Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Ki képviseljen minket?

„Köztársasági elnökként kiemelt feladatomnak tartom az összmagyarság képviseletét, így számomra nincs különbség a tekintetben, hogy valaki határon innen vagy túl él. A magyar, az magyar, s pont” – olvasható Novák Katalin köztársasági elnök május 20-i, magyar és angol nyelvű Facebook-bejegyzésében. Bukarestben viszont erről másképp vélekednek, amint azt a román külügyminisztérium még aznap kibocsátott közleménye is tükrözi. Ebben ugyanis azt hajtogatják, hogy Magyarország nem formálhat jogot a határon túli magyarok képviseletére, legfeljebb kulturális kapcsolatot ápolhat a más államokban élő magyar etnikumú állampolgárokkal.

Az elmúlt hétvégén újabb diplomáciai pengeváltásra került tehát sor a két ország képviselői között miattunk, de nem az érdekünkben. Legalábbis román részről nem, hiszen ismét a megkérdezésünk mellőzésével nyilatkoztak velünk kapcsolatban. Éppen ezért mi, Erdélyben élő magyarok szögezzük le egyszer s mindenkorra, hogy messzemenően egyetértünk Novák Katalin kijelentésével.

Ennek oka Bukarest velünk szemben immár több mint 100 esztendeje gyakorolt magatartásában rejlik. A mindenkori román hatalom ugyanis semmibe vett és vesz minket továbbra is, a tudomásunk és beleegyezésünk nélkül hozta és hozza meg a ránk vonatkozó döntéseket. Ráadásul megteremtette e jogtipró gyakorlat törvényes kereteit, hiszen az ország alkotmányának 1-es pontja leszögezi, hogy Románia nemzetállam. Vagyis tulajdonképpen egy megtűrt, hivatalosan nem is létező közösség tagjainak tekintenek, és nem rajtuk múlott, hogy a tények ennek még mindig ellentmondanak.

Mindezek tudatában és szenvedő alanyaként kijelentjük, hogy az erdélyi magyarok képviseletének bukaresti hatalmi körökre való testálása felérne a nemzeti öngyilkossággal. De különben is számunkra az egyetlen természetes, megnyugtató és eredményes megoldás csak az önmagunk képviselete lehet, az általunk megbízhatónak ítélt és erre a célra megfelelőnek tartott személyek által. És Novák Katalin közéjük tartozik.

A megállapításunk pedig vonatkozik az ország határain kívül élő románokra is. Meggyőződésünk és álláspontunk szerint Romániának nem csak joga, hanem egyben kötelessége is részt venni gondjainak orvoslásában.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük