Kenyér a nemzeti fonatban
Közírók álláspontja, véleménye közérdekű kérdések, gondok kapcsán.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Induljanak el felénk mindazok, akik a nemzet nagy bajaiban velünk, mellettünk voltak, felejtsük el azokat, akik közöttünk, de ellenünk. Csoóri Sándorhoz sokan fordultak éltében s holtában az utóbbi 90 évben.
Zámolyban született 1930-ban falusi családban, és ez a környezet meghatározta egy életre gondjainak egy részét. Úgy őrizte azt, hogy Budapesten ismerkednie kellett a város és a városiak életvitelével is. 1953-54-ben az Irodalmi Újságnál, 1955-56-ban az Új Hang lapnál. A Hitel folyóirat szerkesztősége és Csoóri próbált sikerrel új hangot adni a rendszerváltás utáni áradásnak. A Hitel ma is él, Csoóri csak mutatja intő szóval s jó tapasztalatok szemléltetésével, holtában is a tapasztaltakat.
Áradás volt 1956 magyar forradalma, mert az volt a javából s nem műanyagokból. De hát mindenki a hatalom árnyékába menekült, kivéve az áldozatra is kész magyarokat. 1991-től Csoóri Sándor a Magyarok Világszövetségének elnöke lett. Eddig is megfordult több ország utcájában, az új megbízatás azonban nagy próba volt. Csoóri állta, és még akkor is, amikor az amerikai magyarok szervezetei sem értettek vele egyet.
Érdekes, amerikai magyarok akartak a világszövetség és Csoóri elnök fölibe kerekedni s hatalmaskodni, épp akkor, amikor rendszer- és uralomváltás előtt állott az álmosnak nem mondható haza. Az ismert, szeretett, tehát fúrható és támadható Csoóri helyére pályáztak mások. Nem mondom, hogy jellemző, de Csoóri Sándort erdélyiek csoportja is támadta, így vált egy nem létező világszövetség elnökévé a konspiráció mára.
A Benczur utcában volt a székháza akkor a világszövetségnek. Ott szerkesztőként dolgoztam, közelebbről élhettem abban a légkörben, amely tisztelettel övezte a költő, író Csoórit. Azt is, ahogy támadták. A nagy adut vetették be az ellenzéki „szabadok” már akkor, az antiszemitizmust. Hatalmas volt sajtóban a káröröm s a felháborodás.
Csoóri egy alkalommal mondja egy interjúban: azért írunk, hogy megismerjük a világot. – Igen, a költő úgy ismerkedett mindenekkel, hogy közben írt verset, prózát, esszét, s mind az igazat. Ma Ő ringat gyermekversekkel, nyugtat, ha roppant a hatalmas árulás. A költő van, s áll a világ úgy ahogy. Csoórira hallgathatunk.