Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Rafila: a veszélyhelyzet lejártával minden járványügyi korlátozás megszűnik

Rafila: a veszélyhelyzet lejártával minden járványügyi korlátozás megszűnik Románia

A veszélyhelyzet megszüntetésével feloldják a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozásokat Romániában – közölte kedden az egészségügyi miniszter.

Hirdetés
Hirdetés

Sajtótájékoztatóján Alexandru Rafila leszögezte, sem kültéren, sem zárt térben nem lesz kötelező szerdától a védőmaszk viselése, és nem korlátozzák a bevásárlóközpontokba, vendéglátóegységekbe, közintézményekbe való belépést, sem ezek nyitva tartását.

Ugyanakkor az országba belépőktől nem kérik a Covid-igazolványt, és beutazási adatlapot sem kell kitölteni.

„Gyakorlatilag minden korlátozás megszűnik (…) Az elővigyázatosság és az egyéni felelősség lesz a meghatározó a következő időszakban” – fogalmazott

Továbbra is ajánlott a maszk viselete a tömegközlekedési eszközökön, az iskolákban és a kórházakban

A koronavírus terjedésének megfékezése érdekében a járványügyi korlátozások feloldása után is ajánlott a maszk viselete a tömegközlekedési eszközökön, az iskolákban és a kórházakban, valamint a zsúfolt és forgalmas kültéri helyeken.

Alexandru Rafila elmondta, a kórházakban a pácienseknek és a hozzátartozóiknak, az oktatási intézményekben pedig a pedagógusoknak, a gyerekeknek és az egyetemi hallgatóknak is ajánlatos maszkot viselniük.

A miniszter azt ajánlotta a lakosságnak, hogy a forgalmas nyilvános helyeken, például piacokon, továbbra is viseljenek maszkot, és ha lehet, kerüljék a zsúfoltságot. Továbbra is ajánlatos szerinte az alapos kézmosás, a különböző fertőtlenítőszerek használata, a tömegközlekedési eszközök és a közintézmények rendszeres takarítása és fertőtlenítése.

Rafila arra kérte a koronavírus tüneteit mutató személyeket, hogy jelentkezzenek tesztelésre a háziorvosuknál, és ha az eredmény pozitív, akkor keressék fel a fertőzöttek ellátására létrehozott járóbeteg-központokat vagy forduljanak a kórházak sürgősségi ügyeletéhez.

A tárcavezető hangsúlyozta: ezeknek az ajánlásoknak a betartása hozzájárul ahhoz, hogy a tovább csökkenjen a fertőzöttek, az intenzív terápiás ellátásra szoruló betegek és az elhalálozások száma. „Ezeket az ajánlásokat legalább még egy ideig, a vírus közösségi terjedésének megszűnéséig, mindannyiunknak tiszteletben kellene tartanunk” – jelentette ki Rafila. 

A fertőzötteknek ezután is elkülönítésbe kell vonulniuk, de nem fogják ellenőrizni őket

A koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált személyeknek a járványügyi korlátozások megszűnte után is lakhelyi elkülönítésbe kell vonulniuk, ennek betartását azonban ezután az emberek „jóérzésére” bízzák, a hatóságok nem fognak ellenőrizni és büntetni.

Sajtótájékoztatóján Alexandru Rafila elmondta, nemcsak a Covid-19, hanem minden fertőző betegség esetén ajánlott néhány napra elkülönítésbe vonulni, egyrészt a gyorsabb felépülés érdekében, másrészt pedig azért, hogy ne terjesszük a kórt.

Az egészségügyi miniszter szerint jóérzés kérdése, hogy ha valakinél igazolják a SARS-CoV-2-fertőzést, önként elkülönülésbe vonul, akkor is, ha ezt nem ellenőrzik.

„Amint valakinek pozitív lesz a tesztje, automatikusan elkülönülésbe vonul, és kiírja betegszabadságra a családorvos vagy annak a kórháznak az orvosa, ahova beutalták” – fogalmazott az egészségügyi miniszter. 

Bármilyen fertőző betegség indokolhatja egy osztály vagy csoport tevékenységének felfüggesztését

Ha egy osztály vagy óvodai csoport több tagja is megfertőződik a SARS-CoV-2 vírussal, a tanfelügyelőség a közegészségügyi igazgatósággal közösen az oktatás időszakos felfüggesztését rendelheti el.

Rafila elmagyarázta, ez a szabály minden fertőző betegség felbukkanása esetében érvényes, nem korlátozódik kimondottan a koronavírusos fertőzésekre.

Azt is leszögezte: ha fertőző betegség üti fel a fejét egy osztályban vagy csoportban, az indokolhatja a szóban forgó osztály vagy csoport tevékenységének időszakos felfüggesztését, de az egész iskoláét nem.

A tesztelésnek folytatódnia kell, az állapotfelmérő központok is folytatják működésüket

Alexandru Rafila leszögezte, a Covid-tesztelés nem áll le az elkövetkező időszakban, és az állapotfelmérő járóbeteg-központokban is folytatódik a tevékenység.

„Nem szabad felfüggeszteni a teszteléseket, mivel a tesztelés része az intézkedéscsomagnak, amely lehetővé tette, hogy ellenőrzés alatt tartsuk a dolgokat, ne legyenek túlzsúfoltak a kórházak, és ne legyen annyi haláleset. A tesztelést folytatni kell. És az állapotfelmérő járóbeteg-központok továbbra is működni fognak, mert a célunk nem az, hogy az embereket kórházba utaljuk. A cél az, hogy képesek legyünk felmérni állapotukat, és ambuláns kezelést nyújtani nekik”‘ – fejtette ki a tárcavezető.

Az elkövetkező időszakokban a kórházaknak a koronavírus-fertőzött páciensek mellett kezelniük kell a többi beteget is, de előbbiek számának csökkenésével minden intézmény visszatérhet eredeti tevékenységi profiljához.

(Digi24)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. március 8., 16:14
    ÉRTÉKELÉS: 6

    Mint a kormany megannyi intezkedese ez is erthetetlen , logikatlan. A napi esetszam meg otezren felul van. Akkor , most hirtelen, mar nincs veszely? Vagy eddig sem volt csak lennie kellett? Most nincs ido ilyesmivel pipizalni hisz nyakunkon a haboru.Ket hete ozonlenek a menekultek ellenorzes nelkul es Arafat nem visitott !! Megiscsak azoknak lett igazuk akik az osszeeskuves elmeletet terjesztettek?Nagyon ugy nez ki! Megtudjuk valaha mire volt jo ez a 2 ev? A korlatozasok beszuntetesere csak annyit : hala Istennek , mar epp ideje volt!!!!!