Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Több mint 22 évvel emelkedett a várható élettartam az elmúlt évtizedekben

Több mint 22 évvel emelkedett a várható élettartam az elmúlt évtizedekben Tech-Tudomány

Világszerte növekedett a várható élettartam 1950 és 2017 között: a nőknél 52,9-ről 75,6 évre, a férfiaknál 48,1 évről 70,5 évre – derül ki egy új tanulmányból.

A Global burden of disease (Betegségek globális terhei) című jelentés a The Lancet című orvostudományi folyóiratban jelent meg. Csak az egyes országokra vonatkozó adatokat tartalmazó függelékek több ezer oldalt tesznek ki. A szerzők a Bill és Melinda Gates Alapítvány támogatásával elemezték a világ 195 országának adatait.

A legnagyobb előrelépés 1950 és 2017 között a gyermekhalandóság területén történt: ezer élveszülésre világszerte 38,9 haláleset jut a korábbi 2016 halálesethez képest. Ugyanakkor 2017-ben még mindig 5,4 millió öt év alatti gyerek halt meg.

Hirdetés
Hirdetés

A közelmúltban zajlott pozitív változások azonban lelassultak, és a jövőben nem lehet ezekre számítani a tanulmányt szerző Christopher Murray, a Washingtoni Egyetem kutatója és munkatársai szerint. „A konfliktusok, például háborúk és a terrorizmus egyre nagyobb növekvő veszélyt jelentenek a globális egészségre. Az ezekhez köthető áldozatok száma 2007 és 2017 között 117 százalékkal növekedett. Ennek a korszaknak az egyik meghatározó járványa az ópiátfüggőség, amely érintettjeinek száma 2017-ben négymillióval növekedett, és 110 ezren haltak meg benne” – írták a kutatók.

A halálesetek négy leggyakoribb oka négy elkerülhető rizikófaktor: a magas vérnyomás, a dohányzás, a magas vércukorszint és a túlsúly, valamint az elhízás. Ezek az összes, 55,9 millió haláleset 51,5 százalékát okozták.

A 2017-ben bekövetkezett halálesetek 73,4 százaléka nem fertőző betegségekre vezethető vissza. Első helyen a szív- és érrendszeri megbetegedések (17,8 millió áldozat) állnak, ezeket követi a rák (9,6 millió elhunyt) és a krónikus légúti betegségek (3,9 millió halálos áldozat). A túlsúly és elhízottság világszerte terjedőben van, több mint egymillió ember hal meg évente a kettes típusú diabétesz következtében.

Hirdetés
Hirdetés

A nem specifikus derékfájás, fejfájás és depresszió a rokkantság leggyakoribb oka 2017-ben. Míg ez már három évtizede megfigyelhető trend, a diabétesz időközben felkerült a negyedik helyre. 2017-ben a krónikus és fájdalmas háti panaszos esetek számát 246 millió becsülték. 995 millió embernek vannak fejfájásból eredő problémái, és 258 millióval növekedett a depressziós betegek száma.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük