Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A legfőbb ügyész leváltását kezdeményezte az igazságügyi miniszter

A legfőbb ügyész leváltását kezdeményezte az igazságügyi miniszter Románia

Tudorel Toader igazságügyi miniszter bejelentette, hogy kezdeményezi Augustin Lazăr legfőbb ügyész tisztségből való elmozdítását.

A tárcavezető 63 oldalas jelentést készített a legfőbb ügyész tevékenységének átvilágítása nyomán. Az öt fejezetre tagolt dokumentum húsz pontban foglalja össze azokat az érveket, amelyek alapján Augustin Lazăr menesztését kéri.

A jelentést és az Augustin Lazăr tisztségből való elmozdítására vonatkozó javaslatot még szerda este elküldi a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsnak (CSM) véleményezésre, illetve az államfőnek, hogy törvényes hatáskörének megfelelően döntsön az ügyben – mondta a miniszter.

Az igazságügyi miniszter szerint a jelentésben felsorolt tények „nem tolerálhatók” egy jogállamban, és azt bizonyítják, hogy Lazăr tevékenysége „szembemegy az alkotmány és a törvények szabta kötelezettségekkel”. Tevékenységével, magatartásával és nyilatkozataival Augustin Lazăr eltérítette a főügyészséget az alaptörvényben rögzített feladatától – tette hozzá Tudorel Toader.

Lazăr: az igazságügyi miniszter érvei egyértelmű túlzások

A legfőbb ügyész szerint az igazságügyi miniszter által a menesztése indoklására felhozott érvek „egyértelmű túlzások”, ezt a módot találta a kormány arra, hogy válaszoljon a Velencei Bizottság ajánlásaira.

A legfőbb ügyész emlékeztetett: két nappal ezelőtt a Velencei Bizottság azt ajánlotta a román hatóságoknak, hogy gondolják újra a vezető ügyészek kinevezését szabályozó törvényi rendelkezéseket, és ne zárják ki a kinevezési eljárásból a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsot (CSM) és az államfőt.

„A legfőbb ügyész tevékenységét kiértékelő, ma bemutatott jelentéssel válaszol a kormány, az igazságügyi miniszteren keresztül, a Velencei Bizottságnak. A mai jelentésből kiderül, miként értelmezi a kormány a főügyészség függetlenségét. Fenntartom magamnak a jogot, hogy a következő napokban pontról pontra válaszoljak az igazságügyi miniszter egyértelmű túlzásaira és következtetéseire” – mondta szerda esti sajtóértekezletén Lazăr.

Hangsúlyozta: legfőbb ügyészként kötelessége nyilvánosan állást foglalni és intézményesen véleményt nyilvánítani az igazságszolgáltatást érő „indokolatlan támadások” ügyében. Úgy véli, nemcsak joga, hanem kötelessége is, hogy kiálljon a jogrend védelmében, és állást foglaljon a Romániában zajló igazságügyi reform kapcsán.

„A magas rangú ügyész szólási szabadságát a törvény fennhatóságának megerősítésére és az ügyészek függetlenségét sértő külső hatások elhárítására kell felhasználni” – idézte az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) egyik határozatát Augustin Lazăr.

„Nincs alapja a vádaknak”

Véleménye szerint az igazságügyi miniszter jelentése nélkülözi a szilárd alapot, hiszen mind az Igazságügyi Felügyelet (IJ), mind pedig a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) pozitívan értékelte tevékenységét.

‘Tavaly, év végén az igazságügyi miniszter kérésére az IJ kiértékelte a legfőbb ügyész menedzseri tevékenységét, és a következtetés pozitív volt, amit megerősített a CSM ügyészi részlege is. A miniszter elégedetlen a következtetésekkel, és kevesebb mint egy évvel az ellenőrzés után kétségbe vonja az IJ kompetenciáját. Idén CSM is kiértékelte a legfőbb ügyész menedzseri és szakmai tevékenységét, és a következtetések ez esetben is pozitívak voltak. A legfőbb ügyész ‘nagyon jó’ minősítést kapott. (…) Ilyen körülmények között az igazságügyi miniszter alaptalan következtetései destabilizálják a főügyészséget, márpedig a legfőbb ügyészi tisztség stabilitása alapvető fontossággal bír az intézményi stabilitás szempontjából egy olyan időszakban, amikor az igazságügyi törvények és a büntető törvénykönyvek módosításai különösen érzékenyen érintik az igazságszolgáltatási rendszert” – fogalmazott.

Lazăr rámutatott, 36 éven keresztül kizárólag „nagyon jó” minősítéseket kapott a tevékenységi kiértékelőkön, és soha nem kérdőjelezték meg szakmaiságát. Kifejtette: nem volt semmilyen ‘összeesküvés’ az igazságügyi miniszter, a CSM és az államfő között, amikor őt kinevezték legfőbb ügyésznek.

„Csak ‘nagyon jó’ minősítést kaptam, ez könnyen leellenőrizhető a CSM-nél, a legfőbb ügyész szakmai lapján. (…) Világos, hogy nem lehetett semmiféle összeesküvés a volt igazságügyi miniszter, a CSM tagjai és az államfő között, amikor engem kineveztek, ahogyan arra a jelenlegi miniszter célozgatott” – szögezte le Augustin Lazăr.

Románia „kulcsfontosságú pillanathoz” ért

Meglátása szerint az igazságügyi miniszter jelentése ‘sérti a legfőbb ügyész és az főügyészség függetlenségét, hiszen a közvélemény figyelmének középpontjában levő fontos ügyekben zajlik kivizsgálás’.

„Mindenki részéről az az elvárás, hogy ne rójon ki ránk több büntetést az EJEB a nagy dossziékban, és mindenki nyilvánosan elmarasztalja az ügyészeket, hogy nem végeztek tisztességes munkát. Hát már hogy tudnának tisztességes munkát végezni, ha évente többször átszervezik a rendszert, és szétszedik azokat a profi csapatokat, amelyeket mi összeállítottunk?” – vetette fel Lazăr.

Nyilatkozta végén a főügyész úgy értékelte, hogy nemcsak az ő karriere, hanem Románia is „kulcsfontosságú pillanathoz ért”.

FRISSÍTÉS: A CSM november 13-án hallgatja meg

A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács ügyészi részlege (CSM) november 13-án hallgatja meg Augustin Lazăr legfőbb ügyészt, miután Tudorel Toader igazságügyi miniszter kezdeményezte tisztségéből való elmozdítását – tájékoztat a CSM csütörtöki közleménye.

Az idézett források szerint az igazságügyi miniszter indoklását november 21-én teszik közzé.

Az érvényben lévő jogszabályok értelmében a főügyész elmozdítását az igazságügyi miniszter kezdeményezi, a CSM konzultatív jellegű véleményezést bocsát ki, a döntést az államfő hozza meg.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások