A medvék és a varjak okozták a legtöbb kárt Háromszéken
A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság legutóbbi jelentése a mezőgazdaságot ért...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
V észhelyzet keletkezett a Diakónia által működtetett délutáni oktatási programban, mert a Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezete (HEKS) megszünteti az általa kilenc évig folyósított támogatást, így a délutáni oktatás költségvetéséből egy negyedrész hiányzik (a többit a helyi és megyei önkormányzatok és a szülők fizették). Ezt a lyukat kellene valahogy sürgősen befoltozni, illetve életbe léptetni azt a Iohannis elnök által múlt év decemberében kihirdetett törvénymódosítást, amely szerint az országban minden gyermek jogosult lenne egy 400 lejes utalványra, amelyből a délutáni oktatás lenne finanszírozható, magán- vagy állami rendszerben egyaránt.
A tárgyaláson Marian Daragiu helyettes államtitkár és Kallós Zoltán államtitkár képviselték az oktatási minisztériumot, Makkai Péter a Munkaügyi és Szociális Védelmi minisztériumot, Kacsó-Doboly Izabella a családügyi minisztériumot, továbbá jelen voltak a Diakónia, a nem kormányzati szervezetek romániai szövetségének (FONSS) és a HEKS-nek a küldöttei is, utóbbiak azért, mert az érdekképviselet támogatását és az after school program koordinációját annak rendezéséig továbbra is vállalja.
A tárgyalásnak az is aktualitást adott, hogy az említett délutáni oktatási utalványokra jogosító törvénymódosítás szerint a jövő (2022/2023-as) iskolai tanév kezdete előtt három hónappal már ki kellett volna adni az alkalmazás módszertanát, de erről a megyében senki semmilyen szinten nem tudott. Márpedig napokon belül kezdődik a vakáció, három hónapig megszűnik a kapcsolat a szülőkkel, és senki nem tud biztosat a folytatásról. Még egy másik törvénymódosítás is sokat segítene ebben a helyzetben, ugyanis a délutáni oktatók fizetését esetenként az önkormányzatok vagy iskolák is átvállalnák, ám erre nincs törvényi keretük.
Bár az elhangzottak szerint minden minisztériumban fontosnak, szükségszerűnek és elsőrendűnek tartják a programot, úgy tűnik, felsőbb szinten is csak ígéretnek szánták a támogatást. Az illetékes köztisztviselők szerint biztos, hogy nincs a kormánynak pénze a program országos kiterjesztésére, esetleg arra találhatnak megoldást – az újabb ígéret szerint –, hogy ott finanszírozzák a folytatást, ahol ez már jól szervezett keretek között működik. Ehhez a Diakóniának rövid időn belül el kell küldenie az egy gyermekre eső költségekről szóló kimutatást és megoldási javaslatait a program folytatásához, amelyet eddig a 2011/1-es törvény szerint működtettek. Ez a törvény ad lehetőséget a kiszolgáltatott helyzetben levő gyermekeknek a meleg ebédhez és délutáni oktatáshoz való hozzáféréshez, de az nem mindenkinek elérhető, és nem is ingyenes.