Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Aki járja a világot, az nyitottabb, rugalmasabb, toleránsabb

Aki járja a világot, az nyitottabb, rugalmasabb, toleránsabb Kovászna megye

Szüleinek köszönhetően már gyermekkorában belekóstolhatott a külföldi utazások ízébe, aztán a vasfüggöny lehullása után önállóan is belevágott Nyugat-Európa felfedezésébe. Nem állt meg azonban az öreg kontinensen, mára több mint 35 országban fordult meg, Japántól az Egyesült Államokig. Útjai során a turista látványosságokon túl a meglátogatott hely történelmét, kultúráját és gasztronómiáját is igyekszik megismerni. Tubák Klára kézdivásárhelyi óvodapedagógussal az utazási iránti szenvedélyéről, legemlékezetesebb kirándulásairól és legutóbbi, délkelet-ázsiai körútjáról beszélgettünk.

Hirdetés
Hirdetés

– Honnan ered az utazás iránti szenvedélye? Melyik volt az első külföldi kirándulása?

– Az első saját külföldi utam 1996-ban Svájcba vezetett, amikor kiküldtek négy pedagógust Romániából, hogy három hónapon át tanulmányozzuk az oktatást, az óvodától egészen az egyetemi szintig. Volt két hét „akklimatizációs” időszakunk, és pedagógus társaimmal együtt keresztül-kasul bejártuk Svájcot és a szomszédos Liechtensteint. Ez nyitotta ki a nyugati világot számomra. A szüleimmel gyerekkoromban voltam a szocialista államokban, például Csehszlovákiában, Kelet-Németországban többször is. Elég gyakran jártunk Berlinben, mert ott élt egy családi rokonunk.

– Melyik a kedvence a helyek közül, ahol járt?

– Nem tudnék egy kedvencet mondani, mindegyik ország más és más, mindegyiknek megvan a maga jellegzetessége, és én mindig igyekszem ezeket felfedezni. Sosem megyek valahova csak azért, hogy „kipipáljam” az adott országot, hanem mindig valamiért megyek. A nagy álmom Amerika volt, és amikor eljutottam Philadelphiában a Szabadság Harangjához, vagy New York-ban a Times Square-re, akkor azt éreztem, hogy igen, megvalósult az álom. Aztán eljutottam Keletre is: jártam Bangkokban, ami csodálatosan szép, megnéztem Kambodzsában az Angkorvat templomegyüttest. Azután voltam Dubajban és Japánban is, amelyek megint nagyon egyedi világot képviselnek. Kelettől le vagyok nyűgözve, mert fiatalok, kedvesek, segítőkészek, rendkívül jól fogadják a turistákat. Az a békesség és tolerancia, amit ők sugallnak, nagyon tetszik.

Angkorvat templomeggyües, Kambodzsa. Fotó: Tubák Klára személyes archívuma

Európában a spanyolországi Andalúziába mennék vissza, mert nagyon tetszett az éghajlat, az emberek, a látnivalók, emellett megfizethető hely, de az olaszországi Toszkána is gyönyörű. Angliában többször is jártam, az szintén egy más világ, az is nagyon tetszett. Igazából mindegyik ország tetszett, mert mindegyiknek megvan a maga különlegessége.

– Hogyan választja ki, hogy hová utazzon éppen?

– Aszerint választok úticélt, hogy mit szeretnék megnézni. Andalúziában például a sevillai székesegyházra voltam kíváncsi, Londonban a Szent Pál-katedrálist és a nemzeti múzeumot akartam megnézni, Egyiptomban pedig a piramisokat. Amerikában sem véletlenül voltam a keleti parton, mert tudtam, hogy az a történelmi rész. Brüsszelbe azért mentem el, mert a főtérre voltam kíváncsi. Párizsban minden ember álma a Louvre, de mivel én nagy Napóleon-rajongó vagyok, így a mauzóleumot is megnéztem, ahová el van temetve. Mindenhol a legfontosabbakat választom ki, ami arra a városra, vagy annak az országnak a történelmére jellemző.

– A társas utazásokat kedveli inkább, vagy a magánutakat?

– Mindkettőt. A magánutazás nagyon jó, főleg, ha fiatalabb az ember, ellenben az több tervezést és odafigyelést igényel. Ilyen esetben is ajánlott felvenni a kapcsolatot egy helyi idegenvezetővel vagy utazási irodával, aki elvisz rövidebb kirándulásokra. Andalúziában például magánúton voltunk a férjemmel, de a helyi utazási irodán keresztül eljutottunk Gibraltárra és Tunéziába is egy-egy napra. Ilyenkor az idegenvezető megmutat és elmesél minden lényeges dolgot, amit magadtól nem biztos, hogy felfedeznél.

A társas utak azonban könnyebbek, kényelmesebbek. Minden le van szervezve, visznek-hoznak, viszont pörgősebb is, mert nagyon be van osztva az idő. Alkalmazkodni kell a többiekhez, hogy ne késs, mert az nagyon kellemetlen mindenki számára. Másik előnye a társas utazásnak, hogy van román idegenvezető is, aki megmutatja a látnivalókat. Tapasztalataim szerint többnyire az 50-60 év fölötti korosztály választja inkább a csoportos kirándulásokat, de utaztam már együtt 87 éves hölggyel is.

– Milyen előkészületeket igényel egy hosszabb külföldi utazás?

– Mi mindig először eltervezzük, hogy mit szeretnénk megnézni, aztán tájékozódunk az éghajlatról, hogy tudjuk, milyen ruhákat vigyünk. A helyi gasztronómiának is utánanézünk, hogy milyen jellegzetes ételek, italok vannak, milyen vendéglőkbe érdemes elmenni. Amikor Ázsiában jártunk, végig ázsiai ételt ettünk és ázsiai vendéglőket kerestünk. Japánban például wagyu marhát ettünk, ami világhírű, és csak Kiotóban kapható. Bárhová utazol, készülni, dokumentálódni kell – ezt én így tartom érdemesnek.

Himedzsi várkastély, Japán. Fotó: Tubák Klára személyes archívuma

A kirándulásra rá lehet kapni. Úgy van, mint a tudással: minél többet látsz, annál inkább rájössz, hogy még mennyi mindent nem láttál. Ügyesen megszervezve kevés pénzből is ki lehet hozni emlékezetes utakat. Az én kirándulásaim mindig körutak, mert még nem láttam annyit a világból, hogy elmenjek egy helyre és végig csak ott legyek. Ha 12 órát utazok Balira Isztambulból, akkor miért ne nézném meg Malajziát és Szingapúrt is? Én többet nem megyek oda, ezért nem engedem meg magamnak azt a luxust, hogy ne nézzem meg a szomszédos országokat is, amikor ott vannak nem messze.

Fontos a folyamatos nézelődés, keresgélés az ajánlatok között, és jó tudni, hogy a legtöbb utazási irodánál részletben is lehet fizetni, csak az előleget kell foglaláskor törleszteni. Én például az idén nyári kirándulásomnak az előlegét már most kifizettem, a fennmaradó részt pedig havi részletekben fizetem be, így kevésbé megterhelő anyagilag. Én szeretném, ha az emberek kirándulnának, világot látnának, mert nekem az a tapasztalatom, hogy aki járja a világot, az nyitottabb, rugalmasabb, toleránsabb, és úgy gondolom, hogy ez az embert előre viszi.

– Nemrég Malajziában, Balin és Szingapúrban járt. Milyen élményekkel tért haza?

– Ennél az útnál is célom volt: Kuala Lumpurban, Malajzia fővárosában a Petronas-ikertornyok megnézése. Ezért miután megérkeztünk, első este rögtön ki is mentünk oda, és így megnyugodott a lelkem, hogy amiért jöttem, azt láttam esti megvilágításban. Jártunk a város központjában, a két folyó összefolyásánál is, ami Kuala Lumpur emblematikus helye, de megnéztük a királyi palotát és más látványosságokat is.

Petronas-ikertorony, Kuala Lumpur. Fotó: Tubák Klára személyes archívuma

Bali egy nagyon színes, pezsgő sziget, ahová nyaralni, szórakozni érdemes elmenni. Mi a fővárosba, Denpasarba érkeztünk, és a szomszédságában lévő Kuta nevű üdülőhelyen jártunk. A szálloda, amelyben megszálltunk, hatalmas volt, külön térképet kaptunk, hogy megtaláljuk a szobánkat. Balin készítik egyébként a világ legdrágább kávéját, a Kopi Luwak-ot, amit a cibetmacska ürülékéből kiválogatott kávébabból állítanak elő.

Teraszos rizsföldek, Bali. Fotó: Tubák Klára személyes archívuma

Szingapúrban 5,5 millió ember él, nagyon magas az életszínvonal, ezért minden nagyon drága. Mi a híres Orchard utcában laktunk, ami Szingapúr hat kilométeres bevásárló utcája, a leghíresebb vendéglők és márkás üzletek tarkítják. Alig találtunk hozzáférhető árú üzletet a környéken, hogy kis szuvenírt vegyünk. A helyieknek viszont teljesen rendben vannak ezek az árak, mert magasak a fizetések is.

Marina Bay, Szingapúr. Fotó: Tubák Klára személyes archívuma

– Van még álomhely, ahová mindenképp el szeretne jutni?

– Az az álmom, hogy az Egyesült Államok nyugati részét is megnézzem, és egyúttal Hawaii-szigetekre is eljussak. Szeretnék helikopterrel repülni a Grand Canyon felett, de nagyon kíváncsi vagyok Los Angelesre, a hollywoodi hírességek sétányára is. Ha erre is sor kerül, akkor valószínűleg befejezzük a körutakat, mert eléggé fárasztóak, helyette rövidebb city break-ekre (városlátogatásokra) és kirándulásokra fogunk menni.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
    • User
      Dátum: 2024. január 22., 10:23
      ÉRTÉKELÉS: -9

      Repülővel utasra számolva 100km kb. 3,5l üzemanyag fogy el. Az annyi, mintha autóval mondjuk 16-17 literes fogyasztással járnánk be ugyanazt az utat. Ha mondjuk tízszer megjárja Ázsiát oda-vissza az kb. 200000km. Na ekkor tart ott, mintha ön 1 milliót menne úgy, hogy mindig 5-en ülnek az autóban.

      • User
        Dátum: 2024. január 24., 0:45
        ÉRTÉKELÉS: 0

        16-17 litret eszik fejenként álló helyzetben esetleg ha a pilóta gázfreccset ad. Egy utasszállító repülőgép csak oda 40 tonna! üzemanyagot használ el. Nem motorcsónak fogyasztás van amivel számolni kell.

    • User
      Dátum: 2024. január 24., 22:58
      ÉRTÉKELÉS: 9

      Hát nagy a világ állat kertje, ennyi irigy népség mint Kézdivásárhelyen nem is tudom van-e valahol e világon.Ha van valamid honnan, miből, ha nincs, biztos hogy kölcsönöd van.Ha utazol,miből?ha nem utazol,(….jajj hát hogy hogy nem voltál az idén?.. én már voltam Medzsugoriba, Bulgáriába,) szó szerint, egymás ellen licitálnak az emberek!!!persze már meg is van ítélve a tanári fizetés, miért nem tanultál te is anno, és most akkor utazgatnál te is,ha ennyire irigy vagy.Szégyen és gyalázat
      ezért vagyunk itt ahol vagyunk.. Feltételezem ha utazol(tál) egy párszor,(Csiszár fürdőre, Besenyő)az orrod nem lehet Sz..karóval fel érni és itt bőgedezzel.
      Kedves Klarika óvó néni, kívánom, hogy a bakancs lista mindig tele legyen és álmai valóra váljanak..:)))
      UI . székely zászlót is kellene vinni,:::))

    • User
      Dátum: 2024. január 25., 10:30
      ÉRTÉKELÉS: 3

      Kár ezen vitázni. A karbonlábnyomot rengeteg tényező befolyásolja, nem csak az egy személyre eső üzemanyagfogyasztás. Ami repülőgépenként változik. Pl. egy B 747-300-as kb. 11000 kg kerozint (kg, nem liter. 1 l kerozin fajlagos tömege 20 C fokon kb. 0,82 kg. Tehát a 11000 kg 13414 liter. ) fogyazt óránként, ezalatt megtesz 850-900 km-t. 5 órai repülés esetén ez kb 67000 liter, 400 utassal számolva utasonként 168 liter, 5 óra alatt megtesz kb. 4250-4500 km-t. Vegyük a nagyobb értéket, mert mondjuk, hátszél volt: az eredmény utasonként 3,7 liter százon. (500 utas esetén már csak 2,97 liter.) Tegyük hozzá, hogy a 747-es az egyik legtakarékosabb repülőgép: más gépeknél valószínűleg nagyobb az egy utasra számított üzemanyagfogyasztás. Nincs se kedvem, sem időm utánaszámolni, de nem tartok valószínűnek jelentős eltérést más gépeknél sem. Ezt az 4500 km-t egy átlagos – mondjuk, 7 l/ 100 km fogyasztású – autóval megtenni 315 l üzemanyagot jelent, 2 személy esetén 3,5 l/100 km, tehát nagyjából ugyanott vagyunk. Összehasonlításképpen: a berecki gyors (Caravelle motorvonat) kb. 60-70 liternyi üzemanyagot használ el (km-ként kb. 1 litert fogyaszt) a Kézdi-Bereck szakaszon, néha csak 8-10, (sokszor kevesebb) utassal a fedélzetén. Ez 10 utas esetén 7 l/66 km, ez pedig utasonként 10 liter fölött van 100 km-re számolva.

  • User
    Dátum: 2024. január 21., 19:30
    ÉRTÉKELÉS: 9

    Mi is mennek, de orvendunk ha a mindennapi ennivalot megengedhetjuk magunknak. Egyesek meg fel is vagnak vele, hogy ok csak utazgatnak. S meg a tanarok sirnak, hogy kicsi a fizetes

  • User
    Dátum: 2024. január 22., 12:56
    ÉRTÉKELÉS: -3

    Igazán ilyen személyiségekre van szükésge közösségünknek, akik lendülettel és kitartással valósítják meg álmaikat, csak gratulálni tudok Klárika néninek, egy példakép mindenki számára!

  • User
    Dátum: 2024. január 23., 10:02
    ÉRTÉKELÉS: 10

    Sajnos sok irigy semmirekellő ember van köztünk.Senki előtt nincs lezárva a határ mindenki mehet amerre akar!Hogy ki mit csinál a pénzével az a saját privát ügye.Aki irigyli a tanárok,tanitók fizetését nyugodtan mehet tanitani!

    • User
      Dátum: 2024. január 24., 0:10
      ÉRTÉKELÉS: -2

      Csak amig ez kirándulgatés kapja a nagy fizut addig valaki helytesitö be kell ugorjon addig helyette akit kirugnak amint pár hónap múlva amint ez hazaért. Ez meg learatja a babérokat. Manapság a legjobban sztrákolók élnek luxuséletet és utazgatnak folyton a nagyvilágban exotikus helyekre: a tanárok és az uniós támogatott mezőgazdászok.

  • User
    Dátum: 2024. január 24., 12:03
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Hihetetlen mennyi irigy ember van, sokan elpofekelnek evente siman 2000 EUR-t aztan sirnak h nekuk nincs penzuk utazni… az utazashoz nem penz kell, hanem egy kivancsi hozzaallas, es igeny arra h megismerj idegen tajakat, embereket…

  • User
    Dátum: 2024. január 25., 6:53
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Aki járja a világot, az nyitottabb, rugalmasabb, toleránsabb talan mert jobb jovedelemel rendelkezik es nem igazan szamit neki a kisebb-nagyobb dragulas, az o eletetvitelet ezek nem befolyasoljak. Nem kell gondolkozon, hogy mibol lessz kifizetve a szamla, amig a keves jovedelmu ember lesi a kulombozo elelmiszer arengedmenyeket, o lesi a kirandulasok arengedmenyeit.

  • User
    Dátum: 2024. január 25., 16:14
    ÉRTÉKELÉS: 6

    A,, karbonlábnyom” a hasznos idiótáknak van kitalálva, akik, már említettem, hogy 50 banis ,,ökőzacskóban” hozzák ki a multik műanyag szemetét a szupermarketekből. Ők lesznek az első laboratóriumban előállított húsnak becézett műxar és tücsökfinomságok fogyasztói, mert megérdemlik! Aki már egy utazást is ökolábmyomban mér, az ne szaporodjon, mert egy baba ökolábnyoma nagyobb, mint Klaus Schwab magánrepülőgépének lábnyoma. Halkan teszem hozzá, hogy az emberiség is jól jár!

  • User
    Dátum: 2024. január 25., 21:26
    ÉRTÉKELÉS: 9

    Utazni csodálatos dolog. Széles látószöggel rendelkezni pedig még csodálatosabb. Ha az ember fia vagy lánya megengedheti magának, hogy utazgasson, akkor engedje is meg magának. Az élet nem kizárólag a munkáról szól. Az életet élvezni kell, a világot pedig fel kell fedezni, meg kell ismerni.
    Idegen kultúrákat megélni, személyesen megtapasztalni sokkal izgalmasabb, mint olvasni róluk vagy tévé előtt megtapasztalni azokat. Jó dolog kapcsolatokat építeni, jó dolog tapasztalatot cserélni.
    Véleményem szerint egy ember számára fontos dolog megtalálni a köztes utat munka és szórakozás közt, megtalálni a harmóniát az életben. Klárika óvó néni pedig megtalálta. Valószínűleg valamikor álmai munkahelyének képzelte el azt, hogy óvónéni lehessen ugyanúgy, mint ahogy szerette volna és szeretné most is bejárni a világot.
    Munkássága és életformája példaértékű. Céljai vannak és azokat el is éri.
    Szívből gratulálok kedves óvónéni! 🤗