Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Egylejes kárpótlás hadifogságért

Egylejes kárpótlás hadifogságért Kovászna megye

Miközben a Hargita Megyei Törvényszék felfüggesztette a volt hadifoglyok leszármazottjainak járó kárpótlás ügyében indított tárgyalásokat, és a Bukaresti Legfelsőbb Bíráságtól várja a törvény értelmezését, a szomszédos Kovászna megyében egyelőre zavartalanul zajlik a kárpótlási folyamat. Itt 2020-tól mostanig több mint hatezer kérelmet bíráltak el pozitívan.

Az 1990-ből származó 118-as számú törvény módosításait követően, amelyek révén a politikai okokból meghurcoltak utódaira is kiterjesztették a hatályát, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium alá tartozó Kovászna Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökségnél 2020 óta 7973 kérést iktattak, csak az elmúlt év folyamán 880-at – tudtuk meg Támpa Ödön vezérigazgatótól. A 2023. január 12-i állapotokat tükröző kimutatás szerint 6352 kérelmet bíráltak el pozitívan, 1614-et elutasítottak. A kérelmeket elbíráló bizottság legközelebb februárban ül össze.

A legtöbb, szám szerint 5059 kérelmet olyanok leszármazottjai nyújtották be, akik 1944. augusztus 23-a után is szovjet hadifogságban voltak. Nem hivatalos információink szerint a háromszéki ügynökségnél a Magyar Nemzeti Levéltár által kiadott kétnyelvű tanúsítványt is elfogadják bizonyíték gyanánt, tehát itt sokkal rugalmasabban értelmezik a törvényt, mint Hargita megyében, ahol több mint 2500 kérelmet utasítottak vissza, és csak a pitești-i katonai irattár vagy az orosz katonai levéltár által kibocsátott iratokat fogadják el.

A politikai okokból rácsok mögé került háromszékiek leszármazottjai közül 232-en nyújtottak be kárpótlási kérelmet, a kényszerlakhelyre kényszerítettek utódai közül 657-en, míg a más településre elköltözni kényszerülők jogörökösei közül 97-en. 

Támpa Ödön vezérigazgató nyomatékosította, pusztán az a tény, hogy valakinek a felmenőjét a kulákok között tartották számon, még nem jelent jogosultságot a kárpótlásra. A szociális kifizetési és felügyelőségi ügynökség csak a jogosultságot állapítja meg, a megítélt kárpótlások folyósítása a megyei nyugdíjpénztár hatáskörébe tartozik. Ez utóbbi szóvivőjétől, Károly Andreeától megtudtuk, az említett 118-as számú törvény alapján jelenleg 5576 személynek fizetnek kárpótlást, havonta összesen mintegy 6,3 millió lejt. Az egy hónapra folyósított legnagyobb összegű kárpótlás 10 648 lejt tesz ki, de olyan is akad, akinek mindössze egy lejt visz ki a postás.

Címlapfotó: Magyar katonák a Don-kanyarban, 1943 januárjában. Utódaik most a bürokrácia útvesztőiben bukdácsolnak

Forrás: FEHÉR ANTAL/FORTEPAN/LADINEK VIKTOR ADOMÁNYA

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
    • User
      Dátum: 2023. január 28., 13:38
      ÉRTÉKELÉS: 31

      Mikor egy családból 4-6 éven át hiányzik a kenyérkereső, azt a gyermekei szenvedik meg. A hadifogság nem üdülés volt egy szanatóriumban, nagyon sokan nem élték túl, aki mégis túlélte és sikerült is élve hazajönnie a Szovjetunióból, az még éveken át nem volt egészséges, nem tudta a családját eltartani. Hát ezért, ez a legkevesebb, hogy a hadifoglyok gyermekei legalább most, arra a par évre, ami még hátra van az életükből, kárpótlást kapjanak.

    • User
      Dátum: 2023. január 28., 13:44
      ÉRTÉKELÉS: 27

      Nem még mindig. Most kapják, soknak még nem hagyták jóvá a kérését sem. A támogatottak többsége 80 éven felüli, ennyivel tartozik a társadalom nekik, az apjuk által hozott áldozatért. Kár, hogy 80 évet kellett erre várjanak.

  • User
    Dátum: 2023. január 28., 10:28
    ÉRTÉKELÉS: 15

    Nálunk, Magyarországon, mindenki megkapta, aki igényelte és jogosult rá. Mivel nagyon idős emberekről van szó, az is fontos a számukra, hogy közgyógyellátást kapnak. Mindez inflációkövető. Akikkel beszéltem, meghatódottan mondták, örülnek ennek a juttatásnak, annak, ha ennyire későn bár, de lett olyan kormány, amelyik erre is, rájuk is gondolt, gondol. 2010 után került erre sor.

  • User
    Dátum: 2023. január 28., 15:50
    ÉRTÉKELÉS: 23

    Miert is ne kaphatnanak karpotlast , annak idejen valaki megszenvedett mind ezekert , mas orszagokban is alkalmazzak ezt a torvenyt .A karpotlasi osszeg mellet meg sok kedvezveny is van !

  • User
    Dátum: 2023. január 28., 21:51
    ÉRTÉKELÉS: 13

    10.648 lej?! Beteg 1 világ!!! Aki lenyomott 3 év kemény fogságot, bajtársainak 90%!!!! holtan hagyva hátra az egy átlag nyugdíjat sem kapott kb 50 év után!!!!! Leszármazottjai, akikből is fele él most kapták meg az 1.000 lejt!!!! Az egész család megszenvedte az egész Istenverte háborút, a 70 es évekre álltak valamennyire talpra!!!
    Az idén is lehet rá esély, h az orosz végigseperjen Európán!!! Majd talán 2.100 ra újra folyosítani fogják a támogatást!!!!
    Akkor Hr megye élvonalba lesz😂🤣
    Az online adatbázisok oldala nem kamu oldal! Ott a többség aki fogoly volt fel van vezetve!!!! Már az igazságtalan, h nem a törvény megjelenésétől, hanem az elbirálás napjától folyosítják a megérdemelt összeget!!!