Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Ha nyár, akkor nyaralás!

Ha nyár, akkor nyaralás! Kovászna megye

Nem csökken az emberek utazási kedve akkor sem, ha az előző évhez képest 30–50%-kal többet kell fizetniük ugyanazokért a szolgáltatásokért – tudtuk meg a turisztikai ágazat helyi vezetőitől, akiktől arról érdeklődtünk, kül- és belföldön, illetve Székelyföldön melyek a legkedveltebb turisztikai célpontok, hogyan alakult a forgalmuk.

A Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszter elnöke, László Endre szerint a top hetes listán maradt az eddigi felállás, Görögország, Törökország, Olaszország, Bulgária és Horvátország változatlanul kedvelt célpontja a turistáknak. Azt, hogy ezek közül melyiket választják, többnyire az befolyásolja – a pénztárca vastagságán kívül – hogy mekkora távolságra esnek az indulási helytől: a nyugati, határ menti megyékből szívesebben mennek Olaszországba, Horvátországba, mint Románia keleti vagy déli részéből. A tehetősebbeknek Spanyolország is „bejön”, de jól startolt a román turizmust tekintve egy új úti cél, a Madeira-szigetek, melyek azért lettek népszerűek, mert van közvetlen charterjárat Bukarestből.

Minden országban az alapcsomag (szállás, étkezés, reptéri transzfer) kiegészíthető a turista ízlése szerinti helyi programokkal. Madeirán például hegyi túra, hagyományőrzés, a tengerparti termálvizes kalderák meglátogatása is belefér egy hét-nyolc napos turnusba, míg Szicíliában a történelmi nevezetességek és az Etna szerepel a kínálatban. „Az utazási kedv a vártnál nagyobb, még akkor is, ha a tavalyhoz képest 20–40 %-os áremelkedéssel kell számolniuk a turistáknak, vagy az eddigi költségek keretébe kevesebb szolgáltatás fér”, mondta László Endre.

 

 

Mit tudunk mi felmutatni?

Amennyiben a kereső fókuszát nem a „kintre”, hanem a „honira” állítjuk, azt látjuk, már nekünk is bőven van mit felmutatni. Persze a fejlődésnek mindig van helye…

Belföldön a „helycserés támadás” működik, fogalmazott a szomszéd megye turisztikai kínálatának reklámozását végző Hargita Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás ügyvezető igazgatója, Szabó Károly. „Mindenki azt keresi, ami neki nincs: mi ledöngetünk a tengerre, délről pedig jönnek a hegyekbe. Mi Hargitát úgy pozícionáljuk a piacon, mint a „családoknak való zöld megyét”, és valóban, a legtöbben ezt keresik nálunk. Nagyon sok a családi, kisebb baráti társaságok számára szabott szálláshely.”

Akár passzív, akár aktív kikapcsolódásra vágyna a vendég, megtalálja a legnagyobb székely megyében. Ugyanakkor lehetne jóval nagyobb a wellness-lehetőségeket vagy csak egy kis vízfelületet, medencét, akár egy dézsát rendelkezésre bocsátó szállásadók aránya, mert „az meglátszik a foglalásokon, hogy ez mekkora pluszt jelent”, mondta Szabó Károly. Az aktivitásra vágyóknak pedig bérelhető elektromos biciklit kínálnak, lovaglási és túrázási lehetőséget, kalandparkba is elmehetnek, de nem ez a megye erőssége, hanem a bobpályák, amelyek népszerűsége töretlen: a meglévő négy mellé még kettő épül, legújabban Homoródfürdőn és Székelyvarságon. Ezek sok vendéget vonzanak, akik ha már itt vannak, akkor egy hévégét, nyáron pedig több napot is elöltenek a környéken.

A Hargita-megyei bobpályák – képünkön a Gyilkós-tói – adut jelentenek a megyei turizmusnak, ezért a meglévő négy mellett még folyamatban van újabb kettő építése (fotó: visitharghita.com)

Az ágazati szereplők úgy látják, 40–50%-os drágulás következett be a szállások áraiban, de a 700–750 szállásadó nem panaszkodik a forgalomra, mert „az emberek megszokták, hogy nyáron nyaralni kell”. Mindent összevéve a megye jó irányba halad, summázott Szabó Károly, a Visit Hargita brand fenntartója, menedzsere.

Hirdetés
Hirdetés

A Székely Vágtára sokan felfigyeltek

Deák Gyöngyvér, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület vezetője hasonló tapasztalatokról számolt be, illetve számokkal is megerősítette, hogy Háromszéken a turisták 90%-a belföldi, ezeknek fele bukaresti, pár százalékot tesznek ki a magyarországi, amerikai, kínai és más országokból érkezők. Az egyesület által kezelt Visit Covasna alkalmazás révén rengetegen keresnek rá helyi eseményekre. Júniusban legtöbben a Székely Vágtára kattintottak, és a legtöbben efelől érdeklődtek a Sepsiszentgyörgy központjában levő Turisztikai Információs Irodában is.

László Endre és Deák Gyöngyvér (fotó: Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület)

 

Idén a kovásznai Dacia szállót és a nagyajtai Fűzitó panziót övezi kiemelt figyelem. Az idegenvezetők szerint az aktív szórakozást főleg a Határtalanul program és más szervezett formában érkező diákcsoportok igényelik, ők meglátogatják a kalandparkokat, gyalogtúráznak, fürdőznek, medvét lesnek, de a Vargyas-szorost, a Szent Anna-tavat sem hagyják ki, mint ahogy Bálványost és a Rétyi Nyírt sem. Egyébként pedig a kastély-turizmusra is nagy a kereslet (az olaszteleki, zabolai, miklósvári kastélyok népszerűek), továbbá a hagyományos népi mesterségeket űzők műhelyeit is gyakran látogatják, illetve a fotós turizmus is működik.

A miklósvári Kálnoky-kastély a román utazó bloggerektől is sok dicséretet kapott (fotó: Böjte Ferenc)

A Hargita-megyei bobpályák – képünkön a Gyilkos-tói – adut jelentenek a megyei turizmusnak, ezért a meglévő négy mellett még folyamatban van újabb kettő építése

Nem csökken az emberek utazási kedve akkor sem, ha az előző évhez képest 30–50%-kal többet kell fizetniük ugyanazokért a szolgáltatásokért – tudtuk meg a turisztikai ágazat helyi vezetőitől, akiktől arról érdeklődtünk, kül- és belföldön, illetve Székelyföldön melyek a legkedveltebb turisztikai célpontok, hogyan alakult a forgalmuk.

Címlapfotó: Madeira könnyen elérhetővé vált a hazai turisták számára, és igen kedvelt a személyre szabott turizmust művelők körében (fotó: visitmadeira.com)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük