Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Munkacsoportot hoznak létre a SUMAL tökéletesítésére a civil szervezetek bevonásával

Munkacsoportot hoznak létre a SUMAL tökéletesítésére a civil szervezetek bevonásával Románia

A környezetvédelmi minisztérium keretében munkacsoportot hoznak létre a civil szervezetek bevonásával a faanyag-nyomonkövető informatikai rendszer (SUMAL) működésének tökéletesítésére – jelentette be szerdán Florin Cîţu kormányfő.

Hirdetés
Hirdetés

„Ma (szerda – szerk. megj.) reggel találkoztam azzal a környezetvédelmi aktivistával és az egyik újságíróval, akiket a múlt héten bántalmaztak egy Suceava megyei erdőben. Világos, hogy nem hagyhatjuk annyiban a dolgokat, semmilyen helyzetben nem tolerálhatjuk az erőszakot. A hatóságoknak végezniük kell a dolgukat, akik hibáztak, azoknak fizetniük kell!” – írta a kormányfő Facebook-bejegyzésében.

A megbeszélésükön született megállapodás szerint a SUMAL-t tökéletesíteni kell, hogy teljes hatékonysággal működjék és átláthatóságot biztosítson. Emiatt munkacsoportot hoznak létre a környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti tárca keretében a nem kormányzati szervezetek képviselőinek bevonásával, számolt be a kormányfő.

Tiberiu Boşutar környezetvédő aktivista a megbeszélés után elmondta, hogy támogatást ígért a miniszterelnöknek a faanyag-nyomonkövető informatikai rendszer jobbítására.

„A SUMAL alkalmazás nagyon jó, de nem hozza a várt eredményeket, pontosan azért, mert egyesek nem akarják használni, mások meg nem tudják, hogyan kell használni. Néhány fejlesztés még hiányzik, mi pedig segíteni szeretnénk az illetékes intézményeknek ebben” – mondta Boşutar. Hozzátette: munkacsoport létrehozását javasolták, amelyben ők is részt vegyenek, és a kormányfő ígéretet is tett erre.

Arról is beszámolt, hogy bűnvádi panaszt nyújtott be Bukarestben a rendőrséghez a Suceava megyei erdőben történtek miatt, az ügyet azonban a dornavátrai (Vatra Dornei) ügyészségnek adták át, ahol „az ügyész a tőle telhető legnagyobb mértékben minimalizálta a helyzetet”. Boşutar sérelmezte, hogy a támadóikat „két pofon lekenése miatt vették őrizetbe”, pedig őt és társait brutálisan megverték, megkínozták, kirabolták és halálosan megfenyegették, „tehát elég bizonyíték volt ahhoz, hogy szigorúbb döntés szülessen”.

„Amikor láttam, hogy szabadon bocsátják őket a 24 órás őrizet után, ismét feljöttem Bukarestbe. Nem magamat féltem, hanem a családomat, az erdőt, ezt az országot. (…) Minket pont az vert meg, aki azért az erdőterületért felelt. Az erdészeknek nem kellene sértve érezniük magukat, hanem el kellene határolódniuk a soraikban levő gazemberektől” – fejtette ki Tiberiu Boşutar.

Gabriel Păun környezetvédelmi aktivista szintén részt vett a kormányfővel való találkozón. Elmondta, hogy már valószínűleg a jövő héten elkezdődnek a megbeszélések a környezetvédelmi tárcánál. Rámutatott, hogy a program hiányosságai miatt az embereknek korlátozott a hozzáférésük a SUMAL rendszerhez, emiatt nem tudnak hatékonyan segíteni a hatóságoknak.

Florin Cîţu miniszterelnök szerdán a Victoria-palotában találkozott Tiberiu Boşutar és Gabriel Păun környezetvédelmi aktivistákkal, valamint Radu Mocanu újságíróval.

Mihai Dragolea és Radu Constantin Mocanu újságírókat, illetve Tiberiu Boşutar környezetvédő aktivistát szeptember 26-án több személy brutálisan megverte egy Suceava megyei erdőben, miközben dokumentumfilmet forgattak a romániai illegális fakitermelésről. A támadásban a felszerelés és az összes felvétel, képanyag megsemmisült. Az ügyben négy, 24 és 44 év közötti férfit vettek őrizetbe, majd a 24 óra letelte után hatósági felügyelet alá helyezték őket.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük