Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Elvették tőlük a munkát

Elvették tőlük a munkát Kovászna megye

Online sajtótájékoztató keretében számolt be a Vinca Minor Egyesület azokról a megvalósításokról, amelyek az elmúlt két év során a Csomád-Bálványos védett terület megőrzését célzó előírások gyakorlatba ültetése című projekt keretében jöttek létre. Az európai uniós pályázatból származó több mint 2,3 millió lej értékű vissza nem térítendő támogatásból az infrastruktúra fejlesztése és a különböző oktatási tevékenységek mellett többek között egy természetfilm forgatására is futotta, melyet a legnagyobb videomegosztó portálon lehet megtekinteni.

A 2019 novemberében startoló és idén novemberben záródó projekt keretében több tanulmány és folyamatos megfigyelési jelentés is készült a tőzeglápokról, az invazív fajokról, a legeltetés hatásáról, a védett élőhelyekről és fajokról, valamint egy adatbázis a területen lévő öreg fákról és hagyásfákról. A legmegdöbbentőbb eredményt a medvepopuláció számának alakulására vonatkozó felmérés adta. Para Zoltán, az egyesület elnöke a sajtótájékoztató keretében elmondta, míg 2013-ban állandó jelleggel csupán 9–12 medve tartózkodott a természetvédelmi területen, addig az idén februárban végzett felmérés szerint a számuk megháromszorozódott. A szakemberek 30 példányt számoltak össze, de a valóságban ennél sokkal több egyedről lehet szó, hiszen az évnek ebben az időszakában a bocsos anyamedvék még nem bújnak elő téli rejtekhelyükről. Mindezek alapján teljes mértékben indokolt azoknak a medvebiztos szeméttárolóknak a beüzemelése, amelyeket a civil szervezet a torjai községháza segítségével helyezett ki Bálványosfürdőn az ember–medve-konfliktusok elkerülése céljából.

Hirdetés
Hirdetés

Ugyanennek a projektnek a keretében a legeltetés megelőzése érdekében egy 350 méter hosszú, villanypásztorral felszerelt kerítést állítottak fel a torjafürdői láp körül, valamint megépítették egy 30 méter hosszúságú pallót a láp területén. A Szeregető-forrás közelében, a 18-as borvízforrás szomszédságában és a már említett láp környékén padokkal és asztalokkal ellátott pihenőhelyeket alakítottak ki, 23 figyelemfelhívó táblát helyeztek el, létrehoztak egy táblákkal, irányjelzőkkel és korlátokkal felszerelt tanösvényt a Bálványos Resort–Büdös-barlang–Buffogó tőzegláp turista útvonalon.
A civil szervezet munkatársai a sepsibükszádi és torjai gyermekek számára 30 nevelési tevékenységet tartottak, illetve a helyi lakosság tájékoztatása érdekében fórumokat szerveztek. Az összegből elkészült a védett terület adatbázisának kezelésére szánt Ranger APP nevű szoftver, új arculatot kapott a Natura 2000-es terület honlapja, valamint megszervezték a Büdös-hegy napjának tizenkettedik kiadását.
A Vinca Minor Egyesület tíz éven keresztül volt a Csomád-Bálványos Natura 2000-es terület gondnoka.

Ez idő alatt öt uniós támogatást nyertek, melyből három a Csomád-Bálványos területre vonatkozott.

2018-ban a kormány elvette a civil szervezetektől a védett területek felügyeletének jogát, és átruházta a Természetvédelmi Területeket Kezelő Országos Ügynökségre (ANAMP). Újságírói kérdésekre az egyesület elnöke nem kívánta kommentálni a történteket, csupán annyit mondott, hogy tízévnyi lelkes és kitartó munka után gyakorlatilag tevékenységük tárgya nélkül maradtak. Jelenleg a parajdi székhelyű Sóvidék Kistérségi Egyesülettel van közös projektjük, amely a Sóvidéken található védett területek kezelési terveiben lévő előírások gyakorlatba ültetését célozza meg.

Gocz Tibor

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. november 12., 12:09
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Vajon a mackok elolvassak a 23 figyelemfelkelto tablat,hogy ne menjenek oda ,mert turistak jarnak?Sajnos a tablak nem sokat segitenek,viszont szepek a megvalositott dolgok.Koszonjuk!