Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A következő tanévtől ismét indul drámaosztály a Plugorban

A következő tanévtől ismét indul drámaosztály a Plugorban Kovászna megye

Románia első magyar nyelvű, akkreditált középiskolás drámatagozata 2000 óta működik Sepsiszentgyörgyön, a Plugor Sándor Művészeti Líceumban. Diákjai ez idő alatt sok elismerést gyűjtöttek be egyéni és csoportos fellépésekkel egyaránt. Jövőre újra felvételt hirdetnek a drámatagozatra, addig a jelentkezők ingyenes előzetes felkészítőkön is megismerkedhetnek az iskola munkaformáival, a tantárgyakkal, pedagógusokkal.

A kétévenként indított drámatagozaton komplex szakképzés zajlik, amely a színház és dráma szakterületeinek oktatása mellett kiemelt figyelmet fordít a fiatalok személyiségének kibontakoztatására, fejlődésének segítésére, az önazonosság, önállóság és személyes hitelesség elérésének reményében – közölte Prezsmer Boglárka színházpedagógus, aki pár éves megszakítással a kezdetektől jelen van a drámaosztályok életében. A drámatagozat vezetését e tanévtől vette át Fazakas Misitől, az Osonó társulat alapítójától, aki a társulattal együtt Budapestre költözött. A Plugor Sándor Líceumban az alábbi szaktárgyakban lehet tapasztalatot szerezni, kutatni: színészmesterség, improvizáció, drámajáték, beszédművelés, művészi beszéd, disputa, színpadi mozgás, bábképzés, színháztörténet, médiaismeret, kreatív írás és filmművészet. A szaktantárgyakat szakképzett tanárok, dráma- és színészpedagógusok vezetik, az pedig, hogy a diákok számtalan díjat hoztak haza tantárgyversenyekről, országos és nemzetközi fesztiválokról, azt bizonyítja, jól végzik munkájukat. A színházművészeti szak számos alkalommal elnyerte a legjobb romániai drámatagozatnak járó minisztériumi díjat is, amire különösen büszke Prezsmer Boglárka, hiszen legutóbb, tavaly is 12 román csoport között ismerték el kimagasló teljesítményüket. Magyar drámaosztály Sepsiszentgyörgyön kívül még Marosvásárhelyen működik, ennek ellenére is van, aki a Plugor Sándor Művészeti Líceumot választja.

A színjátszás és az ebben való elmélyülés hasznáról már sokszor hallhattunk, sokan pedig meg is tapasztalhatták iskolás éveikben: a kamaszok a képzés során feloldódnak, levetkőzik gátlásaikat, így közelebb kerülnek önmagukhoz és eleven marad kíváncsiságuk társaik, illetve a világ iránt. Fejlődik kommunikációs készségük, tágul a világról és az emberről szerzett tudásuk és gondolkodásmódjuk, bátrabban vállalják önmagukat a mindennapi életben is. Ezek a líceumi évek elsősorban az önismeret, a személyiség fejlődéséről szólnak – tudtuk meg a tagozat vezetőjétől. Mindamellett a diákok természetesen szert tesznek a szakma ismeretére is, jártasak lesznek a film- és színházművészet nyelvrendszerében, illetve jól eligazodnak a többi művészeti ágban is. Az iskola elvégzése után a diákok a kötelező érettségi mellett szakvizsgáznak is, így szakképesítést elismerő oklevelet is kapnak. A tanulásnak kedvez a kis létszám, mely a drámaosztályban maximum 15 fő, de jelenleg egy nyolcfős osztály is működik a művészeti líceumban.

A kis létszámú osztály kedves a kibontakozásnak és az összekovácsolódásnak.

„Rengeteget foglalkozunk a személyiséggel, mert ez a színház hangszere. Tehát a drámaosztály kapcsán nem föltétlenül a színész előképzésre kell gondolni, inkább arra, hogy a fiataloknak esélyt adunk arra, hogy megtalálják, mire van leginkább elhivatottságuk. Persze minden évben tehetséges gyerekek kerülnek a színi pályára is”, mondta a tagozatvezető. A drámaosztály elvégzése nagy esélyt nyújt a művészeti egyetemek színész-, bábszínész-, rendező-, teatrológia szakára való bejutásra. Az állandó beszédtechnika és művészi beszéd órák, valamint a fejlett kommunikációs készség elősegíti a jogi, politikai, pedagógiai pályákon, illetve a média területén való érvényesülést. A filozófia, pszichológia, szociológia, teológia, hitoktatói, gyógypedagógiai szakokra is megkönnyíti a felvételit a színészosztályban szerzett ember és önismeret: az elmúlt évek végzettjeit minden felsorolt pályán megtaláljuk, de van köztük orvos és olyan is, aki saját falujában foglalkozik a műkedvelő színjátszókkal. Ez szintén rendkívül fontos közösségépítő tevékenység. Színészként hasznosítja a tanultakat – többek között – Gecse Ramona, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház színésznője, Imre Éva, aki a kolozsvári magyar társulat tagjaként már több díj birtokosa, de Nagy Botond országszerte elismert rendező is a tagozat diákjaként került közelebb a színházművészethez.

A középiskolai drámaosztályba többnyire a székely megyékből jelentkeznek. A távolabbról érkező diákok számára az iskola emeletén bentlakást biztosít a líceum. Eddig nyolc drámaosztály ballagott el, jelenleg két évfolyama van a tagozatnak.

Október 14-én, 15 órakor a Plugor Sándor Művészeti Líceum Visky Árpád drámatermében indul a felkészítő foglalkozások sorozata az érdeklődők számára. Ezt követően november 11 -én, 15 órakor lesz felvételi felkészítő. Érdeklődni a 0748409437-es telefonszámon, vagy a dramatagozat00@gmail.com címen lehet.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük