A rogyadékok és hősök emléknapja
Közírók álláspontja, véleménye közérdekű kérdések, gondok kapcsán.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Az EU állampolgári kezdeményezéseit a szakirodalom petíciós, új generációs kommunikációs jogként ismeri. A Lisszaboni Szerződés szerint demokratikus deficitet kúráló, részvételi demokráciát fejlesztő intézmény jött létre, a gyakorlatban azonban leginkább csak az állampolgárok frusztrálására alkalmas mechanizmus. Főleg ha illetékesség, a szabályzói jogkör hiányára hivatkozva a Bizottság rendre lesöpri a kezdeményezéseket. Ahogy minap a Minority Safe Packet is. S itt álljunk meg egy szóra: írtak már alá petíciót, akár valamelyik közösségi oldalon is? Mert ha igen, akkor kábé tisztában vannak a kommunikációs jogok korlátaival: ahogy a nevük is mutatja, a közvélemény puhítására, tiltakozásra, vagyis főleg politikai marketingre alkalmas jószágok. Összetett jogalkotásra viszont nem. Persze, a jogok és lehetőségek terén az EU szereti magát nagyvonalúnak projektálni, de nincs ez másként Brüsszelben sem.
Csakhogy a Bizottság leszámolni látszik azzal a régóta táplált erdélyi magyar illúzióval is, hogy a nemzetek feletti EU politikai, jog- és intézményrendje egy méltányosabb világ, hogy az uniós jogalkotás és jogharmonizáció esélyt kínál korszerűsíteni, vagy kompenzálni – a nyugat-európai modellek mintájára – a meglehetősen foghíjas kelet-európai kisebbségvédelmi rendszert. Ha hasonló fogadtatásban részesül az SZNT nemzeti régiók polgári kezdeményezése, a román parlament részéről tapasztalható elutasítással összeadva azt jelzi, hogy az erdélyi kisebbségpolitika kimerítette a jogemancipáció eszközeit és fórumait – úgymond nekicsattant az üvegplafonnak. Kérdés, az illúzióvesztésnek lesz-e demoralizáló hatása a politikai életre, illetve okoz-e legitimációs válságot az Unió irányába.
A FUEN és az SZNT legalább az intézmény- és hálózatépítés terén 30 éves adósságot törleszt, s siker, hogy a képmutatásban élenjáró uniós bürokrácia dacára napirendre kerültek az őshonos közösségek jogai. Mert helyette és mindeközben – új generációs jogok ide vagy oda – a bürokraták inkább a faji megkülönböztetés elleni 5 éves akcióterven dolgoznak. Ezért a bizottsági döntés kapcsán – főleg, hogy kommunikációs jogokról beszéltünk – szabad, sőt illik minden erdélyi magyarnak brüsszeleznie egy kicsit.
Pozsony János Csaba