Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megágyazott jégsikerek

A téli olimpiák új versenyszámában, a rövid pályás gyorskorcsolya (short track) vegyes váltójában (két hölgy, két férfi) lett bronzérmes Magyarország. A fagyis pohár félig tele, félig üres, mert a harmadik hely kimagasló siker ugyan, de szerencsével ezüst vagy akár arany is lehetett volna.

A magyar csapat kitűnő formában versenyzett, a negyeddöntő, elődöntő alapján nem tűnt elérhetetlennek az olimpiai bajnoki cím. Sajnos, ez a sportág nagyon hasonlít a videojátékokhoz, ahol ugyan a program mozgatja az animációs szereplőket, de az ember sokszor döntően „belenyúlhat” a konzollal, a billentyűkkel. A short track vegyes váltó olimpiai döntője előtt is „benyúlt” a bírói testület, és két csapat kizárásával csinált helyet a házigazda Kínának, eleve csökkentve ezáltal a magyar aranyesélyeket. De az is igaz, a magyar bronz szintén ilyen felülbírálat eredménye, teljesen jogosan, hiszen a magyar lányt buktatta a kanadaiak egyik versenyzője, emiatt a csapatát kizárták.

Az orosz ruletthez elveiben hasonlító sportág szerencsés esetben még további két-három pekingi érmet hozhat Magyarországnak (ha a bírák is engedik). Kétségtelen, hogy a négy évvel ezelőtti olimpiai arany, illetve további számos világbajnoki, Európa-bajnoki és Világkupa-érem elsősorban a magyar-kínai vegyes család gyermekeiként Budapesten született Liu fivéreknek (Shaoang és Shaolin Sándor) köszönhető. Ők nagyot lendítettek a magyar rövid pályás gyorskorcsolyán, és messze még a sikerek végleltára.

A méltányosság azt kívánja, hogy ne feledkezzünk meg arról, a sportág hagyományos és rövid pályás versenyszámaiban voltak már kiemelkedő magyar sikerek. Hunyadi Emese három olimpián volt érmes a klasszikus távokon: 1994-ben arany- és ezüst-, 1992-ben bronzérmes, számára kedvezett, hogy akkor az egyszer 2 évente rendeztek téli olimpiát, így „vált el” a téli és nyári olimpia.

A Liu-korszak előtt a rövid pályás versenyszámokban Magyarországnak több világbajnoki, Európa-bajnoki dobogós vagy éremközeli helyezése van, például a női váltó (Huszár Erika, Darázs Rózsa, Heidum Bernadett, Keszler Andrea) Európa-bajnok 2009-ben. Említhetnénk Knoch Viktor egyéni sikereit is. Jelenleg Magyarország nagyhatalom ebben a látványos sportágban. Szakmailag jól megágyazott siker a 4 évvel ezelőtti olimpiai arany, az idei bronz, s ami még ezután jön…

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük