Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kényszerhelyzetben az iskolák

Kényszerhelyzetben az iskolák Kovászna megye

Megszűnik a bitai elemi iskola, mert még az összevont osztályhoz is kevés gyerek maradt az intézményben, sokan ugyanis városra viszik gyermeküket (ez minden Szentgyörgy környéki falura érvényes). Utánpótlás sincsen, mert a faluban az óvoda már korábban megszűnt. A hírre reagálva Bálint József, az EMSZ területi elnöke egy másik iskolaügyben is állást foglalt: Középajtáról a felső tagozatot költöztetik Nagyajtára, mert szakmai szempontból ez így indokolt, viszont a helyi közösségnek ez nincs ínyére.

Ami a bitai iskolát illeti, idén is csak hat diákkal, különleges engedéllyel működött, de négy gyermekkel, amennyi jövőre lenne, végképp nem tartható fenn az intézmény. A kicsik jövő évtől a községközpont Réty iskolájába fognak járni, ahol minden körülmény megvan a jó színvonalú oktatáshoz, a helyi önkormányzat „a tenyerén hordozza az iskolát” – fogalmazott Már Orsolya igazgató, és az iskola egy 100 ezer euró értékű pályázatnak köszönhetően nemrég modern digitális eszközökkel gazdagodott. Ráadásul itt különálló I–IV. osztályok vannak.

Hirdetés
Hirdetés

A nagyajtai önkormányzat a tanfelügyelőséggel egyeztetve a középajtai iskola gimnazistáit akarja elköltöztetni a községközpontba, mert itt is túl kevés a gyermek, és nem kifizetődő az iskolafenntartás. Ezt a faluközösség, a szülők, pedagógusok jó része ellenzi, és érezhetően egymásnak feszülnek az emberek. Miért kell a közösségeket bomlasztani, egymás ellen fordítani? – tette fel az RMDSZ-nek címzett kérdést az EMSZ területi szervezetének elnöke. A többség diktatúrája legyőzte az észérveket – vonta le a súlyos következtetést Bálint.

A nagyajtai Kriza János Általános Iskola igazgatónője, Benkő Klára szerint egy igazgató soha nem akar osztályösszevonást, erre csak rászorítják a körülmények. Ez a folyamat már korábban elkezdődött, egy óvónői és három tanítónői állás megszűnt az iskolában a csökkenő gyermeklétszám miatt, akkor már sejthető volt, hogy ez a nagyobb osztályokat is érinti. Középajtán jelenleg összesen 22 gyermek tanul két szimultán osztályban, az 5. a 7.-kel, a 6. a 8.-kal van összevonva, a következő tanévben pedig az a helyzet állna elő, hogy az összevont osztályokban is a minimális 10 alá csökkenne a létszám. A tagozat elköltöztetése szakmailag indokolt, a gyerekek érdeke az, hogy saját korosztályukban, külön osztályban tanuljanak. Ha a középajtai gyerekeket Nagyajtára viszik – idén az egyik szimultán osztályt, jövő tanévtől a következőt – akkor lesz egy homogén 5., 6., 7. és 8. osztály, amelyikben sokkal jobban lehet tanulni, és a pedagógusoknak is könnyebb a tananyagot átadni. A képességvizsga előtt ez fontos szempont.

Tagozatösszevonás nélkül viszont ez nem lehetséges.

Ezt Kiss Imre főtanfelügyelő is megerősítette. Összevont osztályok a megyében már alig működnek, ha egy mód van rá, mindenütt a községközpontokban, koncentrálják a gyermekeket, hogy életképes osztályok legyenek, ne 4–5 gyerek itt is, amott is osztott osztályban, persze azt is nézve, hogy egy iskola megszüntetését a végsőkig elkerüljék. Nagyajtára iskolabusz viszi-hozza majd a középajtai diákokat, a két iskola közti távolság – tehát az ingázás kényelmetlensége is – kicsi, 5 perc alatt megteszik az utat.
Korábban már volt arra is példa, hogy osztályok Nagyajtáról mentek Középajtára, és fordított irányban is megtörtént ez, de akkor az iskolák még különálló pénzügyi központok voltak.

Amúgy a két közösség között nincsenek ellentétek, csak ha ezt egyesek szítják – mondta az igazgatónő, aki mindkét falut jól ismeri. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások