Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mikósok a mohácsi busójáráson

Mikósok a mohácsi busójáráson Cseperedő

A Határtalanul-program keretein belül a PSZC Mohácsi Radnóti Miklós Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája, valamint a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium közti testvériskolai kapcsolatnak köszönhetően a Mikó XI. A és XI. C osztályának diákjaival ötnapos magyarországi kiránduláson vehettünk részt, melynek fő célja az UNESCO szellemi örökség listáján is szereplő mohácsi busójáráson való részvétel volt.

Hirdetés
Hirdetés

Mohácson már érkezésünk estéjén kaptunk egy kevés ízelítőt a busójárással kapcsolatos szokásokból, és a kezdeti riadalmakat követően hamar megbarátkoztunk a busók maszkás alakjával, akikkel aztán lépten-nyomon összefutottunk az elkövetkező napokban. Másnap a mohácsi városházán indult, ahol hivatalos fogadás keretében mindenkit apró ajándékkal lepett meg a város vezetősége. Az iskolában közös, ismerkedős programon vettünk részt a mohácsi diákokkal, majd együttesen indultunk útnak Budapestre, ahol a Hagyományok Házában zenés, székelyföldi népszokásokat, viseleteket és „legendákat” egymásba fonó előadás részesei lehettünk, mely tartogatott egy pár újdonságot úgy a mohácsi diákoknak, mint nekünk. A Budapestre szánt maradék időt kisebb csoportokra oszolva városnézéssel töltöttük el, elsősorban a budai várat megcélozva, ahonnan beláthatóak a budapesti panoráma legjellegzetesebb tájelemei.

Szombaton Pécsre indultunk. Délelőtt a kerámiájáról híres Zsolnay negyedet fedeztük fel, megtekintettük Gyugyi László lehengerlő gyűjteményét, és élőben néztük végig, hogyan zajlik a cukorkakészítés egy helyi manufaktúrában. A Csontváry-tárlat meglátogatása után szabadon kóborolhattunk a városban, hogy elüssük az időt az estére tervezett színházi előadás előtt. A helyiek vendégszeretetének köszönhetően előadás előtt körbejárhattuk a Pécsi Nemzeti Színház épületét, majd az ottani társulat előadásában néztük meg a Benkő Bence által rendezett Mecseki tigris, vagy amit akartok című, humorral fűszerezett produkciót. Vasárnap Mohácson voltunk, a délelőtti látogatás után a Kanizsai Dorottya néprajzi múzeumban, az egész napot a busójárás kiélvezésére fordítottuk. Ekkorra már a hangulat a tetőfokára hágott, a busók egyre csak szaporodtak a városközpontban, akárcsak a bámészkodók, akik szó szerint a világ minden tájáról érkeztek. A busók fokozott jó hangulata és közvetlensége először enyhén ránk ijesztett, később azonban elkezdtük élvezni az interakciót a szerepükbe magukat teljesen beleélő maszkos alakokkal. Bár legtöbbjük gyalogosan, hangos kolompolás kíséretében közlekedett, találkozhattunk kisebb csoportokkal is, akik a lehető legabszurdabb, nagy valószínűséggel nem túl biztonságos, járművekkel szelték az utcákat. A vásári forgatag egyre csak sűrűsödött, mindenki a felvonulásra és az esti máglyagyújtásra igyekezett.

Hétfőn rövid látogatást tettünk a Mohácsi Történelmi Emlékparknál, majd kezdetét vette a hosszas visszaút. A projekt zárásaként április végén a mohácsi diákok látogatnak el Székelyföldre, látogatásuk fő attrakciója a Szentgyörgy Napok eseményei lesznek.

Damokos Beatrix,
Székely Mikó Kollégium, XI. A

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük