Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nem jó megoldás a baróti szociális otthon bezárása, de a törvény nem kivételez

Nem jó megoldás a baróti szociális otthon bezárása, de a törvény nem kivételez Kovászna megye

Kovászna Megye Tanácsa legutóbbi ülésének napirendjén is szerepelt a fogyatékos gyermekek baróti szociális otthonának kényszerű bezárása. Amint már beszámoltunk róla, a tizenöt kiskorú szakszerű ellátásának, állandó gondozásának céljával működő otthon intézményes átszervezése nem helyi döntés, hanem része egy országosan összehangolt programnak.

Hirdetés
Hirdetés

Az országos gyermekvédelmi szakhatóság egyebek között humanitárius, észszerűsítési, hatékonysági szempontokkal indokolja az átszervezéseket, meglátásuk szerint kisebb csoportokban családiasabb körülményeket lehet teremteni a különleges bánásmódra és gondozásra szoruló kiskorúaknak. A háromszéki tanács csütörtöki ülésén jelen levő Szász Katalin Melinda, a Kovászna Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője is kiemelte, a baróti otthon bezárása központi utasításra történik, és nem nevezhető a legjobb megoldásnak.

A baróti szociális otthonra kivételezést szerettek volna, amit azzal indokoltak, hogy a gondozott gyermekek száma tizenöt, az átszervezésére vonatkozó törvény pedig tizenkettőben határozza meg a maximális létszámot. Nyilvánvaló, hogy a törvényalkotók elsősorban a sokkal nagyobb létszámú szociális otthonok felszámolására gondolhattak.

„Tudomásul vettük, hogy a törvény nem kivételez”, mondta Szász Katalin Melinda, aki jó minősítésekkel méltatta a baróti kis gyermekotthon működését, megemlítve, hogy az épületben szellemi és testi rehabilitációs fejlesztő központ is működik, különféle szolgáltatásokkal. Rámutatott, hogy a tizenöt gondozott kiskorú között súlyos testi fogyatékkal élők is vannak, némelyikük ágyhoz kötött.

Az átszervezés több lépésben történik. Előzőleg tájékoztatniuk kell a megyei és baróti helyhatósági szerveket, valamint a lakosságot. A tervek szerint hivatásos nevelőszülőkhöz, családi környezetbe kerülhetnek azok a gyermekek, akiknek testi-szellemi fogyatékossága nem túlságosan súlyos. A többiek számára a megyei gyermekvédelmi igazgatóság igyekszik olyan ingatlant vásárolni, ahol biztosítva lesz a törvényben meghatározott tizenkét férőhely.

A fogyatékkal élők számára működő háromszéki gyermekotthonok átszervezésének összköltsége meghaladja az 1,5 millió eurót, ebből 440 ezer eurót a megyei önkormányzat költségvetéséből fedeznek. Jelenleg a megyében két hagyományos jellegű gyermekotthon működik, egyik a baróti, a másik a kézdivásárhelyi – mindkettőt érintik a kényszerű átszervezések.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások