Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Brüsszelben is kezdik belátni, hogy Romániában túlszaporodtak a medvék

Brüsszelben is kezdik belátni, hogy Romániában túlszaporodtak a medvék Románia

Az Európai Parlament Petíciós Bizottsága (PETI) elfogadta november 29-én azokat az ajánlásokat, amelyeket a medvével kapcsolatos májusi erdélyi tényfeltáró látogatása során szerzett tapasztalatai és információi alapján jónak látott.

Hirdetés
Hirdetés

Kovászna, Hargita, Maros és Brassó megye tanácselnökei még 2019-ben fordultak petícióval a bizottsághoz az ember-medve közötti együttélés problémáival, ennek köszönhető, hogy ez év májusában az európai parlamenti küldöttség Vincze Lóránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő kezdeményezésére ellátogatott Romániába, ezen belül Székelyföldre, hogy személyesen tájékozódjon a medveproblémával (és az illegális fakitermeléssel)  kapcsolatban.  

Jó hírt közölt Vincze Lóránt

A bizottság most úgy látja, hogy „Romániának olyan törvényeket kell alkotnia, amelyek által a barnamedve védelme és a lakosság érdekei összeegyeztethetők, hiszen a medvetámadások emberi áldozatokat követeltek és súlyos hatással voltak a gazdák számára” – tette közzé közösségi oldalán Vincze Lóránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő szerdán.

Az ülésen bemutatott jelentés rámutat, hogy a barnamedve szigorúan védett állatfaj, a populáció azonban látványosan növekedett az elmúlt években – többek között a szigorú uniós jogszabályok miatt –, ennek következtében pedig megnőtt a konfliktusok száma. A jelenleg fennálló helyzetet a jelentés szerint sürgősen kezelni kell, ezért az ajánlások arról szólnak, hogy az Európai Bizottság vizsgálja felül a medve szigorúan védett státusát azokban a régiókban – így Romániában is –, ahol túlszaporodtak, továbbá az Európai Bizottság és a tagállamok határozzák meg a megelőző intézkedések és kompenzáció megfelelő és hosszú távú finanszírozási lehetőségeit, a tagállami hatóságok pedig könnyítsék meg a kártérítések kiutalását.

Az ajánlások javasolják ezen felül a károkról szóló uniós szintű információgyűjtést a szükséges intézkedések meghozatalának kiindulópontjaként. Vincze Lóránt javaslatára a PETI azt is kéri, hogy az Európai Bizottság nyújtson segítséget az átfogó adatgyűjtéshez a barnamedve-populációról és annak hatásairól.

Vincze azon az ülésen, amelyen ezeket az ajánlásokat elfogadta a PETI-bizottság, azt tapasztalta, „a képviselők többsége a mi oldalunkon volt.”

Hogyan tovább?

Az ajánlások további útjára, jövőjére és a gyakorlatba ültetés időpontjára is rákérdeztünk Vincze Lórántnál.

Mint jelezte „a Petíciós Bizottságban a szerdai szavazással lezárultak a romániai tényfeltáró úttal kapcsolatos vizsgálatok. Az ajánlásokat a PETI megküldi az illetékes helyi, regionális és nemzeti hatóságok, illetve az Európai Bizottság számára. Mivel ajánlásokról van szó, azok nem kötelező érvényűek, de az Európai Parlament PETI bizottságának ilyen jellegű ajánlásai elsősorban politikai nyomásgyakorlásként érvényesíthetők, ezért is fontos, hogy milyen jellegű javaslatok születtek a barnamedve témájában. A tényfeltáró út alapját képező petíciók továbbra is nyitva maradnak, és ahogy a jelentés fogalmaz,  »a fejlemények függvényében egy későbbi időpontban döntéseket hoznak e petíciókkal kapcsolatos további lépésekről«.”

Az RMDSZ-es politikus szerint az a Petíciós Bizottság keretében annyit jelent majd, hogy pár hónap múlva, ha a képviselők úgy döntenek, ismét napirendre tűzik a petíciókat vagy azok egy részét, és megnézik, történt-e előrelépés az ajánlások alapján Romániában. „Tehát ez egy monitoringot, azaz folyamatos figyelmet biztosít a képviselőknek, és azt, hogy napirenden tartsák a témát, vélhetően addig, amíg a kívánt eredményt a kérdésben el nem érik. Az ilyen folyamat pedig a címzett feleket cselekvésre készteti. Ebben az esetben nemcsak a nemzeti hatóságok, hanem a Bizottság döntéseit is várjuk.”

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások