Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nyeregbe, Székelyföld!

Nyeregbe, Székelyföld! Kovászna megye

Az elmúlt hétvégén lezajlott a 11. Székely Vágta, amelyhez a Fennvaló is megadta a jó időt. Kellett ez ahhoz, hogy a járvány megszorításait, amelyek az előző két Vágtát is sanyargatták, kicsit elfeledjék, de kellett ahhoz is, hogy a környező panoráma látványa a lovas ünneppel együtt megadja az embernek azt az élményt, amelyért évről évre visszatér.

Hirdetés
Hirdetés

Hargita és Kovászna megyékből húsz lovas iratkozott a versenyre, ebből a péntek délutáni állatorvosi vizsgán kettő visszalépésre kényszerült a ló egészségi állapota miatt, így a góbéfutamban és a vágtán is kilenc–kilenc lovas állt rajthoz, köztük két 16 éves lány is. Ám azelőtt még ünnepélyes megnyitón vehettek részt az érdeklődők, mely az óriás székely zászló felvonásával kezdődött és a Székely Virtus, valamint Kézdiszéki Huszár Hagyományőrző egyesület lovasainak közreműködésével illeszkedett a rendezvény jellegéhez. Mint azt a Székely Vágta főkapitánya, dr. Nagy József huszárőrnagy mondta, a budapesti anyarendezvény, a Nemzeti Vágta, amelynek egyik előfutama a Székely Vágta, 15. alkalommal hívja versenybe a határon belüli és túli magyarokat. „Ti vagytok a Nemzeti Vágta éltetői, ti, akik évről évre, a lovaglás iránti szeretettől fűtve, történelmünk lovas hősei előtt összegyűltök és példát adtok újabb és újabb nemzedékeknek arról, hogy mi, magyarok és lovaink immáron több mint ezer éve elválaszthatatlanok vagyunk egymástól.” Az ősi hagyományra, a lovasnemzeti lelkületre hivatkozott beszédében Vargha Fruzsina sepsiszentgyörgyi alpolgármester és Tamás Sándor, Kovászna megye tanácselnöke is. A nyitó futam előtt a Székely Vágta tavalyi győztese, a farkaslaki Tamás Csaba átadta a győztesnek járó vándorkardot Nagy József főkapitánynak, amit a döntő után vissza is kapott, ugyanis ő lett az idei vágta győztese is.

Sok jó program zajlott a dombháton, volt szablyavívó és lovasíjász bemutató, huszárügyességi verseny, melyet állandó hagyománnyá és jövőre erdélyi szintűvé szeretnének tenni a szervezők. Először láthattak a nézők Góbé olimpiát, ahol az önkormányzatok csapatai vetélkedtek csizmahajigálásban, talicskás szalmabála-hordásban, rúdtartásban, zsákban ugrásban, és természetesen nem maradhatott el a Szent Lászlóról szóló népi rockopera lovasszínházi bemutatója sem, amelynek főpróbáját pénteken ugyan elmosta az eső, de ettől függetlenül jól sikerült. Vasárnap lapzártánk után zajlott a 4 for dance táncshowja, amely csakis fergeteges lehetett, és a Nox együttes koncertje. Mindezen programok során rengeteg érdekes kultúrtörténeti ismerettel is gyarapodhattak a nézők.

– Két fontos dolog miatt voltunk izgalomban – mondta érdeklődésünkre Demeter János, a vágtát szervező Vadon Egyesület ügyvezető igazgatója. – Egyrészt az időjárás miatt, efölött azonban nincs hatalmunk, de a lovasok miatt is. Kapcsolatokat, meggyőző munkát, mindent latba kellett vetni ahhoz, hogy nevezzenek lovasok a versenyekre. Nem erről kellene szólnia a vágtának. Úgyhogy át kell ezt beszélnünk, jövőre talán valamilyen más rendszer szerint szervezzük meg a versenyt.

Nem akarunk ünneprontók lenni, de nem lehet elnézni a tények fölött: a lovazás bizony költséges dolog, sokakat csak ezt tart vissza e nemes hobbitól és sporttól, a vágtának pedig szigorú feltételei vannak a benevezhető lovak fajtáit illetően is. Mindezekből azonban a Pincetetőre látogatók nem sokat vehettek észre, a program színvonalas volt, és maradéktalanul biztosította a szabadidő kellemes eltöltését. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük