Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Veszélybe kerülhetnek a kis falusi iskolák

Veszélybe kerülhetnek a kis falusi iskolák Kovászna megye

Megjelent az összevont osztályok szervezésének új módszertana, amelynek legnagyobb újdonsága, hogy a jövő tanévvel kezdődően a nyolcadikosokat létszámuktól függetlenül külön osztályba kell szervezni. Ez az intézkedés azonban kihat a tanárok létszámára, illetve óraszámára, jelenleg e várható következmények felmérésével foglalkozik a háromszéki tanfelügyelőség is, amelynek vezetőjét, Kiss Imrét kérdeztük.

Hirdetés
Hirdetés

Az új tanügyi törvény alkalmazásához többtucat módszertan kidolgozása szükséges, ami igencsak vontatott folyamat. A szimultán osztályok szervezésére vonatkozó metodológia a január 10-i Hivatalos Közlönyben jelent meg. Kiss Imre főtanfelügyelő elmondta, ennek újdonsága, hogy a nyolcadikosokat létszámuktól függetlenül, tehát akár egy-két gyermeket is külön osztályba kell besorolni.

Eme rendelkezés mögött az a megfontolás áll, hogy mivel az érintett diákok képességvizsga előtt állnak, számukra kedvezőbb körülményeket kell teremteni a felkészülésükhöz. Ebből kifolyólag azonban visszás helyzetek is kialakulhatnak, amikre nem tér ki a módszertan. Nőhet a tanárok óraszáma, illetve az állások száma is, mondta a főtanfelügyelő, de jelenleg külön-külön elemzik a kis iskolákban előforduló helyzeteket és azt, hogy ezek hogyan kezelhetők, illetve a beiskolázási tervet milyen mértékben befolyásolják.

„Lehet, hogy egy iskolában 13 öt-nyolcadikos diák tanul – példázta az előforduló bonyodalmat a főtanfelügyelő. – Ha vannak évfolyamonként négyen, de közülük csak egy nyolcadikos, akkor eddig ebből két osztály volt kiállítható, egy nyolcas és egy ötös létszámú. Ha most a nyolcadikos külön osztályba kerül, akkor – hogy ne nőjön a tanárok óraszáma – vagy marad mellette egy összevont osztályom, amibe három évfolyam kerül (ez is nemkívánatos), vagy lenne egy két évfolyamos szimultán osztály, egy második négy diákkal, illetve egy mindössze egyetlen nyolcadikossal működő osztály. Ebből újból plusz órák származnak.”

Az egyik háromszéki kis iskola igazgatója, aki csak névtelenül vállalta, hogy megszólal ez ügyben, bevallotta, sok fejfájást okoz neki ez a rendelkezés, mely szerinte csak arra való, hogy a vidéki kis iskolákat felszámolják. Emellett az a rendkívül nemkívánatos hozadéka is megvan, hogy a pedagógust zsarolhatóvá teszi, hiszen a szülő, ha bármi nem tetszik neki az iskolában, azzal fenyegetőzhet, hogy fogja a gyermekét, és átviszi egy másik iskolába, ami akár egy osztály, illetve egy vagy több tanári állás megszűnését is eredményezheti.

A nyolcadikosoknak különben a fő tantárgyakat eddig is külön oktatták, erről viszont nem sok szó esik – cáfolta az új módszertan jogosultságát. Az is előrevetíthető, hogy ezután a gyermekekért az eddigieknél is nagyobb verseny folyik majd a falusi iskolákban, és már nemcsak a városi iskolákkal kell „harcolniuk”, hanem a szomszéd falvak tanintézményeivel is – sorolta az ellenvetéseit az igazgató.

Fotó: Gábos Albin

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2024. január 16., 21:48
    ÉRTÉKELÉS: 10

    Most akkor az a cél,hogy megmeneküljön egy tartaleklángon működő tanerő állása vagy,hogy az a szerencsétlen gyerek normális osztályközösségben fejlődjön és ne egy összevissza kevert osztályban?

    • User
      Dátum: 2024. január 18., 6:34
      ÉRTÉKELÉS: 1

      Válasz a válaszra: kis felsőháromszéki falu elemi iskolájában 1-4 osztályban összesen 11 gyerek tanul. A felső tagozat diákjai iskolabusszal a község központba járnak. A 11 gyermeket két nem túl felkészült tanerő oktatja. Amikor ötödik osztályba átkerülnek a tanárok fogják a fejüket, olyan gyengécskék a gyerekek. De a két középszerű tanerőt tartani kell , mikor ott az amúgy is járó iskolabusz és egy normális iskolai fejlődés lehetősége a központi iskolában. Ehelyett nyomorgatjuk összevont osztályokban, külön takarítónővel, külön fűtéssel, külön karbantartásra váró épülettel. Én nem értem. Lehet ön érti. Lehet ön is vegyes osztályba járt…

  • User
    Dátum: 2024. január 17., 17:49
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Az a gond, hogy lassan fogy a gyerekek szama, sok fiatal kuldoldre ment, a gyerekeik is ott jarnak iskolaban, meg sokan a gyerekeiket varosi iskolaban viszik, igy a falusi iskolak lassan elneptelenednek, meg a szinvonal is gyengebb mint a varosi iskolaban.

  • User
    Dátum: 2024. január 18., 12:02
    ÉRTÉKELÉS: 4

    Akinek nem tetszik fogja a gyerekét és vigye a,, bezzeg” iskolába. Ne itt fanyalogjon.És kihez képest nem elég képzett a tanítónő? Ja, a kedves szülőhöz képest… Értem. Hát akkor tessenek helyet cserélni!

  • User
    Dátum: 2024. január 19., 5:58
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Aki hülye,az is marad. Nem bezzeg iskoláról volt szó, hanem normális körülmények között zajló eredmény orientált oktatásról. Ön is vegyes osztályba járt.

  • User
    Dátum: 2024. január 19., 9:30
    ÉRTÉKELÉS: 6

    Kisebb városból költöztem Sepsire valamikor régen és határozottan kijelentem, hogy a hírös Mikó tanárai meg se közelítették az otthagyott iskolám tanárait, tudásban, lelkesedésben, leadási képességekben egyaránt.

  • User
    Dátum: 2024. január 19., 13:18
    ÉRTÉKELÉS: 0

    A,, leadási képesség”(😂) arányos kell legyen a diák,, felfogó képességével”! Most már érted, hogy számodra miért volt,, érthetőbb” kisiskolád tanárainak magyarázata? Mert azt könnyebb volt,, megérteni”. Nem a kút mély, kedves barátom, hanem a kötél rövid!