Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Magyar feltalálókra emlékeztek

Magyar feltalálókra emlékeztek Kovászna megye

Előadásokkal ünnepelték a magyar feltalálók napját a Sepsi Teletárban tegnap Sepsiszentgyörgyön. Az itteni kiállításon a legtöbb olyan tárgy megtekinthető, melyet magyar ember talált fel vagy járult hozzá a feltalálásához.

Hirdetés
Hirdetés

1941. június 13-án jegyeztette be a C-vitaminra vonatkozó szabadalmát az első magyar Nobel-díjas, Szent-Györgyi Albert biokémikus. A Magyar Feltalálók Szövetsége kezdeményezésével 2009 óta minden évben ekkor tartják a magyar feltalálók napját.

A Teletárban tartott előadás-sorozatot Csáky Ernő, a Székelyföldi Távközlési Egyesület alelnöke nyitotta meg, aki több mint 3500 tárgyat adományozott a magángyűjteményéből az illetékes egyesületnek. Többek között felhívta a figyelmet arra, hogy a generációk által használt tárgyak nagy részében fellelhető a magyar és a székely ember kezének munkássága. Külön felkérte a hallgatóságot, ne szabaduljanak meg a valamikori készülékeiktől, hanem adományozzák a gyűjteménynek, ezáltal közkinccsé téve azokat.

Egy rövid összeállítás révén az Irinyi János által kifejlesztett biztonsági gyufától a Jánosi Marcell-féle mikroflopiig az összes nagyobb magyar találmányt, illetve feltalálót megismerhettük. Hágel Ottó a Sepsiszentgyörgyön 1972-ben elhunyt Gaál Sándor fizikussal töltött időket, ezzel kapcsolatos élményeit elevenítette fel, ugyanis 23 éves korától vele dolgozott. Gaál Sándor 1929-ben alkotta meg a ciklotron elvét, de „szerencsétlen véletlen folytán” nem publikálta, ezért másnak tulajdonították az elsőséget, mesélte.

Dénes Dezső, a Puskás Tivadar Rádióklub alapítója a magyar űrkutatásról beszélt. Kiderült, személyesen követi a SMOG 1-es, 5x5x5 centiméter méretű, kis műholdat, amely 600 kilométeres magasságban kering a Föld körül, és méri a szennyeződést az elektromágneses hullámokat illetően.

Máriás Nimród helyi mérnök, aki a hőlégmotort (más néven Stirling-motort) fejleszti tovább, ennek kapcsán elmondta: működésük alapja a gázok – levegő, hidrogén, hélium – hőátadáson alapuló nyomásváltozása, ez adja a dugattyú mechanikus mozgását. Míg a hagyományos motorok belső égésűek, a Stirling-motor működése külső hőforráson alapszik. Az ötlete az volt, hogy lineáris mozgást végző Stirling-motort csináljon. Ehhez meg is építette a lineáris alternátort, amiért díjat kapott.

A szűk körű, de érdeklődő hallgatóság figyelemmel követte végig az előadásokat, kérdéseik megválaszolása után kézbe is vehették a kiállított tárgyak egy részét. Ezek között megtalálható a Puskás Tivadar-féle telefonközpont-szerkezet, a Bánki Donát-féle porlasztó, a Neumann János elvei alapján készült számítógép és sok egyéb.

A Teletárat rövid működése óta már több mint 600 személy látogatta meg, és telefonos bejelentkezés után bárki megtekintheti. Csáky Ernő és csoportja egy olyan szellemi műhely kialakítására törekszik, amely inspirációt nyújthat a fiatalok számára. 

Simon Ábel

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások