet a jótékony cselekedet fontosságára, amelyre évről évre egyre nagyobb szükség van országszerte. Marinela Lazăr, a központ szóvivője kérdésünkre elmondta, hogy bár az év végi kiértékelésre még nem került sor, az már most nyilvánvaló, hogy idén többen adtak vért, mint tavaly. 2022-ben Maros megyében 13 ezer egységnyi vért tudtak begyűjteni, idén ehhez még öt-hatszáz egység jön hozzá. „Nem adakoztak annyian, mint néhány évvel korábban, a világjárvány előtti számokat még mindig nem értük el. Az előző évhez képest viszont többen jelentkeztek, reméljük, hogy ez a szám csak növekedni fog” – részletezte a szóvivő, aki szerint a járvány előtt évente akár a 15 ezret is elérte a begyűjtött egységek száma.
A megyei központ decemberben is önkénteseket toboroz, december 6-án Libánfalván voltak, 13-án Szászrégenben lesz lehetőség vért adni, ezzel is gyarapítva a központ ünnepi időszakra szánt tartalékait. Az elmúlt héten a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem román szakos hallgatói kezdeményeztek véradási akciót, jelenleg a magyar szakos hallgatók készülnek hasonló kampányra. Marinela Lazăr felhívta a figyelmet arra is, hogy a két ünnep között, december 27-én, 28-án és 29-én is várni fogják az önkénteseket a Molter Károly utca 2-es szám alatti székhelyükön.
A Hargita Megyei Vérközpont nem szervez kampányt az ünnepi időszakban, jótékonykodókra azonban mindig szükség van, ezért továbbra várják azokat, akik vért adnának. Kopacz Ildikó, a központ igazgatója szerint az elmúlt hetekben viszonylag sokan jelentkeztek véradásra, valamint a fogyasztás is csökkent. A Hargita megyei kórházak ugyanis kevesebb egységet igényelnek ebben az időszakban, ehhez pedig megfelelő mennyiségű tartalékkal rendelkeznek, még annak ellenére is, hogy a tavalyi évhez képest nagyjából 10 százalékkal kevesebben adtak vért, novemberrel bezárólag pontosan 4603-an. „Rh negatívból viszont hiány van, mint minden évben. Erre mindig szükség van, ünnepekkor is” – hangsúlyozta az igazgató és hozzátette, hogy tartanak a karácsonyi és szilveszteri időszaktól, hiszen elég egy-két Rh negatív vércsoportú beteg is ahhoz, hogy kiürüljön a tartalék, ilyenkor pedig nehéz megoldásra lelni, sok esetben a hozzátartozók sem tudnak segíteni a véradásban.
Ugyanakkor a vérlemezke-gyűjtést illetően is szoktak felmerülni gondok, mert erre egyre gyakrabban van szüksége a betegeknek. A trombocitaferézis hasonlít a vérvételhez, hiszen megfelelő egészségi állapotú véradót követel, azonban több vizsgálatnak kell alávetnie magát az adakozónak, és a folyamat is több időt vesz igénybe, hiszen négy ciklusban történik a trombocita szűrése, amelyből végül tiszta, vérmentes készítményt állítanak elő. Ez csupán öt napig használható, ezért csak kérésre készítik el, ilyenkor rendszerint megkeresik a korábbi véradókat vagy felhívást tesznek közzé, ezért az igazgató szerint érdemes mindig figyelemmel követni a felhívásokat. Kopacz Ildikó kiemelte, hogy a szokásos menetrend szerint lehet vért adni minden hétköznap Csíkszeredában, a megyei vérközpont székhelyén, a Lendület sétány 1. szám alatt, valamint minden kedden Székelyudvarhelyen, ugyanakkor minden hónap első és harmadik szerdáján Gyergyószentmiklóson.
Az ünnep szellemében a Kovászna Megyei Vérközpont kampányt indított, hogy „felbecsülhetetlen értékű ajándékkal” lepjék meg a rászorulókat. Az elmúlt napokban a Kovászna Megyei Vöröskereszt, a Háromszéki Ágyúsok hokicsapat, és a Mathias Corvinus Collegium csapata is felhívta a figyelmet a véradásra és buzdította a közösséget a jócselekedetre, ugyanis a megyei kórházakban állandóan szükség van vérre. A megyei központban minden hétköznap várják a véradókat 8 és 12 óra között, a Bánki Donát utca 15. szám alatti székhelyükön.
Véradásra minden olyan 18 és 60 év közötti személy alkalmas, aki 55 kg feletti testsúllyal rendelkezik, az utóbbi hat hónapban nem esett át műtéti beavatkozáson és nem áll gyógyszeres kezelés alatt, a vérnyomása a normális értékek között mozog, ugyanakkor nincsenek krónikus betegségei, például B vagy C típusú hepatitsz, szifilisz, epilepszia, cukorbetegség, gyomorfekély, szívbetegség stb. Az önkéntes nem fogyaszthat alkoholt 48 órával a véradás előtt, ugyanakkor a cigarettázást is kerülnie kell a vérvétel előtti két órában és azt követően is. A férfiak évente öt alkalommal, a nők négyszer adhatnak vért.
Fotó: Haáz Vince