Röviden
Kovászna megyei történések, események pár mondatban.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Elég jól indult a tavasz a méhészeknek, még itthon, a gyümölcsfák virágzásakor sikerült olyan bőségesen táplálékot gyűjteni a méheknek, hogy az az utódneveléshez is elegendő volt. Utána még a repcevirágzás is kielégítő gyűjtést eredményezett, aki pedig ebben az időben Havasalföldön, Bukarest, Ialomița környékén járt, szintén elégedett lehet az akácmézhozammal. A bajok csak azután kezdődtek.
A hársról is csak az tudott gyűjteni, aki jókor volt jó helyen, Moldvában már tavaly ősz óta szárazság volt, ez tavasszal is folytatódott, ezért aki oda ment, az nem sok mézet hozott haza. Másutt is nagyon hamar, akár egy hét alatt elvirágzik egy tábla napraforgó, mondta Deák Mihály. Jelenleg az erdei méhlegelők jelenthetnek jó terepet a méheknek és a méhészeknek, de utóbbiaknak nemcsak az időjárással gyűlik meg a bajuk.
A permetezés mindig megtizedeli az állományt, de ez nehezen bizonyítható és nincs hatóság, amely ellenőrizné, hogy betartja-e valaki a permetezés idejére vonatkozó bejelentési kötelezettségét. A polgármesteri hivatalnak mégis be kellene tartatnia a törvényt – vélekedik Deák.
A méz felvásárlási ára sem alakul biztatóan, a kereskedők kivárnak vagy spekulálnak. Jelenleg az akácmézet a méhészek 30 lejes nagybani áron adnák, a vegyes virágmézet 15-ben, a piaci ár ehhez képest 45-50 lej az akácméz esetében, a vegyesméz pedig 25-30. Az biztos, hogy mint minden egyéb terméknek, a méznek is emelkedett a piaci ára, de korántsem olyan mértékben, mint a többi élelmiszernek, maximum 25%-kal – tájékoztatta lapunkat a megyei méhészegyesület elnöke. <<