Lábbal integessünk?!
Közírók álláspontja, véleménye közérdekű kérdések, gondok kapcsán.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Bizonyára sokan vannak, akik vakarják a fejüket: húsz esztendő leforgása alatt hogyan is lehet úgy meggazdagodni, hogy Csányi Sándor után másodiknak felkerülj a legvagyonosabb magyarok listájára! Bige László nevével a magyarországi választásokat előkészítő csatákról olvasva találkoztam, s a hírközlő eszközök jóvoltából éppen elég adat jutott el hozzánk is ahhoz, hogy ki-ki örvendezzenk vagy megbotránkozzon, sejtve, hogy a mérhetetlen gazdagság mögött csalásokra, átverésekre is gondolhatunk. Aztán találkoztam Bige László, a magyarországi műtrágya-király nevével N. Kányádi Mihály Szentivánlaborfalváról írott szép monográfiájában, amelyben a szép múltú szentiváni malom dicsőségéről és megbuktatásáról is beszél.
Megtudhatjuk, hogy a dicsőséget annak a mintegy 150 helybélinek köszönhette, akik az évek során nem csupán a környék, de az ország egyik kiemelkedő malomipari vállalatában dolgoztak, de arra is kitér, hogy a nagy fordulat utáni barbár magánosítás rendkívül rövid idő alatt megsemmisítette a száz évre visszanyúló történetet. És itt kerül előtérbe a Bige-jelenség.
A másik Bige, Zoltán volt az (s mellette egyikük fia, Zalán), aki megvásárolta az egész létesítményt, utcára tette az ott dolgozókat, és gyors ütemben minden eladhatót eladtak. A hírhedt privatizáció (ez az idegen eredetű szó illik ide) meghozta a gyümölcsét, pusztító erővel köszöntött rájuk a rombolás, de ilyen méretű pusztításra még a pár évvel korábbi hatalmas árvíz sem volt képes –olvasható a monográfiában.
Abban a ronda „átkosban” nagy haszonnal működő ipari egységet csődbe vitték, utcára került a személyzet, tehát az egész települést ilyen vagy olyan formában magához láncoló iparág megsemmisült. Ugyanúgy, mint Uzonban a szeszgyár, amelyet szintén egy magyar tett tönkre, de az már idevalósi. És ha valaki bepillant Sepsiszentgyörgyön a volt kenyérgyár kapuján, elszorul a szíve. Még a dicsőséges forradalom után valamennyi ideig termelte a kenyeret, de aztán ugyanannak a Bigének a kezébe került, és nyilván, meg is semmisült.
Ám Kommandón ott áll a vadászkastély, ahol rengeteg bukaresti gazdag is építkezett, s időnként helikopter zaja veri fel a csendet. Valamelyik Bige pihenni jár Székelyföldre. Nem Nagyváradra, ahonnan származik…
Nem ártana, ha ez a cikk egy magyarországi lapban is megjelenne.