Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Vegyes pártok és regionalizmus

Érdekes, fontos tanulságokkal szolgáló, közérdeklődésre méltó politikai küzdelem zajlik Székelyföld legnagyobb városában, Marosvásárhelyen. A harc, vagy versengés a domináns, a kormánykereket felváltva, váltógazdaságban birtokló román pártokból és a helyi nemzeti szembenállásból kiábrándult választókért zajlik a két, magát politikai alternatívaként feltüntető fiatal pártszervezet között: a leginkább helyi, regionális pártkezdeményezésként indult Szabad Emberek Pártja (POL) és az országos politikába már beágyazódott, parlamenti képviselettel is rendelkező Mentsük meg Romániát Szövetség (USR) között. (Fun fact: a Wikipédia szerint a magyar nyelvű médiában használt megnevezéssel szemben, a szervezet hivatalos fordítása Mentsétek meg Romániát Szövetség; apró, de lényeges különbség a bázisdemokrácia világában).

Szóval a hírek szerint e két szervezet összebalhézott. A vízválasztó ügy értelmi szerzője, avagy a konfliktus és polémia kirobbantója az USR, illetve annak is Vásárhelyen, a POL támogatásának köszönhetően is parlamenti mandátumot nyert képviselőnője, aki azzal vádolja korábbi politikai szövetségesét, hogy annak imázsa és népszerűsége megkopott (értsd: disz­kreditálódott) az interetnikus politizálást favorizáló választók körében, mivel az még tavaly, kiállt egy nyilatkozatban a Székely Nemzeti Tanács regionális autonómiatörekvése mellett. A POL magyarázkodásra kényszerült, így megtudhattuk, hogy támogató gesztusuk nem kizárólag a székelyek nemzeti emancipációs programjának szólt, hanem helyesen úgy általában a regionalizmus gondolata melletti kiállásként értelmezendő.

A torzsalkodás mögött nyilván az USR szavazatmaximáló, célracionális törekvése húzódik meg. A jövő évi parlamenti és önkormányzati választásokra gyúrva a Mentsük Mentsétek meg Romániát pártocska igyekszik minden potenciális ellenfelet kiszorítani az amúgy is szűk politikai piacról. Csakhogy az eszköz, az apropó, amivel ezt Marosvásárhelyen teszik, meglehetősen visszás. És árulkodó. A regionalizmus gondolatát kívánják megbélyegezni, mintha az nem illeszkedne a romániai interetnikus politizálás eszköztárába. Holott az csak a nemzetállami logikába nem illeszkedik.

Pozsony János Csaba

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük