Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nem riogatás, tény

Nem riogatás, tény Kovászna megye

Nem riogatni akarunk, mint azt sokszor a sajtó nyakába varrják, hanem tényeket közlünk: a szakemberek figyelmeztetnek, hogy az épületek beltereiben feldúsulhat a radioaktív radon, és ez hosszú távon rákot okozhat. Az Európai Unió megfogalmazott egy olyan irányelvet – és erre Romániában is érvényes jogszabály van –, hogy az épületekben mérni, és ha szükséges, akkor csökkenteni kell a radonaktivitás koncentrációját. Sepsiszentgyörgyön van már erre pozitív példa – közölte dr. Incze Réka, a téma háromszéki szakértője.

A radon radioaktív elem, színtelen nemesgáz, főleg a talajból, a rádium lebomlása során jut az épületekbe, de az építőanyagokban, vízben, levegőben is lehet. Fokozhatja a feldúsulását az épületalap hiánya, repedezettsége, de az épület túlzott szigetelése, és az is, ha nincs eléggé szellőztetve.

A nemesgáz egészségkárosító hatása miatt kiemelten fontos az iskolák és más tanintézmények ilyen szempontú vizsgálata, mert a gyerekek érzékenyebbek a sugárterhelésre.

Hirdetés
Hirdetés

Egy hazai felmérés szerint, melyet 400, főleg erdélyi és bánáti iskolákban végeztek, a megvizsgált épületek mintegy 20%-ában meghaladta az elfogadott 300 Becquerel/ köbméteres határértéket a radon sugárzása. Hasonló a helyzet a lakóházak esetében is. Ez olyan terhelést jelent a tüdőnek, mintha valaki legalább napi 16 szál cigarettát szívna, vagy évi 150 tüdőröntgenen venne részt, a tüdőrák kockázatát is jelentősen növeli.

Románia egy pályázat keretében 280 millió eurót hív le ener­gia­ha­tékonyságot célzó épületszigetelési programra, ennek útmutatójához járult hozzá jobbító javaslataival a Radon koalíció. A civil szervezeteket, szakmai társulásokat és egyetemeket tömörítő koalíció javaslatait eljuttatta az Egészségügyi-, valamint a Környezetvédelmi minisztériumokhoz. Ezeknek lényege, hogy az épületek szigetelését és nyílászárók cseréjét támogató programokat együtt kellene kezelni a beltéri levegőminőség megóvását, javítását célzó intézkedésekkel.

Megkerestük az ügyben dr. Incze Rékát, aki tíz évvel ezelőtt doktori dolgozata írásakor mélyült el a környezetegészség és radioaktivitás összefüggésben; ennek eredményeképpen külön fejezetben taglalja a témát a Székelyföldi mofettás könyvben. Incze Réka kifejtette, reméli, hogy a Környezetvédelmi Minisztérium, illetve a Környezetvédelmi Alap figyelembe veszi a Radon-koalíció javaslatait a pályázat útmutatójának – illetve utolsó változatának – véglegesítésénél.

– Nem kell feltalálni a spanyolviaszt, vannak már kidolgozott, működő eljárások, amellyel különböző radonszinteknél közbe lehet lépni, ha szükséges. Nyilván a mérések, esetleges beavatkozások is pénzbe kerülnek, de sokkal többe kerülne az országnak, ha a szigetelések kivitelezése után kellene újra hozzányúlni az épületekhez. Márpedig az egészségünk érdekében ajánlott megtenni, mert az épületekben feldúsuló radon veszélyes civilizációs mellékhatás, amelyből bőven részesülhetünk, mivel igen sokat ülünk a belterekben.

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat jó példával jár elöl, elsőként az uszoda épületében mérik majd a radonsugárzást. Ez egy hosszabb, legalább három hónapos folyamat, amelyben része lesz az országban levő öt, radon-sugárzást mérő laboratórium egyikének, amely Csíkszeredában működik.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük