Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Szentgyörgyön nincsen gond

Szentgyörgyön nincsen gond Kovászna megye

Állami támogatásban részesülnek a meglévő bölcsődék, újak finanszírozására is biztosít a kormány pénzt a központi költségvetésből, igaz, csak 2019 őszétől. A Szabó Ödön RMDSZ-képviselő által kidolgozott törvénytervezetet aláírta az államfő is, adta tudtul nemrég közleményben a magyar érdekképviselet.

Az RMDSZ közleménye szerint Romániában jelenleg alig 40 helységben, többnyire nagyvárosokban működnek állami (azaz önkormányzati) fenntartású bölcsődék. – A gyerekvállalást csak úgy lehet ösztönözni, ha támogatjuk a kisgyerekes családok boldogulását, az anyák visszatérését a munkaerőpiacra, ehhez pedig országszerte több bölcsődei hely kell – nyilatkozta a téma kapcsán Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.
Háromszéken a szentgyörgyi polgármesteri hivatal odafigyel a bölcsődék fenntartására, mind a volt svájci villában működő Kós Károly utcai, mind a Csíki és Állomás-negyedi óvodák bölcsődei csoportja megkapja a kellő támogatást, mert városszerte nagy szükség van rájuk.
Tankó Vilmos, a Közösségfejlesztési Igazgatóság vezetője elmondta, az állami bölcsődébe év elején mintegy 60 gyermeket írattak be, mindenkit fogadtak, aki jelentkezett, tudván, hogy rendszeresen a beiratkozottak mintegy 2/3-a jár, így a személyzet két csoportban meg tudja oldani az ellátásukat, gondozásukat. A szülők hozzájárulását a fizetés és a család nagyságának, összetételének függvényében 4,5–6 lej között állapítják meg, a működtetéshez szükséges 35 lejes (egy főre jutó) költség további részét az önkormányzat állja.
Már több mint ötven név szerepel a várólistájukon, tudtuk meg Grüman Rozáliától, az Ady Endre Általános Iskola igazgatónőjétől, aki a Napsugár Napközi Otthon mellett működő bölcsődéért is felel. Ide hatvan gyermek jár öt csoportban, azok az anyukák, akiknek őszig lejár a gyermeknevelési szabadságuk, már most beíratták a kicsit. A körülmények nagyon jók, egy gyerekért napi 5,50 lejt fizetnek a szülők. Az igazgatónő üdvözölte az állami finanszírozás hírét, mert elmondása szerint a gyermekek után nem jár fejkvóta, hiába tartoznak az óvodához, a gyermeklétszámba sem számítanak bele. A nevelőszemélyzet státusa is felemás, mert saját költségen kell képezzék magukat, nem tanügyi személyzetként vannak nyilvántartva, így nem mehetnek fokozati vizsgákra, régiségüket sem a pedagógusokra vonatkozó szabályok alapján számolják ki.
Hasonló várólista van a Csíki negyedi Árvácska Óvodához tartozó bölcsőderészlegen, ahol jelenleg 100 gyermek van négy csoportban, de már letették a kérést, hogy létrehozhassanak egy ötödiket – nyilatkozta Albert Andrea, a Gödri Ferenc-iskola igazgatónője, aki ugyancsak helyeselte a törvényhozói kezdeményezést. – Ha a gyermeknevelési szabadság kétéves, de a gyermeket csak 3 éves kortól fogadja az óvoda, akkor mit csináljon a szülő? Hatalmas az igény a bölcsődére, manapság nehéz megfelelő dadát találni a kicsik mellé. Kifejtette, véleménye szerint fontos, hogy minél több gyermek kerüljön közösségbe, ahol szakmai felügyelettel a fejlődésük is kellőképpen biztosított.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük