Ajánló
Az alábbi kulturális jellegű háromszéki eseményeket ajánljuk olvasóink figyelmébe.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
– Mi emelendő ki a tavalyi történések közül?
– A koronavírus okozta nehéz helyzetben már az is nagy eredménynek számít, hogy sikerült átvészelni egy újabb évet. Megtanultunk egyensúlyozni a megszorítások okozta akadályok és az ezek enyhülésével adódó lehetőségek között. Amikor az épületben nem fogadhattuk közönségünket, az ablakon keresztül szolgáltuk ki az olvasókat, vagy házhoz vittük a könyveket. Ezek kiválasztására már az internetes katalógusunkban is van lehetőség, felhasználói fiók létrehozását követően, de telefonon vagy e-mail-ben is be lehet jelenteni az igényt. A normális időkben megszokott 40-50 rendezvényből tavaly 30-at tudtunk megvalósítani, ami nem is olyan rossz arány.
– Mire használták a bezárások következtében felszabadult időt?
– Állományrendezési munkálatokra, online programok megvalósítására, a székhelyünk és környéke csinosítására, hogy a vészhelyzet múltával remélhetőleg visszatérő közönség még vonzóbbnak találja azt. Rendbe hoztuk a hátsó udvart, a főépületben és fiókkönyvtárban meszeltünk, polcokat cseréltünk, felújítottuk a kábelhálózatot és a kamerarendszert.
– Miként működtek a megszorítások közepette?
– A visszahozott könyvek hosszas karanténba helyezését elkerülendő, fertőtlenítő gépet vásároltunk. Széleskörű, a megye és Erdély határait Magyarország felé túllépő összefogást kovácsoltunk össze a Szívből jövő könyvajándék akciónkkal, a hátrányos sorú gyermekek olvasnivalóval történő ellátása érdekében. Továbbra is nagy hangsúlyt fektetünk a gyerekeket célzó tevékenységek megszervezésére, amely hálás és az utánpótlás biztosításában elengedhetetlen feladat, gondolok itt a Csodalámpa olvasóklubra, a Könyvkaland vetélkedőre és hasonló programjainkra. Ide sorolandó a csernátoni Haszmann Pál Múzeummal közös diákvetélkedő és olvasótábor, amelyet az elmúlt kilenc alkalomtól eltérően műhelytalálkozó formájában, de ugyanazt az élményt nyújtó módon sikerült lebonyolítani. A tinédzserek számára pedig beindítottuk a szabad beszélgetésekre alkalmat nyújtó olvasó- és filmklubot, ezzel megvalósítva rég dédelgetett elképzelésünket. Mindezek ellenére nem könnyű feladat a közönség visszacsalogatása, mert a járvány egyfajta befelé fordulást okozott az emberekben, amit talán nehezebb lesz leküzdeni, mint a vírust.
– A könyvállomány bővítése terén volt-e visszalépés?
– Fenntartónknak, Kovászna Megye Tanácsának köszönhetően nem, továbbra is folyósította az ehhez szükséges összegeket. Tavaly közel négyezer kötettel bővült az állományunk. Ugyanakkor érkeznek rendszeresen adományok is.
– Mit tapasztaltak, a kényszerbezártság okán megnövekedett szabadidő fokozta-e az olvasási kedvet?
– A számok az ellenkezőjét mutatják, hiszen 2020-ban egyharmadával csökkent az aktív olvasóink száma 2019-hez viszonyítva. A tavaly újonnan beiratkozott 500, valamint a 3500 körüli aktív olvasónak és a megközelítőleg 33.000 könyvtárlátogatásnak köszönhetően jó irányú elmozdulás volt tapasztalható, de még mindig nem értük el a járvány előtti szintet.
– Van-e elképzelésük, hogy ezen a folyamaton miként tudnának lendíteni?
– Például az első sepsiszentgyörgyi könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál megvalósításával, amelyen már hónapok óta dolgozunk, kezdeményező társszervezőként, több más intézménnyel. Erre május 26. és 29. között kerül sor SepsiBook elnevezéssel a Sepsi Arénában, élménynek szánt kínálattal és programmal.