Egy végtelenül szomorú ügy
Közérdekű közlemények, álláspontok, fontos tudnivalók, pályázati felhívások.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Könnyen besározódhatunk! A dolog mondhatni együttjár az úton levéssel. S mindannyian úton vagyunk, ugye, születésünktől fogva.
Figyelmet érdemel, hogy Arany János mint nagyvárosi, pesti tapasztalatot idézi fel a besározódást. Hatvanévesen, számvetést végezve írta az Epilógusban: „Ha egy úri lócsiszárral / Találkoztam s bevert sárral: / Nem pöröltem, / Félreálltam, letöröltem.” Csoda-e, ha naponta vágyott – ahogy másutt írta – kunyhóba és vadonba?!
A modernkori költő-utód, Kányádi Sándor is származása és neveltetése helyét szülőfaluja egyik utcájában jelölte meg egy korai versében, éspedig abban a „fél utcában”, ahonnan egykor elindult, hogy aztán hosszú élete során bejárja a nagyvilágot. Ebben a „fél utcában” ismerte meg az emberség mibenlétét, és sajátította el az erkölcsi rendet, ahogy írta: „Becsületből, akit innen / tarisznyáltak, azt egykönnyen // nem fogja az élet piszka, / mert itt még a sár is tiszta.” (A mi utcánk)
Azt gondolom, fölösleges lenne valós tények és okos érvek elősorolása, hogy világunkban, illetve elveinkben hányféle fordulat ment végbe az utóbbi két-három emberöltő során is, nem is beszélve magáról a huszadik század egészéről. Hajlok arra, hogy egyszeűen csak kijelentsem: immár a tiszta is sáros…
Az előző századról különben nemegyszer hangzott el, hogy a végbement földrengésszerű történelmi és politikai fordulatok közepette a legnagyobb kalandnak az számított, ha az ember ott maradt meg, ahol született. Szerencsésnek mondhatom magam – akinek nagyszülei még a Monarchia állampolgáraiként születtek, s engem meglett férfi koromig, úgymond, elkísértek –, hogy szűkebb családom ilyen „kaland” részese volt. Apai nagyapám az első világháborús olasz frontról és fogságból épen került haza szülőfalujába, az anyai pedig a bécsi döntést megelőző napokban egy Kárpátokon túli román katonai táborból oldott kereket, s kétnapi gyaloglás után, átkelve a Háromszéki-havasokon, az Ozsdola fölötti tetőt elérve immár toronyiránt tarthatott – éppen Nagyboldogasszony napján! – Szentléleknek…
A megmaradásról és kalandról imént idézett megjegyzést aztán az egyénre s az emberi természetre vonatkozóan Panek Zoltán egy elmés mondással így egészítette ki: „megmaradni és tisztának maradni még mindig a legnagyobb győzelem.” Ki mondhatná meg, hogy pillanatnyilag győzelemre vagy vesztésre állunk-e?