Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Lopják az aranyat!

Gyerekkorom óta a magyarság Erdély helyzetének javulását, gondjainak megoldását nyugat felől várta. Igaz, kelet felől nem is várhattak semmi jóra, de kiderült: semmilyen égtáj felől nem jön semmiféle segítség. Nyugatról semmi esetre sem, hiszen eleve Erdély bajainak forrása. Egyszerűen azzal, hogy büntetni akarták Magyarországot, bár az első világháború elindításáért nem ő volt a hibás, de nem bírták elfeledni a múltbeli vreségeiket. Ezért csapták különböző országokhoz Magyarország részeit, Erdélyt a gazdaságilag, társadalmilag hátramaradottabb Romániához.

Ez a hátrány mind a mai napig megmaradt, szinte szabad szemmel látható. Annyi bizonyos, hogy sem az impériumváltozás előtt, sem utána nem érdekelte a Nyugatot, vagy csak annyira Erdély és az itt lakó népek sorsa, amennyire ez a saját érdekeivel megegyezett. Olcsó munkaerő felhasználása, természeti kincsek, főleg arany, színesfém – eleinte szén – kibányászása, az energiafogyasztó iparágak (kohászat, acéltermelés stb.) fejlesztése… És ez nincs másképp a mai napig.

Amióta a Fekete-tengerben kőolajat és gázt találtak, a gyarmatosítást kiterjesztették egész Romániára. Cipelnek is a multik innen mindent, amit lehet. És mindezt az EU égisze alatt. De leginkább az aranyra, a színesfémekre éheznek a nyugatiak. 1997-ben Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) kanadai–román vegyesvállalat hárommillió dollárért megszerezte a bányászati koncessziót. A bánya megnyitásához Verespatak mellett hat települést kellene eltörölni a föld színéről. A vállalkozás beindítója a csaló, kábítószerező hírében álló Frank Timiş milliomos, aki megalakította a Gold Corporation cég „magját”, a Gabriel Resources Limited vállalatot.

Egy sor román politikus támogatta, köztük Călin Popescu Tăriceanu, Mugur Isărescu, Radu Berceanu, Traian Băsescu, de Dacian Cioloş is sűrűn kacsingatott az arany felé, hogy néhányat megnevezzünk. Törvénytelenül különböző szerződéseket, jóváhagyásokat írtak alá, és ezek alapján a kanadai cég most négymilliárd euró felmondási díjat követel a román államtól. Sok pénz, csak az nem érthető, hogy ezt miért nem a vétkesek, a szerződéseket és jóváhagyásokat aláíró politikusok fizetik, hanem a román állam. Ez után kellene a korrupcióellenes ügyészségnek kutakodnia…

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük