Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kötelező a részvétel!

Kötelező a részvétel! Kovászna megye

Népszámlálásra készül az ország, amely nagyon sok mindenben más lesz, mint a 10 évvel ezelőtti. Amellett, hogy teljesen kizárják a papíralapú felmérést, egyéb érdekességekre is számíthatunk. A részletekről Illés Andreát, a Kovászna Megyei Statisztikai Hivatal vezetőjét kérdeztük.

– Mit jelent pontosan a népszámlálás, miről szól?

– A népszámlálás egy tízévente ismétlődő rendszeres állapotfelmérés a lakosság körében, amely az ország egészére kiterjed. Az összeírás egyidejűleg és egységes módszertan szerint történik, a részvétel pedig kötelező jellegű minden lakásra, illetve személyre nézve. A határideje 2021. december 1-je, vagy-is minden adat eddig az időpontig érvényes. Azok, akik ezután születtek, nem kerülnek bele az új adatbázisba, viszont azok, akik december 1-je után hunytak el, még igen.

– Kötelező részt venni a népszámláláson és adatokat megadni magunkról, lakhatási körülményeinkről?

– A népszámlálás nemzeti érdekű esemény, mindenkinek részt kell venni, az szolgáltatott adatokat pedig különböző statisztikákhoz használják fel, viszont nem kérdeznek rá bizalmas információkra. Aki nem vesz részt a népszámláláson, azt megbüntetik, mivel kötelező érvényű mindenkire nézve.

Hirdetés
Hirdetés

– Miből áll a kérdőív? Minden egyes kérdést meg kell válaszolni?

– Igen, minden adatot meg kell adni, amire rákérdeznek a kérdőívben, a hivatalos oldalon már elérhető egy mintapéldánya annak, amit majd alkalmazni fognak. Jelentős újdonság, hogy teljesen kiiktatják a papíralapú kérdőívezést, így csak online kérdőívek lesznek, akár otthon tölti ki valaki, akár kérdezőbiztos által. A népszámlálási kérdőív magyarul is elérhető és kitölthető lesz.

– Hogyan zajlik a népszámlálás?

– A népszámlálás három részből áll. Az első már február elején elkezdődött: személyi szám és lakcím alapján a meglévő adatokat összesítik. A második szakasz március 14-én kezdődik és május 17-ig tart: ez az önkitöltő rész, amikor a lakosság a saját adatait vezeti be az online kérdőívekbe. Mindenki, aki rendelkezik ehhez megfelelő eszközzel (okostelefon, táblagép, számítógép), kitöltheti a saját és családja kérdőívét. Amennyiben valaki nem rendelkezik megfelelő infrastruktúrával vagy nem érti, hogyan kell kitölteni az íveket, esetleg nem szeretné, ha felkeresik a laká-sán, akkor a polgármesteri hivatalok által kijelölt központokban kaphat segítséget. Aki egyik lehetőséggel sem él, azt a harmadik szakaszban, május 16-án és 17-én keresik fel a biztosok adatrögzítés miatt.

– Mi történik, ha valaki hibás adatokat közöl, vagy kihagy bizonyos részeket a kérdőívben?

– A program nagyon átlátható lesz, segítséget nyújtanak, kulcsok lesznek, amelyek megmutatják, mit hova kell írni. Mielőtt a véglegesítésre nyomna az illető, kijavíthatja a különböző hibákat, elírásokat. Két hónapig fér hozzá a lakosság a kérdőívekhez.

– Hogyan működik az önkitöltés folyamata?

– Ez egy előzetes regisztrációval kezdődik a népszámlálás hivatalos oldalán. Itt a lakásban élő személyeket kell bejegyezni, és a lakásra vonatkozó kérdőív kitöltésére is lehetőség lesz. Ezt megteheti az, aki regisztrál, a személyek esetében pedig mindenkinek külön kérdőív áll rendelkezésre. Minden családtag külön megkapja a saját kérdőívét, viszont úgy is megoldható, hogy egy család egy helyre kapja, és együtt töltik ki. A kérdőív kitöltése mintegy 40 percet vesz igénybe, és a hivatalos oldalon segítséget lehet kérni call centeren keresztül is. A szakemberek egy hétig elemezik az adatokat, majd elfogadják a kérdőíveket. Fontos tudni, hogy mindenki, aki online tölti ki a kérdőívet, egy szabadnapra jogosult a munkatörvénykönyv szerint, amit bármikor kivehet az év folyamán.

– A kérdőív szerint, bizonyos adatok esetében (vallás, nemzetiség) választási lehetőségek vannak, vagy bármilyen adat beírható tetszés szerint?

– Csak azok az adatok választhatóak, amelyet elfogadott a kormány, nincs lehetőség más megadására. A vallások esetében is felsorolnak néhányat, de az „ateista” is szerepel a listán.

– Hányan dolgoznak Kovászna megyében a népszámlálás alatt?

– A népszámlálásra munkatársakat alkalmaznak, hiszen terepmunka is lesz. Kovászna megyében 228 számlálóbiztosra lesz szükség, de alkalmaznak 9 felügyelőt a városokba, 45 koordinátort a településekre és 93 olyan biztost, akik az önkitöltésben segítenek a lakosságnak. Jelenleg zajlik a toborozás, ezt a polgármesteri hivatalok végzik, majd felkészítők lesznek.

– Melyek a jelentkezési feltételek?

– Három nagyon fontos feltétel van: 18. életév, érettségi diploma, valamint tiszta erkölcsi bizonyítvány. A jelentkezőktől elvárják, hogy legyen tapasztalatuk táblagépkezelésben, ismerjék a román és magyar nyelvet, fontos a kommunikációs készség, és az is jó, ha valakinek van tapasztalata az előző népszámlálások során. Az alkalmazásnál figyelembe veszik, hogy a biztosok jártasak legyenek a különböző etnikumok körében, ismerjék a sajátosságokat és a nyelvet.

– Milyen fizetésre számíthatnak azok, akik jelentkeznek?

– A számlálóbiztosokat és az önkitöltő központokban dolgozókat nyomtatványra fizetik, ez azt jelenti, hogy minden kitöltött lakás-űrlap után 3,5 lejt kapnak, a személyek után pedig 7 lejt. A felügyelők és koordinátorok a törvény által előírt fizetést kapnak.

–Mire lehet számítani a népszámlálás végén? Mekkora lesz a népességfogyás?

– Az biztos, hogy kevesebben vagyunk, mint tíz éve. Országos szinten 19,1 millió lakosa van az országnak, aki biztosan itt él, ami jóval kevesebb, mint 2011-ben volt. Ez Kovászna megyére is igaz, úgyhogy jelentős fogyásra számítunk. A megyéből 197.000 személy adatait gyűjtik be és 98.000 lakást mérnek fel. A népszámlálás július 17-ig tart, de mivel idén gyorsabb az eljárás, mert nem lesz papíralapú felmérés, az első, részleges eredmények már idén decemberben meglesznek. Végleges eredményekre 2023 decemberéig kell várni.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük