Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nagy-e a légszennyezettség a megyében?

Nagy-e a légszennyezettség a megyében? Kovászna megye

Az Agerpres hírügynökség nyomán több sajtóorgánum közölte a hírt, hogy az Airly lengyel cég mérései szerint Kovászna megye levegője a legszennyezettebb az országban, megelőzve Iași, Ilfov megyét, de még a fővárost is. Nem kevesen fogadták kételkedéssel a hírt, így megkérdeztük a Környezetvédelmi Hivatal igazgatóját, Neagu Gheorghet is, az ő méréseik mit mutatnak.

Hirdetés
Hirdetés

Az Airly cég, mely világszerte szolgáltat a levegőminőségre vonatkozó adatokat, a cikk szerint a 2020 novembere – 2021 februárja közötti időszakban mért adatok alapján vonta le a lesújtó következtetést. Ám honlapján, melyen a mérőállomások és az aktuális adatok is megtalálhatók, csak két mérőállomás szerepel a megye térképén, egy Sepsiszentgyörgyön, az Oltmező úton, egy pedig Ozsdolán – mindkettő forgalmas út közelében. Ez nézetünk szerint igen kevés bárminemű következtetés levonásához, de Neagu Gheorghe szerint sem kell komolyan venni ezt a légszennyezettségre vonatkozó állítást, legalábbis ő nem teszi, miután a környezetvédelmi hivatal által kihelyezett mérőműszerek sem igazolják. (Mellesleg a hivatalnak is csak kettő van összesen a megyében.)

A környezetvédelmi hivatal adatai szerint valóban voltak szennyezettebb, jellemzően hideg és ködös napok a fenti periódusban, aminek a termikus inverzió jelensége az oka – ekkor fordul elő, hogy nem mozdul a város feletti légtömeg –, amikor a szálló por mennyisége egészen kicsivel túllépte az 50 mg/m3 határértéket, illetve 70 mg volt egyetlen nap. Az is közrejátszhatott, hogy a városban több mint 20 ezer egyéni gázkazán van, ami a hideg időben szintén működött, és megtette a hatását. De az ózonérték nem lépte túl a határértékeket. Soha nem volt olyan, hogy Kovászna megyében a légszennyezettség kritikus lett volna – állította határozottan az igazgató.

– Galacnak színesfém-kohászati kombinátja van, de jó a levegője, és nekünk, amikor nincs semmilyen iparunk, rossz a levegőnk? Nálunk nincsenek olyan működő iparágak sem, mint amelyeket ők említenek, mint nagy légszennyezőket: bányászat, energiatermelés, élelmiszeripar. Igaz, hogy a forgalom megnőtt az utóbbi időben, és vannak a napnak olyan időszakai (az iskolakezdés, munkavégzés időpontja), amikor kétszer is vált a jelzőlámpa, míg át tudsz haladni. De honnan szedték ezeket az adatokat? Hova tették ezeket a mérőállomásokat? Egy autó hátuljához? – kérdezte értetlenkedve.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. augusztus 24., 11:58
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Az „ertetlenkedo” igazgatonak azt uzenem hogy ne tegye a „nagyokost” es inkabb gondolja at mirol is van szo itt, ha egyaltalan megfelel annak a beosztasnak… Igenis, 2-3 allomassal es csak a teli honapok adataival nem lehet altalanositani, de sajnos ahol gaz nincs ott faval (na es rongyokkal) tuzelnek egesz telen, es az bizony szennyez kemenyen, foleg a PM2.5 „zonaban”, mint ahogy az allomasok be is mertek! Sokkal tobbet mint az „egyeni gazkazanok” a varosokban is… A miniszterium is sokkal tobb ilyen mero allomast tudna mukodtetni a korrekt monitorizalas erdekeben, ha igazan „ertene a szakmat”…
    Es az igazgato ur inkabb kinnt jarna a terepen naponta es figyelne/buntetne a szamtalan lapi- es mas kerti hulladek egetest mindenhol a megyeben, amik bizony keso osszel meg jol raadnak a szennyezesre es a magas PM ertekekre. Es talalhatna megoldast az olyan hulladek szervezett elszallitasahoz peldaul, ahogy azt mas orszagokban regen csinaljak.
    Na es azok a „kombinatok” komoly filter rendszerekkel vannak ellatva a kornyezetvedelmi szabalyok betartasaval, tehat azok mar nem szennyeznek annyit… Na es a legtobb ember a megyeben a „forgalmas utak” kozeleben el sajnos, nekik artalmas a szennyezes…
    Szerencsere ugyanakkor nyaron sokszor itt a legjobb a levego, foleg a hegyek kornyeken, azt is lehet latni es merni. Tehat majd az evi adatokat kell jobban es komolyan ellemezni…