Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megállítani az iskolai bántalmazást!

Megállítani az iskolai bántalmazást! Kovászna megye

Stop Bullying! címmel szerveztek online konferenciát diákoknak, tanároknak és szülőknek, amelynek keretében különböző, az iskolai bántalmazással kapcsolatos adatot is bemutattak. A probléma sokrétű, de van megoldás – hangzott el a beszélgetésen.

Hirdetés
Hirdetés

Az Innovatív Oktatásért Intézet kezdeményezésére, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával készült egy felmérés különböző iskolákban arról, hogy mennyire érintettek a diákok a bullyingban, illetve mit tudnak erről a szülők és a diákok. A hétfő esti online konferencia keretében szakemberek mutatták be a felmérések eredményeit, illetve javaslatokat fogalmaztak meg a bántalmazás visszaszorítása érdekében.
Nagy Annamária, a projekt egyik koordinátora elöljáróban kifejtette: ezt a problémát csak a tanár-szülő-diák hármas oldhatja meg, mert mindenkit érint és létező jelenség, nincs iskola, ahol ne ütné fel a fejét a bullying (nincs pontos magyar megfelelője: egy cselekvéssor, belefér a zaklatás, bántalmazás, molesztálás – szerk.) valamilyen formája. A kérdőíves felmérés során arra keresték a választ, hogy miként érinti a diákokat, érintetteket és szemlélőket a bántalmazás, mit tudnak erről a szülők, illetve hogyan kezelik a tanárok a különböző helyzeteket.

Halász Dóra, aki az eredményeket értékelte, elmondta: a pedagógusok szerint leggyakoribb a verbális bántalmazás vagy lökdösődés, a verekedés vagy súlyosabb bántás ritkább, de előfordul. Ezekről a bántalmazási formákról a szülők is értesülnek, viszont az online zaklatás sokszor rejtve marad a pedagógusok és szülők előtt is, mivel elszigetelt környezetben vagy térben történik.

A több országban zajló projekt keretében a szülőket is felmérték, arra keresve a választ, hogy ismerik-e a szülők az iskolai bullying fogalmát, jelen van-e gyerekük iskolájában, mennyire követik az online zaklatás jelenségét, elégedettek-e a gyerek iskolájával, illetve milyen segítségre lenne szükség a jelenség leküzdésére. Kiderült, hogy a legtöbb iskolában történik zaklatás és bántalmazás, leggyakoribb a verbális, de előfordul fizikai vagy akár szexuális is (kéretlen szexuális tartalmú üzenetek küldözgetése, fotók kérése). Ami az online zaklatást illeti, kiderült, a szülők 94 százaléka követi, mit csinál gyereke az online térben, viszont vannak olyan platformok (TikTok, Instagram), amelyeket a szülők nem ismernek, nem regisztráltak, így nehezebb a lekövetés. Észrevételek szerint ezeken az oldalakon főleg a kirekesztés (csoportból való kizárás, új csoport létrehozása) a jellemző, illetve a pletykálkodás, kibeszélés, egymás lefotózása különböző nem nyilvános vagy vállalt helyzetben.

A diákok körében végzett felmérés szerint, a tanulók mintegy 7,5 százaléka naponta, 7 százalék pedig hetente érzékel valamilyen bántalmazást a környezetében, többnyire szóbeli bántást, de olykor lökdösődést, csúfolást is, ezek pedig nagyrészt hazafele vagy szünetben történnek, amikor nincs kontroll, nincs jelen tanár vagy szülő.

A konferencia szervezői elmondták, nagyon fontos a tudatosítás, hogy felismerjék a diákok a bullyingot, aminek négy fontos típusa van: fizikai, verbális, szociális illetve cyber. Ugyanakkor az iskolai bántalmazás fő ismérve, hogy szándékos, rosszindulatú, ismétlődő és hatalmi játszma is, ami érinti az egész osztályközösséget, nemcsak a bántót és az áldozatot. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük