Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Én nagyon erősen érzem: ezt akarom, szeretem és bírom – mondja Tímár Kincső, a 25 éves hegyimentő

Én nagyon erősen érzem: ezt akarom, szeretem és bírom – mondja Tímár Kincső, a 25 éves hegyimentő Kovászna megye

A brassói Transilvania Egyetem utolsó éves erdészmérnök-hallgatója, képzett cserkészvezető, pedagógus, rohammentős, síoktató és hegyimentő, leendő hegyi idegenvezető, amatőr néptáncos, menyasszony – és még nem töltötte be 26. évét a sepsiszentgyörgyi Tímár Kincső Katalin. Jelenleg a brassói hegyimentő közszolgálat legfiatalabb tagja, egyike az országban aktiváló öt női hegyimentőnek, és az egyetlen magyar közöttük. Karácsony előtt vele beszélgettünk.

Hirdetés
Hirdetés

Megbeszélt találkozónkra Kincső hangszerrel érkezik, innen ugyanis a Népművészeti Iskolába siet brácsázni tanulni. Ennek apropóján derül ki, hogy a néptáncot már gyermekkora óta gyakorolja, de úgy érzi, kell hozzá a hangszertudás is: ezáltal él meg valami mély kapcsolódást az ősökkel, a hagyományokkal, a magyar lelkülettel, ezáltal érzi, hogy gyökerei erősödnek, mondja.

Nyilvánvalóvá válik, hogy a sepsiszentgyörgyi hegyimentőnek nagyon fontos a magyarságtudata, ezért is faggatom arról, hogyan lett éppen a brassói csapat tagja, hiszen itthon, Háromszéken is van hegyimentő-közszolgálat. Érzékeny pontra tapintottam, hiszen, mint kiderül, Kincső ugyan önszántából igazolt át a brassói csapathoz, de azért, mert itt nem kapott lehetőséget arra, hogy kiteljesíthesse azt a tehetséget, amit szerinte Istentől kapott, és amit az emberek megsegítésére szeretne használni. „Nem engedtek terepre, és nem azért lettem hegyimentő, hogy nyolc órát irodában üljek”, indokolta továbblépését.

Ha eddig gitározott, most brácsázni tanul.  (Fotó: Tímár Kincső személye archívuma)

Ambíciós célok és előre nem látott történések

„Egy hegyimentősnek több sportágban is profinak kell lenni, ez pedig nagyon sok edzést, felkészülést, munkát igényel – magyarázza beszélgetőpartnerem. Elsősorban tudni kell sziklát mászni, és a kötelet sem viszi fel senki előtted, neked kell rögzítened. Aztán a sízés különböző nemeit is művelni kell: a terepsízéstől az alpesi sízésig mindenben gyakorlottnak kell lenni.”

A hegyi túravezető-képzésen síléccel eresztik le a völgybe  (Fotó: Tímár Kincső személyes archívuma)

Ezen sportágak nemcsak különböző készségeket igényelnek, hanem rendkívüli erőnlétet is, de a hegyimentő munkához is nélkülözhetetlen az állóképesség, az egészséges, terhelhető szív (mert sokszor nagy súlyt kell rohamtempóban szállítani), tehát sok futásnak, kardioedzésnek és edzőtermi munkának is bele kell férnie a hétköznapokba. A még szakavatottabb mentéshez pedig elengedhetetlen az egészségügyi szakképzés is, így Kincső bevállalta az egy hónapos rohammentő-képzést is (egyelőre annak első modulját, az alapfokút), amit nemrégen fejezett be a Szeben megyei tűzoltóságnál. Elméleti és gyakorlati tudnivalókat sajátított el, hetenként vizsgázott – kitűnőre, így most már felismeri, mire van szüksége a betegnek, és stabilizálhatja állapotát.

(Fotó: Tímár Kincső személyes archívuma)

Nem fér kétség hozzá, hogy ezen a téren is előrébb fog lépni, hiszen ambíciós voltáról tanúskodik az is, amit idén nyáron barátjával véghez vitt: hét nap alatt megmászta a Svájc és Olaszország határán levő Monte Rosa masszívum tíz 4000 méternél magasabb csúcsát úgy, hogy többször bivakoltak a hóban. Ez azt jelenti, hogy egy hóüreget csináltak maguknak, majd a bivakzsákba beleterítettek két hálózsákot, bevették a bakancsokat is, hogy reggelig ne ázzanak el, és csak egy kis lyukon át lélegeztek. A csúcshódításokra előzetesen egy évig edzettek, de miután az akklimatizáció jól sikerült, nem volt, ami megálljt parancsolt volna nekik. És ekkor valami előre láthatatlan történt (legalábbis Kincső számára): barátja, akivel sok közös szenvedély fűzi össze, eljegyezte a hegyen, tehát az ifjú hölgy menyasszonyként érkezett haza.

(Fotó: Tímár Kincső személyes archívuma)

Nagy a teher a hegyimentőkön – mindkét értelemben

Képzeljünk el egy alig több, mint 50 kilós fiatal hölgyet a hegyek járatlan útjain, szikláin, magatehetetlen emberek támaszaként, hordágyat cipelve. Rá is kérdeztem, mi az ő feladata a mindennapi hegyimentői munkája során.

„Elsősorban 24 órában készenlétben lenni” – feleli, de az a heti két nap, amikor az egyetemi laborórái vannak, mégis kivételt képeznek. Ettől eltekintve, a folyamatos edzések és felkészülés mellett, ha riasztás van, akár 1800 méter szintkülönbséget is nagyon rövid idő alatt kell megmászni, esőben, sárban, hóban. Ilyen volt egyik mentésük a Fogarasi-havasokban, amikor este 6-kor hívtak a fogarasi kollégák egy segédcsapatot, mert ők négyen kevésnek bizonyultak ahhoz, hogy lehozzák a térdsérülést szenvedett turistát, ehhez különben is a protokoll szerint legalább hat ember szükségeltetik. Mire Brassóból odaértek, már besötétedett, és éjszaka, meredek, sziklás oldalon kellett hordágyon biztonságban lejuttatni a sérültet.

„Mi is alkalmazkodunk a terephez és a sérült súlyához. Ha veszélyes a terep, viszünk két kereket, ezek rögzíthetők a hordágy tengelyén. Ha a magunk dolgát meg akarjuk könnyíteni, akkor csak egyet cipelünk fel.”

Kincsőt, bár kezdetben sem vonakodott a hordágycipeléstől, nem mindig terhelik ezzel a feladattal a férfi kollégák – hiszen ő az egyetlen nő a csapatban –, de azért „bőven” előfordult, hogy ő is kivette a részét ebből. „Elől megy a mentés vezetője, de van hátul is egy irányító, aki a csapat terhelését felügyeli. Mindenkinek érteni kell a másikat egy pillantásból.”

Kincsőt kíméletből ugyan sokszor a hordágy könnyebbik, elülső feléhez állítják, de egy meredek lejtőn ez a „könnyűség” is nagyon relatív. Ha mégsem hordágyat, akkor egyéb felszerelést vagy a többiek zsákját is viszi a fiatal hegyimentő.

(Fotó: Tímár Kincső személyes archívuma)

A holtakkal egy ösvényen

A mentés pszichés terhelést is jelent a csapatnak: előfordul, hogy halottakat kell lehozni. Kincsőnek is volt része ilyen misszióban, egy szívrohamban elhunyt pásztort kellett lehozniuk a Fogarasi-havasokból.

A nagy fizikai-pszichikai terhelés miatt nem sok idős hegyimentőt látni e szakmában (egy bizonyos kor után nem is lehet gyakorolni), de annál több „kiégett” kollégát. Azért is kevés a fiatal, mert utóbbiak manapság nagyon megnézik, milyen fizetés jár érte, az pedig változó: konkrétan is, hiszen egyes megyékben, ahol közszolgálat keretében tevékenykednek, jobban fizetik a hegyimentőket, másutt, ahol csak megyei szolgálatot működtetnek, kevésbé.

Hivatalosan nem ismerik el, hogy ők rendkívüli munkakörülmények között dolgoznak, nem honorálják bérpótlékokkal.. Másrészt az erkölcsi elismerés, a biztatás és támogatás is hiányzik sok lelkes és ambíciós fiatal számára, akik nem tudnak kibontakozni – vélekedik Kincső. Neki is kijutnak a fiatalsága és nő volta miatti beszólások és megjegyzések a férfi kollégáktól, amik sok keserű percet okoznak, de két oka is van annak, hogy nem futamodik meg.

A Monte Rosa masszívumban (Fotó: Tímár Kincső személyes archívuma)

A helyemen vagyok!

„Nagyon erősen érzem, hogy én bírom, tudom, szeretem csinálni, hogy nekem való a hegyimentés, hogy a helyemen vagyok. Tele lelkesedéssel, teljes odaadással vagyok ott a munkában, és többször bebizonyítottam, megállom a helyem, de néha úgy érzem, éppen az zavarja a többieket, hogy munka után is elmegyek sízni, mászni, edzeni. Szeretnék mindig pozitív lenni a munkában is, de ez egyre nehezebben megy”, osztja meg keserűségét Kincső.

Mindemellett vannak megerősítő élményei is: amikor a mentésre szoruló emberek kicsit felderülnek egy mosolyára, vagy amikor megbíznak benne annyira, hogy még arra is meg merik kérni, pisiltesse meg őket (amint egy bokaficamos nő tette, mielőtt a hordágyra fektették volna). Másrészt viszont ezek az akadályok is hozzásegítik Kincsőt, hogy letisztuljanak körülötte a dolgok, a célok, hogy lássa, mi éri meg az erőfeszítést.

Az eligazodásban segíti őt értékrendje, amelynek alapja az istenhit: erre építi mindennapjait, keresztényként a felebaráti szeretet elsődleges számára. Magyarként most éppen a brácsázás a kapaszkodója, illetve úgy néz ki, sikerül alakítaniuk egy ifjúsági néptánccsoportot is a brassói egyetemistákkal.

(Fotó: Tímár Kincső személyes archívuma)

„Hitelesség és cselekvés kell ahhoz, hogy a jövő nemzedéke előtt megálljak”, mondja a fiatal hegyimentő, akinek a legfőbb álma a természet, a hegyek, az erdők csodálatos voltát megmutatni, átadni a gyermekeknek, az ifjúságnak, még pontosabban: egy erdei iskolát létesíteni, ahol nem az osztályteremben sajátítják el a tudnivalókat, hanem a természetben, tapasztalás és cselekvés közben. Ehhez pedig egy közösséget is ki kell alakítani a hasonló gondolkodású emberekből, vázolja a teendőket.

A cél tehát, amire Kincső vigyázó szemét veti, tisztán kirajzolódik. Az út azonban még hosszú odáig, tekintve, hogy a hegyimentői főállás mellett még mindig egyetemista, illetve a hegyitúravezetés-tanfolyamot is végzi. Tulajdonképpen az sem kizárt, hogy az őszi, költségvetési megszorításokat előíró kormányrendelet miatt kanyarodik egyet az útja, latolgatja ő maga is, ugyanis az említett rendelet szerint a brassói hegyimentőknél is 15 %-os személyzetleépítést kell végezni (ezt az átszervezést fél évvel elhalasztotta a kormány – szerk. megj.), pedig épp csak, hogy sikerült feltornászni a képzett hegyimentők számát 6-ról 9-re a brassói közszolgálatnál.

Bárhogy is alakuljon, nekem úgy tűnik, Kincsőben megvan az erő és a képesség ahhoz, hogy tartsa magát az általa kitűzött irányhoz, ami elsősorban az emberek szolgálata. Ő pedig keresztény hite szerint ehhez reméli a Fennvaló segítségét.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2023. december 25., 10:03
    ÉRTÉKELÉS: 6

    Minden elismerésem a kitartásáért ! Fityiszt mutatva a Kovászna megyei mentőszolgálatnak , amelyik egy incidens után kiebrudalta az önkéntesek sorából, bebizonyította , hogy több mint alkalmas erre a hivatásra. Hol van ma a helyi szolgalat? Majdnem sehol mert sorra mondanak fel az alkalmazottak . Mindez egyetlen , hozzánemértő vezető jóvoltából.Szemet húnynak felettesei mert futtatni kell valamilyen okból.Csodálni való az az egy-két ember , akik idáig bírták az együttműködést ezzel az egyénnel.Hajrá Kincső! Élő példa lehetsz másoknak , hogy a hiba nem a tehetséges fiatalokban van .

  • User
    Dátum: 2023. december 26., 11:23
    ÉRTÉKELÉS: -3

    A sajtonal jo kapcsolatai lehetnek mert sokhelyen megjelent irott anyag rola eleg sok portalon amit nem tudok meg hogy mi ennek a celja. De valahol nem tudom sajnalni akinek a sok munkaja mellett na pont bracsazni tanulni van folos ideje. Aki a het minden napjan dolgozik is plane fizikaimunkat annak nincs se ereje se kedve muzsikalni. De jo hogy vannak meg a hegyimentoknel is aki 8 orat egesz nap csak ucsorognie kell. Neki meg ez se tetszett megsem aztan meg panaszkodik hogy keves a fizu? Nekem van ismerosom a hegyimentoknel de az a fizu nem keves hanem nem menne oda senki. Legdragabb ruhazatot kapjak es felszerelest ingyen es evente tobbszor is aztan nem csoda ha a csaladban mindenkinek is jut belole. Jonne el egy napra valamelyik konfekcioba vagy kormanygyarba ott megtudna mi a munka es 12-16 ora muszak utan nem lenne kedve dalolni nemhogy tanccsoportot inditson es kulfoldet jarva kirandulgasson hetekig! Raadasul o viszi csak mas taskajat vagy kotelet. Mas agazatban ez csak a segedmunkas kategorianak szamit aki csak minimalbert kaphat. Felhaborito az hogy egyesek milyen keves munkaora ellenere is mennyire elegedetlenek! Az meg olvasokent kulon kellemetlen es ciki hogy elmondja tobbek kozott o pisilteti is meg az embereket. Szerintem ez csak kettojukre tartozna. Ferfiemberek rettegjetek bajba kerulni mert meglasszoznak es orszag vilag rolatok olvas :)))

  • User
    Dátum: 2023. december 27., 12:12
    ÉRTÉKELÉS: -6

    hát tényleg elég gáz, amitket leírtak!
    ha úgy döntene, hogy felmond, szívesen helyébe lépnék!
    már csak azért megérné, hogy ennyi szabadideje van, meg a külföldi többhetes extrémtúrákat ki tudja fizetni, holott itthon is a hegyekben túrázik.
    ahogy elnézem a csoportfotón elég kicsike a termete, máskor még a katonaságnál is volt a magasságra vonatkozó érték, amit ha nem ütte a magasságod akkor mehettél más szakmára, úgy látszik manapság minden jöttmetet felvesznek, felhígult a szakma.
    ilyen rövid lábacskákkal nem csoda, hogy amire felér ha nagy a baj, már csak a halottat kell lehozni

  • User
    Dátum: 2023. december 27., 13:44
    ÉRTÉKELÉS: 9

    Kedves 11.23 hozzá szóló! Szívet neki kezdjen el önkéntesként dolgozni, hagyja a fenébe a konfekciot menjen főiskolára, tanuljon , olvasson ,zeneljen élje az életét mert ahogy kiveszem nagyon kiégett. Sajnálom hogy nem tud örülni másnak, más sikerének gondolom a rosszindulat keveset boldogitotta keserű napjait. Szívből kívánom merjen álmodni nagyot és kilépni a megszokott boldogtalan életéből. Merjen változtatni mert ha nem a keserűség felemészti napjait. Azért van szükség ilyen újságcikkekre mert jó példával járnak elől, utat tudnak mutatni az ifjaknak, bebizonyítják hogy a kemeny fegyelem és tanulás méghozza a gyümölcsét. Az a baja,hogy csak a felszerelést viszi vagy a táskát?! Van önnek fogalma,hogy az hány kiló?! És időre kell cselekedni, úgy hogy az mindenkinek jó legyen és a mentő ne sérüljön. De tudom az ilyen rosszmaju hozzászólások inkább megerősítik a mentőt mintsem kedvet vegyék. Büszke vagyok rá hogy vannak ilyen önzetlen Emberek akikre számítani lehet ha van van. További sok sikert és minél kevesebb munkát!!! ( Mielőtt valaki félre értelmezne megjegyzem ha a mentő, a tűzoltó, az orvos nem dolgozik akkor más nem szenved, nincs bajban … Tehát jobb ha nekik minél kevesebb munka van !!! )

    • User
      Dátum: 2023. december 28., 11:26
      ÉRTÉKELÉS: -5

      Az en lanyaim kozul az egyik tuzoltonak jelentkezett aki magasabb ennel a lanykanal de megis tul alacsonynak talaltak azert nem vettek fel. Manapsag reg nem foiskolat jarnak hanem egyetemet kezdjuk egyszer ott a fejtagitast. A kulonbozo forumokon lehet hozzaszolasoknal olvasni a nagy peldamutatasa ellenere csak ki vannak szinezve itt a dolgok. Incidensrol irnak egyesek ami miatt adta magat a dolog ami a munkahelyvaltoztast illeti. Ami az illeti szerintem neked sincs fogalmad rola hany kilos az a taska amiben van egy elsosegejlada par vattaval sebtapaszal es ket deci kekszeszel de nem ez a lenyeg. Hat nem tudom te mit olvastal de azt nem irtak hogy tanulasban kituno lenne. Nehogy mar itt kezdjunk hanyatvagodni mert egy mentos elvegzett egy par hetes betegondozoi kepzest esetleg. Pedig aki nem kepes napi 8 orat a feneket leteve akar ucsorogni is az azt jelenti pedig hogy egy helyben sehol nem szeret sokaig megmaradni ergo nem egy kitarto magatartasrol arulkodik. Csomo elletmondasal van teletuzdelve ami a valot illeti. Ha meg nem tetszik a fizetes batran elmehetne egeszsegugyi aszisztensnek mondjuk egy korhazba. Csak azal az a bibi hogy 12 orat egyhuzamban le kell nyomni ejjel is dolgozva a fizetes meg sokkal kevesebb az extremnyaralasok szoba sem johetnek mert nem adnak szezonban szabadnapot meg a fizetesbol az odautazas se jonne ki. Abban en is egyetertek hogy minel kevesebb munkajuk legyen akkor azt jelenti az emberek se szenvednek. De akkor teljesitmeny utan kapjak ok is a fizetest mert nem helyenvalo az sem hogy amig napkozben vagy ejjel mas egeszsegugyis a belet is kidolgozza es nem mehet tekeregni addig mas meg szorakozni jar munkaidoben ami alatt ugymond ugyanazt az orabert megfizetik aztan meg fel van haborodva mert azt hiszi ez mar neki alanyi jogon jar es amikor ha bevetesre kell menni akkor miert ugyanazt a penzt kapja.

      • User
        Dátum: 2023. december 29., 11:48
        ÉRTÉKELÉS: -6

        Teljesen igazad van! Az bajba került emberek ápolása egy hivatás szerintem és csak erre kellene összpontosítaniuk. Elég gáz, hogy aki meg kellene mentse az életedet azt a táncparkettról kell kirángatni vagy épp a zenekórus pulpitusáról kell összevakarni, miután végeztek a próbával. Elég szégyen, hogy némelyek így dorbézolnak ilyen munka mellett. Szerintem akkor inkább menjen táncosnak vagy zenésznek, de az életmentőket hagyjuk meg annak amire hivatottak.

      • User
        Dátum: 2023. december 29., 11:21
        ÉRTÉKELÉS: 6

        Egy újabb kiégett személy. Nem értem miért nem tudják megváltoztatni a dolgokat ha már nem boldogok ott ahol vannak. Gondolom asszisztensnő lehet, jaj a betegeinek, várhatják az empátiát és a jószándékot.Miert nem lehet örülni másnak ?! Az embert nem singgel mérik tudtommal. Mi van azzal ha nem magas vagy nem 45-os a lába?! Attól még el tudja végezni a munkáját. Gondolom azokat akiket ment nem érdekli más mint a mentés és hogy épségben leerjen a hegyről. Nem mondják neked kicsi a lábad, hagyjál itt.A legtöbb turista saját hibájából rekedt a hegyen vagy veszíti el az életét. A hegy nem tűri a szabályszegőt, a fel nem készültet, a fegyelmezetleneket . Sajnos sok ilyen van és nem könnyű az elhunytat sem visszaadni a reménykedő családnak. Aki nem mentett életet az nem tudja mit jelent. Azért mert nő valaki az meg nem jelenti azt,hogy nem tudja elvégezni a munkát. Tudom, társadalmunk még várat arra,hogy irigység nélkül elfogadjon dolgokat, itt még mindig sokan azt gondolják egy nő csak a konyhába való… pedig a legjobb szakácsok férfiak 😁. Büszke kellene lenni arra,hogy van öt női hegyimentő az országban! Remélem lesz több is mert tudom jó munkát végeznek és fel vannak készülve a feladatra!!! Hogy vannak irigyek?! Azok mindig lesznek. Merek biztatni mindenkit merjen álmodni és ha boldogtalan akkor lépjen! De mocskolni keserűen másokat akik megdolgoztak valamiért … hát erről le kell tenni mert felemészti a belsőt és nem éri meg. Mielőtt valaki azzal vádolna meg,hogy fogadott prokator vagyok … Nem ismerem Kincsőt, csak hallottam róla még amikor itt volt mentő és tudom mit jelent segíteni másokon mert én is voltam önkéntes és vagyok ma is

  • User
    Dátum: 2023. december 30., 16:53
    ÉRTÉKELÉS: 0

    HÁT MIT NE MONDJAK A TÖBBIEKNEK KELL IGAZAT ADJAK.
    DE NAGYON ÁTLÁTSZÓ VAGY HIÁBA TAGADKOZOL.
    2 PERCRE RÁ REAGÁLTÁL RÁ AHOGY AZ ELŐZŐ HOZZÁSZÓLÁS MEGÍRTÁK AMI AZ OLVASÓKNAK JÓVAL KÉSŐBB JELENIK MEG.
    MOSTMÁR NEKEM IS VILÁGOS HOGY AZ EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁSBAN MIÉRT ANNYIRA SZAKAVATATLAN AZ ELLÁTÁS MERT NEM ÉRTNEK HOZZÁ.
    HA BAJNAN VAGY A LEGJOBB HA EGYBŐL A DISZKÓBA TELEFONÁLSZ MERT OTT RÁZZÁK A BUGIT ÉS OTT ÉRED EL ŐKET A LEGHAMARABB 💃🕺💃👯

  • User
    Dátum: 2023. december 30., 21:53
    ÉRTÉKELÉS: -1

    Ha engem kérdeznek, szerintem a vészhelyzeti feladatokat a fizikailag és pszichikailag legrátermettebb személy kellene végezze. Ha beteget kell az ágyban ápolni, az ápolónak nem kell tudnia hegyet mászni elven ha megérted mit akarok írni akkor nem az fordulna elő, hogy megérkezett a segítség, de nem tudunk maradéktalanul megmenteni, mert csak ennyi telik tőlem. Nem pedig ilyen félmunkával továbbesni. Ez kéne a normális legyen, nem pedig mégegy megkeseredett embernek titulálni mindenkit😡

  • User
    Dátum: 2023. december 31., 0:55
    ÉRTÉKELÉS: -3

    de ha önkéntes akkor miért kunyizik több pénzért azt nem értem! nem arról szól, hogy ingyen teszi? jó, hogy nem hálapénzt nem kell lobogtani már neki, hogy fetrakjon a hordágyra🤮 minden esetre egyesek jól megtollasodtak ebből is. elég fura, hogy a hozzászóló támogatja azt a mentalitást, ami Székelyföldet is elérte, ami a két nem szerepének felcserélését illeti. mindjárt a férfi szül itt is és a gyerek hozza a gólyát😱

    • User
      Dátum: 2024. január 2., 12:08
      ÉRTÉKELÉS: 7

      Kedves hozzászóló , normális ember tudja, hogy a férfi a büdös életben nem fog szülni mert hiányoznak természetbeli adottságai, bárki bárhogy mondja az ellenkezőjét. Az, hogy bizonyos esetekben szükséges a nemvaltoztato műtét az megesik, de tudnia kell ott a természet vagy a gének hibáztak és korrigálni kell. Ebből nem lesz trend és a nyugati libsi propaganda melleje fogott amikor azt hitte,hogy a nem megváltoztatható 18 éves korban. Csak egy férfi szült, Arnold Schwarzenegger,de az film volt 😁 Nem kell tőlem féltse a székelyeket, a libsi felfogás nálam nem jön be mert már hetedik osztályban tanultam anatómiat, tudom mit enged a természet és mit dönt el ő. A nők összetettebb dolgokat tudnak megoldani és másként mint a férfiak, nem akarok ebbe belemenni de utána lehet olvasni. Miért ne tudna egy nő megállni a helyét? Gondoljon II Erzsébet királynéra, Mária Teréziara, Jean D’Arcra, stb vagy a mondás rá,hogy minden sikeres férfi mögött egy nő áll 😁el kell fogadni egyszerűen. Ha valakinek jó képességei vannak egy munka elvégzésére akkor mit számít hogy nő vagy férfi?

  • User
    Dátum: 2024. január 2., 14:58
    ÉRTÉKELÉS: -1

    Kedves MAMMA! Lefogadom, hogy ön egyedülálló és a cicájával él otthon. Ha tanult anatomiát akkor az is világos, hogy egy 1,20 magasságu embernél egy 2 méteres hosszú lábakkal rendelkező személy gyalog sokszorosan hamarabb odaér

  • User
    Dátum: 2024. január 3., 13:01
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Kedves néni! Szerintem az előttem hozzászóló az apás szülést iróniának szánta. Maga meg szó szerint vette. Kár az ilyennek leállni vitatkozni.