Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Most kell megfogni a kezüket!

Most kell megfogni a kezüket! Kovászna megye

Mint arról már korábban is beszámoltunk, a Diakónia Keresztyén Alapítvány gyermek- és családsegítő ágazata nyolc háromszéki iskolában támogatja a nyolcadikosok pályaválasztását. A Hátrányos helyzetű fiatalok munkaerő-piaci inklúziója pályázati program olyan tevékenységeket tartalmaz, amelyekre szinte kivétel nélkül minden tinédzsernek szüksége van.

Hirdetés
Hirdetés

A programok részeként a diákok testközelből ismerhetik meg a különböző profilú középiskolák által kínált foglalkozásokat, de több cégnél is belepillanthatnak az ott zajló munkába. Legutóbb az alapítvány pszichológus tanárainak, Szász Zsuzsannának és Kovács Zsoltnak a kíséretében hetven nyolcadikosnak volt alkalma megismerkedni a Berde Áron Gazdasági Líceum és a Puskás Tivadar Szakközépiskola nyújtotta képzésekkel, mesterségekkel. Három különböző iskolából, illetve helységből gyűltek össze: a baróti Gaál Mózes-, a kőröspataki Kálnoky Ludmilla- és a szentgyörgyi Gödri Ferenc-iskolákból.

– Több szakosztályt is bemutattak nekünk: megnéztük a szakács-, pincér-, fodrász-, autószerelő szakot. A szakácsnak készülőkkel süthettünk és ehettünk is palacsintát, a pincér-szakon hajtogattunk szalvétát, megnéztük az ünnepi terítéket – számolt be a nyolcadikos Iszlai Réka.

A Berdében tett látogatás után a gyerekek még az Elmasrom és az Airquee cégeket is meglátogatták, majd közös ebéd után a Value Center bevásárlóközpont megtekintésével fejezték be a napi programot. A Diakónia által működtetett pályaorientációs programot a HEKS EPER, a svájci protestáns egyházak segélyszervezete – finanszírozza,azzal a céllal, hogy a nyolcadikos diákokat továbbtanulásra buzdítsák, és szakemberek segítsenek nekik az iskolaválasztásban.

A már említett tanintézményeken kívül további két szentgyörgyi iskolát (Ady Endre és Nicolae Colan), illetve a dálnoki, maksai, bükszádi iskolákat vonták be a programba, amely az igazgatók és osztályfőnökök egyöntetű megítélése szerint nagyon hasznos, különösen a hátrányos helyzetű diákok számára. Ők ugyanis otthonról nem kapnak útbaigazítást, támogatást, nekik az iskola mutat irányt, ott bátorítják őket, hogy képességeiknek, érdeklődésüknek megfelelő pályát válasszanak, éljenek a lehetőségeikkel.

– Azokat a diákokat hoztuk látogatni, akikkel 2014-ben elkezdtük a délutáni oktatást Sepsikőröspatakon. Öröm, hogy közülük sokan eljutottak a nyolcadik osztá­lyig, roma gyerekek is. Most kell igazán megfogni a kezüket, hogy továbbléphessenek egy újabb életszakaszba – mondta Torma Vera, a családsegítő ágazat igazgatója – Rejtett munkaerőpiaci tartalékaink ők, akikből kiképezhetjük a hiányszakmák utánpótlását.

Azok a gyerekek, akik az otthoni körülmények miatt nem tanulnak tovább a nyolcadik osztály elvégzése után, bekerülnek abba az ördögi körbe, amiből gyakran szüleik sem képesek kikerülni: a munkanélküliek sorát gyarapítják, akik a szociális segélyektől függnek.

– A tanácsadási foglalkozások, önismereti tevékenységek, pályaorientációs tanulmányutak rendkívüli lehetőségeket biztosítanak a pedagógusaink és diákjaink számára az útkeresési folyamatban – értékelte Benedek Huszár Erika, a Gaál Mózes-iskola igazgatónője. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. április 5., 15:23
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Hol itt a segítségnyújtás? Ez a családsegítő ágazat enyhén szólva családellenes propagandával alakoskodik. Az a pályaválasztási kéretlen tanácsuk, hogy nyolcadikból elmenjen a gyermek más városba, pl a baróti diákok esetében, ahol szakiskola és líceum is van? S ehhez kárörömmel asszisztál az általános iskola leadere. És a délutáni oktatás az mi? A legtöbb falusi gyermek családja otthon van, s a gyermek mégis az iskolapadban görnyed késő délutánig. A meleg ebéd nem a rászorulóknak megy, mert azok az önrészt sem tudják befizetni. Kutyavilág!

    • User
      Dátum: 2022. április 6., 16:16
      ÉRTÉKELÉS: 3

      Ez már teljesen igaz. Itthonmaradásra buzdít a vezetőség, mintha.. Álszentek. Akkor ugyanígy, az igazgatónő vezetésével miért nem mennek el a 4. osztályos gyerekek szülei Bardocra, Fülébe, hogy a baroti iskola helyett arra hívja fel a figyelmet? Hát nem?