Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megérdemelt elismerés

Ebben az esztendőben Albert Ernő néprajzkutatót, nyugalmazott tanárt, a Székely Mikó Kollégium egykori legendás igazgatóját jutalmazták a magyar kultúra napján immár nyolcadik alkalommal odaítélésre kerülő Háromszék Kultúrájáért díjjal. Ünnepélyes átadására a megyeszékhelyi Háromszék Táncstúdióban került sor tegnap este a nemzeti összetartozás jegyében szervezett gálaesten.

A rangos elismerésben minden évben olyan személyiség részesül, aki életművével a háromszéki és ezáltal az egyetemes magyar kultúrát szolgálja. Albert Ernő tanár úr, a sepsiszentgyörgyiek szeretett Ernő bácsija pedig ezt a tevékenységével, valamint emberi tartásával egyaránt ki- és megérdemelte.

1932. január 14-én látott napvilágot Csíkdánfalván. Iskoláit szülőfalujában és Csíkszeredában végezte, majd a kolozsvári Bolyai Tudományegyetemen szerzett magyar nyelv és irodalom szakos tanári oklevelet 1954-ben. Még abban az évben nekivágott az általa hivatásnak tekintett tanári pályának Sepsiszentgyörgy hírneves kollégiumában, és innen vonult nyugdíjba is. Oktatott, tanított, nevelt, szervezett gyakorló pedagógusként és igazgatóként egyaránt.

Hirdetés
Hirdetés

Tanítványaival fáradhatatlanul járta Háromszék és Csík falvait, 3000 balladát, illetve azok változatait gyűjtvén össze, melyekből 425 Háromszéki népballadák címmel jelent meg 1973-ban. További kötetei: Édesanyám sok szép szava (ének- és balladagyűjtemény, 1989); Rigó és madár (alcíme: A főd népe – egy gyimesi csángó család élete, 1995); Sok szép cigánylány (1998); Szabad madár (háromszéki cigány népköltészet, 2000); Sír az út előttem (háromszéki cigányoktól gyűjtött népköltészet és levéltári okmányok, 2001); A halál völgye (a határőrség szervezése 1762–1764-ben, 2004); A halálra táncoltatott leány (csíki népballadák, 2004).

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük