Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Semmi nem számít – csak a győzelem

Semmi nem számít – csak a győzelem Vélemény

Politikai hovatartozástól függetlenül, Amerikától Európáig, beleértve bal és jobb szárnyával együtt Magyarországot is, valamennyien elismerjük az ukránoknak azt az elszántságát, mellyel hazájukat védik. Városnegyedek pusztulnak el, utcák szívlüktetése menekül a pincékbe. Félelmetes az öldöklés a harctereken, és egy időben a politikai síkon is dúl a harc.

Amikor tehetem, követem Zelenszkij ukrán államelnök politikai küzdelmét, mellyel – ellenséges rakéták gyilkos robbanásai között – a vezető hatalmak parlamentjeinek ajtaján dörömböl. Foggal-körömmel az ukrán nemzeti érdekeket védi, érthető módon. A francia és az Európai Parlament előtti online fellépéseit egyenes adásban követtem. Tájékoztatott az aktuális helyzetről (borzasztó), kért és tanácsolt (amit lehetett, jóváhagytak a parlamentek), vádolta az agresszort (joggal), kritizált és ujjal mutatott a más álláspontot képviselőkre (az ukrán helyzetre való tekintettel az érintettek nem szálltak vele vitába). A végén a parlamenti tagok felállva, ezerszer is megérdemelt tapssal fejezték ki tiszteletüket az ukrán elnök iránt.

Egy pillanatig sincs szándékomban a háború szörnyűségeit más nehézségekkel párhuzamba állítani, mégis – leírom – zavar az EP álláspontja. Mert a Fidesz–KDNP kormány is csatázott/csatázik az EP-vel a magyar nemzeti érdekek elismeréséért. Ennek során az EP soraiból taps helyett a „szélsőjobbra sodródott ország” jelzőt sütötték ránk. Megérdemelt segély helyett a világjárvány utáni gazdasági újraindítást célzó anyagi hozzájárulás felfüggesztése érkezett, majd „diktátorozás”. „Helló, diktátor!”-ral üdvözölte nyilvános helyen a magyar miniszterelnököt Jean-Claude Juncker. „Áh, vicc az egész.” Erdélyből jövök, a diktátor szónak pontosan ismerem a súlyát. Ezzel nem tréfálsz – kivéve, ha ártani akarsz.

Egy kétharmados többséggel megválasztott kormánnyal szemben lehetünk faragatlanabbak? Igen. Mert a Brüsszelből a választási esélyek növeléséért importált pofátlanságra a hazai ellenzéki koalíció ráduplázott. Előbb hétköznapivá tette a diktátorozást, majd a gyilkos, hentes, megbolondult, meghülyült szavak csendültek fel a patkó bal oldalán. Mindez toborzás végett. A fiatalok és a határozatlanok csoportjának üzenik: Halljátok ezeket?! Gyertek! Mi bátor csávók vagyunk.

Szent István koronájának közelében tovább gyarapodott a szókincsük. Következett a Budapest, a tetves zsidó, a ganéval táplált gomba. És még mindig nem volt vége. Kint Marxnak avattak szobrot, itthon meg bátran übereltek. A rendszerről mondták, hogy autokrata rezsimmé vált, hogy vezetőik antiszemita populisták, majd fasiszták és nácik! Legyetek elégedettek: óriásiak vagytok.

Futballpályán sok jót és rosszat tapasztaltam. Örvendtem szabálytalan gólomnak, provokáltam ellenfelet és bírót, felemelve felejtettem talpamat, szimuláltam… De ellendrukkereknek – mert a kétharmad számotokra az – a lelátóra soha semmit ki nem mutattam. Ellenfelet soha-soha le nem köptem, meg nem aláztam. Márpedig ti ezt teszitek! Szembeköpitek a népetek több mint felét, de a csapattársaitokat is. Mert biztos vagyok abban, hogy azzal, amit tesztek, hatsávos soraitokban sokat megbotránkoztattok. Undorító, amit a fiataloknak és a hezitálóknak üzentek. Lenne olyan, akit ez vonz?!

Még valamit sokat hallok. A Nyugat: Ausztria, Németország, Franciaország… Tagadhatatlan, hogy van, ami ott jobb, mint Magyarországon. Biztos ezért élek magam is már 35 éve külföldön. Franciaországban. A napokban itt is választások lesznek. Amiket hallok, megzavarnak. A francia ellenzék, a szélsőbaltól a szélsőjobbig, mind a valahol középen álló Macron fejéhez vágják a Coviddal szembeni intézkedéseit. Hiányzott az oltóanyag! Igaz. Covid vonatjáratok vitték az ország egyik feléből a másikba az ott ágyhoz már nem jutott fertőzötteket! Valós. Helikopterek szállították a kezeléshez már nem jutó betegeket Németországba! Igen, volt ilyen bőven. Hasonló esetek Magyarországon nem történtek. Pedig az ellenzék szerint már többször csődbe ment, összedőlt a magyar egészségügy. Értsem akkor azt, hogy ezek szerint a kormány intézkedései védtek meg hasonló jelenetektől?

Azt is hallom, hogy az Európai Unió és Macron határozatlan politizálása vezetett a háborúhoz. Ez zavar. Eddig azt tudtam meg az ellenzéktől, hogy Orbán Viktor robbantotta azt ki.

A pusztító inflációt illetően lényeges az eltérés a két politikus között. Orbánék befagyasztották több fontos élelmiszer árát. Macron kampányolása során csak figyelmeztetni mer: el kell fogadni, hogy az elkövetkezendőkben az élelmiszerárak nagyon megugranak.

„Az egekben” – amiatt már több ellenzéki vezér és Márki-Zay is Orbánt hibáztatta –, szóval az „egekben a benzinár”. 480 forint. A kormány ennyire fagyasztotta be. A fenébe, ez tényleg sok! Javaslom az elégedetlenkedőknek, ugorjanak el hozzám Franciaországba. A múlt héten tankoltam. Tegyék ők is ezt nálam, 2,28 euróért literenként. (Körülbelül 845 forint.)

Komplikált dolgok ezek. Gyerünk vissza a futballhoz, ahol fontos mérkőzések előtt kerestük a legerősebb felállást. Mérlegeltük az ellenfél erős és gyenge pontját. Pontosítottuk a feladatokat. Aztán eljött az összecsapás napja. Amikor egyre feszültebben lüktetett benned az adrenalin. Amikor összeszorultak az öklök és az ajkak. Amikor jelen kellett lenni! Tudtad, hogy pár pillanat és felsikolt a sípszó. Kezdődött a küzdelem, és jelen kellett lenni.

Összecsapásokban és párharcokban, amikor nincs pardon. Semmi, de semmi nem számít – csak a győzelem.

Bölöni László, BEK-győztes labdarúgó, labdarúgóedző

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. március 31., 10:36
    ÉRTÉKELÉS: -4

    Orbánékkal nem az a baj, hogy nem demokratikusan kerültek oda. A baj ott van, hogy mindezt annyira kihasználják, hogy az már veszélyes. A gazdasági, a politikai hatalom és a média is az ő kezükben van. Szinte az folyik, mint Oroszországban. Ez veszélyes és minden józan ember be kell lássa. Nem jó, ha valaki(k) kezében ennyi minden van. Gyakorlatilag kéne limitálni azt is, hogy egy párt hány évet uralkodhat egy országon. Függetlenül attól, hogy jobb vagy baloldali, jól vagy rosszul vezette az országot.

  • User
    Dátum: 2022. március 31., 11:02
    ÉRTÉKELÉS: 4

    Amikor Merkel mami volt hatalmon 16 évig hogy mem jutott ez a remek ötlet eszébe?Most amikor nincs hatalmon Putyin hasznos idiótáihoz sorolják.De az olcsó orosz gáz milyen jó vot a német iparnak ami a jólétüket biztosította,ugye?És most?Jött a váltás de jobb lett? A választó mérlegel a demokráciában nem korlátozó törvények,mert az már nem demokrácia=néphatalom.Érthető?

    • User
      Dátum: 2022. március 31., 12:04
      ÉRTÉKELÉS: -1

      De, eszembe jutott, nem újdonság. És elmondtam ezt a német kollégáimnak is. Németország az egyik rossz példa, mert náluk a kancellárok sokat vannak hatalmon.

      • User
        Dátum: 2022. március 31., 14:44
        ÉRTÉKELÉS: 5

        Késő bánat!Én azt állítom ,hogy a jóléti államnak/fogyasztói társadalom vége,vagyis másnéven a szociális piacgazdaságnak ,amelynek példaképe Svédország volt.Az már agyrém ,hogy a piac mindent megold meg szabályoz.Ultraliberális téveszme…a valóság nem azt mutatja.Ami szabályoz az az édekek halmaza,a középosztály kivéreztetése ,a társadalom kisavazása.Már a jelszó nem a jóléti állam,hanem az ,hogy minden másképpen fog alakulni.És alakúl!

  • User
    Dátum: 2022. március 31., 11:22
    ÉRTÉKELÉS: -2

    A 2023.03.31 statisztika szerint, a koronavírus okozta népességarányos elhalálozási adatok Franciaországban és Magyarországon:
    – Franciaország : 2169 halott /1 millió lakos
    – Magyarország : 4728 halott / 1 millió lakos
    Mi a fontosabb, az, hogy mindent megtenni az élet védelmében(még repülőgéppel külföldre szállítani is a betegeket, ha kell) vagy csak a saját nemzeti erőforrásokra szorítkozni?! Nincs szándékomban sem dicsérni sem elmarasztalni egyik országot sem a koronavírus elleni küzdelemben. Ellenben, elvártam volna, hogy aki nyilvánosan kampányol egy „nemes” cél érdekében, tegye azt szakszerűen, már csak azért is mert közismert és elismert személyiségként van számontartva, orvosi képzéssel is rendelkezve.
    Még a sportos vetélkedőkön is a fair play-es megnyilvánulásokat jobban értékelik mint a durva gáncsolásokat. A kampányoló cikk címéből kiindúlva („Semmi nem számít – csak a győzelem”) ezt kell érteni? : Most nem a sportszerűségen van a hangsúly, hanem a győzelmen! Bölcs bíztatás egy sportember tollából. De azért nem árt tudni, hogy vannak tájékozott személyek is a meccsek nézői között.