Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Házasságkötésre is lehetőség lesz a Székely Nemzeti Múzeumban

Házasságkötésre is lehetőség lesz a Székely Nemzeti Múzeumban Kovászna megye

Jövő évtől akár a boldogító igent is ki lehet majd mondani a teljes felújításon átesett Székely Nemzeti Múzeumban. Az exkluzív szolgáltatással egyrészt nyitnának a nagyközönség felé, másrészt kiegészítenék a kormányzati intézkedések nyomán megtépázott költségvetésüket.

Hirdetés
Hirdetés

Vargha Mihály intézményvezető megkeresésünkre elmondta: élő múzeumot szeretnének működtetni, és olyan eseményeket kívánnak tartani, amelyek bevételt hoznak a nehéz gazdasági időszakban. „Egyik napról a másikra úgy lekorlátoztak, hogy nem költhetünk szinte bélyegre sem. Kellenek a pénzforrások, mert úgy érezzük, kigyúlt a piros lámpa. A megyei tanács támogat bennünket, nagyon jó a kapcsolatunk, de minden jóakarat mellett meg kell vizsgálnunk, honnan tudunk még pénzt bevonzani” – fogalmazott a múzeumigazgató. Hozzátette, a hasonló kezdeményezések a nyugati múzeumoknál természetesek, nálunk viszont még tabunak számítanak.

Elmondta, az újranyitást követően múzeum iránt nagyon nagy az érdeklődés, önkénteseket is be kell vonniuk, hogy minden csoportot fogadni tudjanak, ennek ellenére a bevételük csupán 35 százalékát teszi ki a belépőjegyek ára. „A jövedelmünk 60-65 százaléka a régészeti ásatásokból jön. Néhány emberünk „a föld alatt él”, egész évben, márciustól novemberig ásunk” – osztotta meg velünk Vargha Mihály.

Az esküvők kapcsán elmondta, az épületben található egy Kós Károly által tervezett szentély, amelyben a házasodni vágyók szűk családi körben mondhatnák ki a boldogító igent. „A terem, amiből a szentély nyílik, a reformációt képviseli, egy templombelsőre hasonlít, a szentély pedig a katolicizmust. Kós Károly a felekezetek közti békét akarta ezzel hirdetni” – tudatta.

A helyiséget az előző vezetőség idején raktárnak használták, majd Vargha Mihály kezdeményezésére kitakarították, kimeszelték, és restaurálását követően a 300 éves zabolai szárnyas oltárt helyezték el benne. Jelenleg egy kisebb egyháztörténeti kiállítás tekinthető meg a szentélyben, ám az élő múzeum jegyében szeretnék a házasulandók rendelkezésére (is) bocsátani.

Hozzátette, a szentélyben akár polgári, akár egyházi esküvőket is lehet tartani, és a jövő évtől szeretnék elindítani ezt a díjköteles szolgáltatást. „Ez egy exkluzív lehetőség lenne, elsősorban a tehetősebb polgárok számára. Ugyanakkor a múzeum egyben reklámozza is magát ezzel” – mondta, hozzátéve, hogy ez csak egy plusz bevételi forrás lenne, az eredeti küldetésüket nem adják fel.

A múzeumigazgató a bevételek növelése érdekében adománygyűjtő eseményeket is szervezne. „Szeretnénk olyan fegyelmezett, civilizált csoportokat meghívni, akik tudják, hogy mi a múzeum, és olyan eseményeket szervezni, amelyek egyrészt jó reklámot jelentenének a múzeumnak, másrészt behoznák azt a pénzösszeget, ami lehet, hogy három hónap alatt se gyűlne össze a belépőkből” – mondta.

Fotó: Pinti Attila

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2023. november 15., 8:58
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Mi az, hogy nincs penz de azert megvalogassuk a klienturat, mar ne rohogtessek magukat egy felol sirdogalunk hogy nincsen penz mas felol meg valogassuk az EXKLUSZIV KLIENSEKET !!!

  • User
    Dátum: 2023. november 15., 15:13
    ÉRTÉKELÉS: 5

    A kereszténység gyengeségét mutatja, hogy nyugaton már kocsmát nyitanak templomokban, diszkót rendeznek,stb. Nem vagyok ellene, hogy templomokban klasszikus zene és egyéb,, világi „produkció helyet kapjon, mert,, ami szép az Istennek is tetszik” (K. I), de kéne legyen egy határ. A püspöknek mi a véleménye a Farkas utcai divatbemutatóról? (Én nem hallottam róla, de elképzelhetőnek tartom, Kolozsvár is átesett bizonyos tekintetben a ló másik oldalára ) Ha igaz, akkor az orra előtt történt! Zsinagógában fordult elő már ilyesmi? Mert ez bizony kimeríti a megszentségtelenítés fogalmát És az engedélyt nem a hívek adták, az biztos.

    • User
      Dátum: 2023. november 15., 19:59
      ÉRTÉKELÉS: 4

      Egy természetes folyamat. Nem sokkal különb az egyházszakadásoktól. Egyrészt az iskolázottság és a növekvő életszinvonal velejárója, hogy az ember megkérdőjelezi a régi tanokat és szokásokat, illetve nem az a fontos már, hogy imádkozzon a jobb létért. Másrészt a berögződtség és a méltóságok kétszínűsége is elidegeníti a híveket. Ha meg nincsenek hívek, nincs bevétel, nem lehet fenntartani az ingatlanokat. Így lesznek a templomokból üzletek vagy akár vendéglők. Az alternatíva az enyészet.

  • User
    Dátum: 2023. november 16., 1:37
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Sajnos külföldön elég sok helyen olvasható, hogy a templomkerttől a gyóntatófülkéig kefélni járnak oda és felnőtt videókat forgatnak ott, és feltöltik a netre. Olyan lett ott a templom, mint a színház hátsó sorai előadás alatt lekapcsolt villannyal, ahová a boldogtalanok kefélni járnak, mert nincs jobb helyük.

  • User
    Dátum: 2023. november 16., 12:46
    ÉRTÉKELÉS: -1

    Itt lesz az a menedékház, ahol nem kérdezik a párod nemét. Ki van ez találva. A sarki húsművész is összead, csak a papírokra napokig várni kell. Ha halálra etted magad, akkor is van szebb jövő, még egyházadós bizonylat sem kell.