Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nincs több halogénizzó

Nincs több halogénizzó Kovászna megye

Nem árusíthatják az Európai Unióban, így Romániában sem szombattól a 60 éve forgalomba helyezett hagyományos villanyégőket. Ezeket az Európai Bizottság közel tízéves döntése értelmében vonták ki forgalomból szeptember 1-től.

A romániai fényforráspiacon mintegy 20 százalékot képvisel a halogén normál és gyertyaizzók aránya, ezeket szeptember 1-je után ki kell vezetni a piacról. A folyamatnak határideje is van – magyarázta Álmos Zoltán szaküzletvezető, hozzátéve, a meglévő árut még eladják, de nem töltik fel a készletet. Jövőben már csak a kis, R7 vagy G9-es foglalatú izzókat vásárolhatják és adhatják tovább.
– A G9 fejű halogénizzók tartósak, bekapcsoláskor azonnali 100%-os fényt nyújtanak, az R7-es égők pedig ceruzaizzók, és ezek is költséghatékonyak. A legjobb azonban a LED-es technológia, azt kell használni, legfőképpen takarékossági, környezetvédelmi okokból – fejtette ki a mérnök szakember.
A törvénykezésnek is ez a legfőbb oka, ugyanis, a hagyományos izzók csak a felhasznált energia kevés százalékát sugározzák fény formájában, a maradék 95–98% energia hővé alakul át, melegítve a környezetet. Az üzletvezető azt is elmondta: a legtöbben már LED-égőket vásárolnak, de nagy a kereslet a kompakt fénycsövekre is, ezek az izzók egy új fejlesztésének az eredményei. Így, 80%-kal kevesebb elektromos áramot használnak fel ahhoz, hogy ugyanolyan fénnyel világítsanak, mint egy hagyományos izzó. A szakember példát is mondott: egy 9 W-os kompakt fénycső által kibocsájtott fény egy 60 W-os izzó fényével egyenértékű. A LED-izzók a fény előállításához alacsony áramot és feszültséget használnak, és nagy az élettartamuk, akár 100–150 ezer óra is lehet. Bár a mindennapi szóhasználatban LED-izzóknak hívjuk, a LED nem izzik, hanem világít – tette hozzá Álmos Zoltán.
Azt is kiemelte: észrevételei szerint a sepsiszentgyörgyiek környezettudatosak kezdenek lenni ebből a szempontból, a hosszú távú, környezetkímélő megoldásokat keresik lámpatestek, izzók, fénycsövek vagy akár kapcsolók – itt is vannak fényszabályzó lehetőségek – választásakor, de a már nem használt, kiégett izzókat is leadják a szaküzletekben.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. szeptember 6., 9:21
    ÉRTÉKELÉS: -5

    A szomorú csak az, hogy mindez hazugság és pontatlan tájékoztatás. Hazugság a LED-es égők töbszázezer órás élettartama. Valójában annyit sem tartanak, mint az izzószálas égők. Pontatlan pedig azért, mert a szerző nagy fizikai felkészültségével összemossa a halogén égőt a hagyományos izzólámpával. Még jó, hogy szakember magyarázta el neki!

    • User
      Dátum: 2018. szeptember 6., 18:40
      ÉRTÉKELÉS: 0

      A kocsiba benzint vagy gázolajat kell rakni…a világítás petróleummal lesz…petróleum lámpa,milyen szép a lángja…na ez tréfa volt,de most komolyan led-es égőket ,már most az új autókban az van,valamit kitalálnak,vagy az autókhoz tovább is engedélyezik a halogéneseket…G9-es már régóta van a K-ba Osram márkájú van jó drágán.Csak éppen a parajdi sólámpákba már nem jók,mert ezek már nem adnak le hőt,tehát a sót nem párologtatja csak kivilágítja,haszontalan dologgá teszi ,még lámpának sem jó mert a szürke só nem engedi át a fényt,oda leget tenni a tehenek elé,hogy nyalják.

  • User
    Dátum: 2018. szeptember 6., 11:02
    ÉRTÉKELÉS: -12

    Ne busuljatok mert Szerbiabol es Ukrajnabol hoznak be izzoszalas egoket amennyi csak kell annyit.Ezzel csak a „kontrabandat” es a feketepiacot segitik elo,ugyanugy mint a cigarettak dragitasaval.Es milyen jo,hogy letiltottak legalabb a fekete cigarettapiac mellett most lessz meg egy feketepiac amibol munka nelkul meg lehet elni.Eljen az Europai Unio! (PS.A szeszesitalt is be kene tiltsatok,hogy ezzel is lehessen feketezni.)