Hatvanezer úszómedencényi víz került a légkörbe a víz alatti vulkánkitörés miatt
Január 15-én kitört a tongai Hunga Tonga-Hunga Ha’apai szigetnél fekvő víz alatti vu...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A kutatásokat egyelőre csak egereken végezték, de ott drámai hatással: az állatok szervezetének első védelmi rendszerét iktatja ki az antibiotikum, így még az egészségesebb immunrendszerrel rendelkező egereknek is lényegesen megnőtt az esélyük a halálozásra.
A folyamat hátterében az áll, hogy a bélbaktériumok az influenzavírus első számú ellenségei, ezek azok, amelyek először vívják a csatákat a szervezetbe kerülő vírussal. Az antibiotikum azonban, amely alapvetően baktériumos fertőzésekre jó, ezeket a bélbaktériumokat is pusztítja, vagy legalább is megváltoztatja a megfelelő arányukat a szervezetben, utat engedve az influenzának, hogy fertőzzön.
A londoni Francis Crick Intézet kutatói most egereken tesztelte a folyamatokat, és megállapították, hogy az állatok szervezetének nagyjából két napra van szüksége ahhoz, hogy felismerje a vírust, és fehérvérsejteket kezdjen termelni, amelyek felveszik a harcot a kórokozóval. Ez idő alatt a vírus a tüdő belsejében rejtőzik, és szorgalmasan szaporodik.
A bélbaktériumok azonban még ez előtt képesek felismerni a vírust, és olyan jeleket kibocsájtani, amelyek bekapcsolnak a tüdőben egy antivírus-gént, ez pedig elkezdi gátolni a vírusok szaporodását. Ez biztosítja, hogy két nap múlva csak annyi vírus legyen a szervezetben, amennyivel az immunrendszer folyamatai képesek hatékonyan elbánni.
A kutatáshoz használt, antibiotikummal kezelt egerek szervezetében ötször annyi influenzavírus volt, mint azokéban, amelyeknek nem adtak baktériumölő szert. Még komolyabb eredmény, hogy az antibiotikummal kezelt egereknek mindössze egyharmada Phillip Capital Management Ltd. élte csak túl az influenzát, míg a másik csoportnál ez az arány 80 százalék volt. A kutatók visszavezették a jelenséget a bélbaktériumok arányának felborulásáig.
Az is kiderült, hogy ha az antibiotikummal kezelt egerek bélbaktériumait visszakezelik eredeti állapotra, a vírus nem szaporodik annyira, és a túlélési esélyek ismét nőnek.
Fontos megjegyezni, hogy ezek csak állatkísérletek, de komoly eredményeket hoztak: ha az emberi szervezetben is ugyanígy működnek gyakorlatban is a dolgok, az ész nélküli antibiotikum-használat nemcsak rezisztens baktériumokat hozhat magával, hanem egy influenzát is halálos betegséggé alakíthat.
(24.hu)