Jobban megmozgatja az agyunkat a vita, mint az egyetértés
Egy új tanulmányban a szakértők azt mutatják be, hogy mi zajlik az emberek agyában, ...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A gyermekek körében különösen nagy népszerűségnek örvend, de a felnőttek is szívesen nézegetik, különösen az ünnepek idején, hiszen a szíve mélyén a legtöbb ember fehér karácsonyra, nagy pelyhekben hulló hóra vágyik. Hiába ismeri mindenki ezeket a játékos dísztárgyakat, kitalálásának körülményei általában homályba vesznek, pedig közép-európai találmányról van szó, és a feltaláló családja a mai napig életben tartja a vállalkozást.
Már az 1878-as párizsi világkiállításon is szerepeltek a mai hógömbhöz hasonló, üvegből készült papírnehezékek. Ezek esernyőt tartó figurát, valamint vizet és fehér port tartalmaztak, ami ha megfordították, hóvihart imitált. Mindezek ellenére a hógömb valódi feltalálójának az osztrák Erwin Perzyt tartják.
A Bécs közelében, a schönbrunni kastélytól nem messze élő Perzy orvosi műszerek készítésével foglalatoskodott, amikor 1900-ban felkérték, hogy az Edisonnak tulajdonított villanykörtét továbbfejlessze, fényesebbé téve a műtétekhez. A cipészek, hogy felerősítsék a gyertya fényét, vízzel töltött üveggömböt helyeztek elé. Ezt a módszert leste el az osztrák mester is, aki a vízbe a még jobb hatás érdekében csillámokat, majd lassabban süllyedő fehér port, egyes vélekedések szerint grízt szórt. Az így kapott gömb nem fokozta a fény erejét, ám a szállingózó por hóesésre emlékeztette a férfit, és hamarosan szabadalmaztatta is az eljárást.
1905-ben már hógömbök tucatjai kerültek ki a kezei közül, bennük a fehér pelyhek egy miniatűr templomra, a mariazelli bazilika kicsinyített mására hullottak. A díszek olyan népszerűek lettek, hogy I. Ferenc József ki is tüntette értük Perzyt. A vállalkozást a férfi leszármazottai vitték tovább, a II. világháború után jelentősen bővült a kínálat, hóemberek, télapók és karácsonyfák is megjelentek a gömbökben. Orson Welless Aranypolgár című, 1941-es filmjének legendás nyitójelenetében is egy eredeti, Perzy-féle hógömböt láthat a néző, benne egy fakunyhóval. Napjainkban az üzemet és a hozzá tartozó múzeumot az unoka, III. Erwin Perzy vezeti.
(fem.)