Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Arab vagy római számok?

Arab vagy római számok? Reklám

Bár manapság mindenhol arab számokkal találkozunk, azért nem árt, ha tudjuk, hogy léteznek a római számok is, amiknek a használata egyáltalán nem bonyolult. Lássuk, hogy hogyan tudunk legegyszerűbben a római és az arab számok között váltogatni.

Nem végtelenek a lehetőségek

Veled is előfordult már, hogy néztél egy képet, és a ház homlokzatán csupa római számokkal volt felírva az évszám? Te is erősen gondolkodtál, hogy megfejtsd a jelentését, vagy épp a kezeden matekoztad ki, hogy mi mit jelent? Ha igen, akkor nyugodj meg, nem vagy egyedül! Az emberek jelentős része a mai napig nem tud gyorsan és hatékonyan váltani az arab számok és a római számok között.

Hogy ez a probléma is megoldásra találjon, létrejöttek a különböző átváltó kalkulátorok. Ezeknek a használatával gyerekjáték lesz az átváltás, hiszen csak be kell írni a kérdéses számot, és már meg is kapjuk a megoldást. Persze akkor sem kell megijedni, ha fordított eset áll fenn, mivel a kiszamolo.com római szám átváltója mindkét átváltásra képes.

Mit kell tudni a római számokról?

A római számok egy nagyon egyszerű rendszerre épülnek. Az adott helyiértéken lévő szám megtöbbszörözése a 3-as értékig, az adott szimbólum megfelelő számú sokszorozása révén lehetséges. A továbbiak összeadás-kivonás alapon működnek, mint mondjuk a 4, ami római számmal IV. Ebben az esetben az 5-ből (V) vonjuk ki az 1-est (I), így az az 5 elé kerül. 6-nál pont a fordítottja van, azaz az 5+1 lép életbe, ami VI. Ugyanez igaz a későbbiekben a nagyobb számok esetén is. Akkor vajon az MCM az mennyi?

Lényeges információ, hogy ezzel a rendszerrel maximum 3999-ig tudunk leírni számokat. Persze a későbbiekben az efeletti számokra is megvolt a jelölés, de azt igazán kevés helyen lehet látni, így nem igazán alkalmazzák.

A kalkulátorok is ezen az elven működnek, így nem biztos, hogy nagy segítséget jelentenek, amennyiben 4000 feletti számot kell váltani. Ha alatta, akkor mindenképp találsz megbízhatót.

A legnépszerűbb római számok a következők. Ezek ismeretével kevés szám van, amit ne lehetne felírni ezzel a módszerrel.

1=I

5=V

10=X

50=L

100=C

500=D

1000=M

Arab számot rómaira? Miért ne?

Ebben az esetben sincs semmi bonyolult a kérdésben, hiszen csak egymás mellé kell tenni az adott betűket az értékeknek megfelelően. Vegyük például az 1991-et. Az első az M, ami ezer, majd a 900, ami az ezer mínusz száz, így eddig MCM. A 90 az hasonlóan néz ki, azaz 100-10, vagyis MCMXCI, hiszen a végére még oda kell bigyszeteni egy 1-est. 

Ezen az elven mozogva már bármilyen számot könnyedén át lehet váltani. Ha pedig inkább biztosra mennél, akkor válaszd a kiszamolo.com kalkulátorát, és tuti nem fogsz mellé!

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük