Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A siker a betegeken is múlik

A siker a betegeken is múlik Kovászna megye

Újabb díjat nyert el a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház, ezúttal az ESO Angels és az Európai Stroke Társaság a 2022-es ESO Angels Awards Platinum díjával jutalmazta a neurológus orvoscsapatot. A részletekről sajtóértekezleten számoltak be.

Hirdetés
Hirdetés

A megyei kórház orvosai újabb díjat nyertek el az iszkémiás stroke gyors és hatékony kezelésében nyújtott teljesítményükért. Tavaly Gold díjat kaptak, a legrangosabb pedig a Diamond díj, amit egy brassói és egy fővárosi kórház érdemelt ki.

– Öröm, hogy ennek a rendkívül súlyos betegségnek a kezelésében az ország élvonalába tartozunk: az orvosoktól az ápolókon, a diszpécsereken át a mentőszolgálatig, akiknek köszönhetően a tavalyi év első negyedéhez képest közel 30 perccel sikerült csökkenteni az átlagos időt a beteg kórházba szállításától a trombolízises kezelés elkezdéséig (az ajtótól a tűig tartó idő) – fogalmazott András-Nagy Róbert menedzser.

 

 

Hozzátette: a trombolízis eljárás gyorsaságáért 44 kórház közül tízet díjaztak, őket platinum díjjal a hatékonyságuk miatt.

Dr. Forró Csilla, a trombózis-program koordinátora elmondta, kialakítottak egy rendszert a neurológusokkal, és átnézték a gyenge pontokat, kiértékelték az eddig alkalmazott kezeléseket és javítottak rajta nap mint nap az elmúlt három év során. A kezelésben kiemelt szerepe van a sürgősségi osztálynak is, hiszen az ellátás első lépése itt kezdődik, a trombolízist magát is ott végzik el – magyarázta az orvos. Ugyanakkor, a mentőszolgálatnak is beiktattak egy protokollt, így amikor kimennek egy agyvérzéses esethez, és észlelik a stroke-ot, felhívják a neurológust, aki igyekszik minél több információt szerezni eközben a hozzátartozóktól.

Az agyérdugulás vérrögelzárást jelent, és amint ez megtörténik, elkezdődik az agysejtek elhalása. A vérrögoldó kezeléssel (trombolízis) feloldják, de ezt csak bizonyos időn belül lehet elvégezni. A kórház most már nagyon felkészült, akár Diamond díjas is lehetne, viszont még nem elég magas a százalékos arány, amit elvégeznek a betegeken. Első évben 2019-ben, amikor elkezdték az eljárást, az esetek 6–7 százalékában sikerült így helyreállítani a betegeket; akkor 14 trombolízist végeztek el, idén pedig eddig már ennek a kétszeresét, ami jóval az országos átlag fölött van 19 százalékkal.

– Az a két kórház, amely Diamond díjat kapott, nagyvárosokban található, ahol sokkal informáltabbak a betegek, tudják, mikor forduljanak orvoshoz, de itt is javult a helyzet – magyarázta a szakember.
A kezelést egyébként nem lehet mindenkinél alkalmazni, de minél előbb kórházba kell kerülnie, hogy felmérhessék a páciens állapotát. Ezt különböző laborvizsgálatokkal és képalkotó eljárásokkal végzik el. A legfiatalabb beteg, akinél sikerrel alkalmazták, 21 éves volt, a legidősebb pedig 93.

Az előző (gold) díjat továbbgondolva felhívást, kampányt is indítottak annak érdekében, hogy a strokegyanús betegek időben jelentkezzenek.

Kiemelten fontos családi szinten is figyelemmel kísérni, ismerni a tüneteket. Először a beteg arcizmai állnak le, nem tud mosolyogni, továbbá nem tudja mozgatni végtagjait, nehezére esik a beszéd: ilyenkor azonnal hívni kell a 112-es számot, és a sürgősségre kell menni, nem a családorvoshoz. Jövőre még nem célja a kórháznak a Platina díj megszerzése, de a hatékonyság további növelése igen – zárta gondolatait dr. Forró Csilla.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások