Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Pünkösd és a diszkó

Történt, hogy a csíksomlyói pünkösdi búcsú kapcsán a hazai szórakoztatóipar egy szelete felháborodásának adott hangot, hogy a román hatóságok kettős mércét alkalmaznak a „kulturális események” engedélyezésekor, hiszen míg a tánczenei összejöveteleket a járvány miatt csak 500 főig engedélyezik a „Kulturális szektorban”, addig a katolikus pünkösd alkalmával bezzeg több tízezer zarándok gyűlhetett össze a csíksomlyói nyeregben.

Tehát üzleti elvű, profitorientált rendezvényeket, technofesztiválokat hasonlítanak össze a székelyek középkori eredetű, vallásos zarándoklatával, majd a nyilvánvaló másságra tekintettel lévő, ezért megkülönböztető hatósági eljárást a vállalataikat ért jogsérelemként, hátrányos megkülönböztetésként – diszkriminációként tálalják a román közvélemény előtt. Persze, dereng a kérdés, hogy Csíksomlyó kapcsán mégis milyen jogaikban diszkriminálták a diszkótulajdonosokat, de ez nem derül ki (nem véletlenül), hanem a közlemény inkább a tehénszemű Szent Kultúrát, majd a közművelődéshez és a munkához való alkotmányos jogot ért sérelmekről szól.

Félreértés ne essék, abszolút érthető a kultúripar eminenciásainak egzisztenciális félelme. A gond csupán az, hogy meglehetősen álságos módon, s egy rossz példával próbálják sérelmeiket szemléltetni (finoman meglovagolva a haladó román közvélemény vallás- és kisebbségellenes attitűdjeit). Mert ha diszkrimináció van, akkor a sértettnek ugye illik egyenlő jogot követelni. Csakhogy a katolikus ünnep kapcsán a K-szektor valószeg megérezte, hogy a felekezeti autonómia azért mégiscsak túlzás lenne. Mégis mi köze Csíksomlyónak a fesztivál-bizniszhez?

A rossz hír persze az, hogy bár fontos és társadalmi hasznát nem lehet túlbecsülni, de az ital- és pálinkamérés joga mégsem emberi jog. Még akkor sem, ha jazzel, vagy más „kulturális élménnyel” kínálják. Szemben a vallásszabadsággal, ami viszont igen, s amit a román alkotmány is ismer, olyannyira, hogy (most figyeljenek!) kollektív jogokat – autonómiát is biztosít az egyházaknak. Ezért a román hatóságok „engedékenysége”, ami pedig nemhogy „diszkriminatív”, hanem éppenséggel alkotmányos gyakorlat. Aki pedig mást sugall, az tökfej, vagy rosszhiszemű. Vagy mindkettő. 

Pozsony János Csaba

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük